Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROZHOVOR: Jan Dužda - Le Čhavendar

31. ledna 2012
Čtení na 4 minuty

Le Čhavendar znamená v romštine „Od chlapců“. Kapela pochází z Rokycan a byla založena v létě roku 2000. Kapely si brzy všimla zpěvačka a producentka Ida Kelarová, která pečuje o mladé romské talenty. Pozvala ji na první velký festival – Gypsy Celebration, kde kapela sklidila veliký úspěch. A právě Ida Kelarová také produkovala první CD s názvem Le Čhavendar.

Prvním velkým úspěchem skupiny bylo vítězství v hudební soutěži Zlíntalent 2004, kde v konkurenci více než 500 kapel a autorů zvítězila. V roce 2005 natočila Česká televize o Le Čhavendar dokument.

Kapela dnes hraje v pětičlenném složení: Emil Miko- zpěv, Marek Miko- sólová kytara, zpěv, Alois Miko- kytara, zpěv, Jan Dužda- basová kytara,zpěv a Hugo Tichý – perkuse.

„Tvoříme svoji vlastní hudbu a píšeme vlastní texty. Hudba vychází z romského folklóru obohaceného o jazz, latinu a flamenco. Texty jsou o lásce, přátelství, hudbě“, říkají o sobě Le Čhavendar.

ROZHOVOR s Jeňou Duždou:

Co pro tebe hudba znamená? Jaká byla tvoje cesta k ní?

Hudba je pro mě celý vesmír. Já v ní vnímám určitou životní filozofii, která souvisí s mnoha věcmi. Je v ní vše, co člověk potřebuje a mně osobně dodává sílu a energii. Pocházím z rodu muzikantů, ve kterém hudba hraje důležitou roli. Takže se dalo čekat, že i já se připojím, již k dlouholeté tradici, předávání hudebních znalostí z otce na syna.

Jak se skupina Le Čhavendar dala dohromady? Hraje od svého založení ve stejné sestavě?

Le Čhavendar, jako název, vznikl někdy v r.2001, před nahráním našeho prvního CD. Ale už před tím jsme hráli asi dva nebo tři roky. Zajímavé je, že jsme byli původně rozdělení na dvě části. Na instrumentální a pěveckou. Já byl v obou a všichni jsme byli nějak příbuzní, a proto pak padl návrh, abychom to dali dohromady. Jako v každé kapele jsme prodělávali personální změny, takže nejdřív nás bylo 6, pak 7, pak 8, potom 5, jeden čas 4 a teď je nás zase 6.

Proč Le Čhavendar – co bylo motivem k volbě názvu skupiny?

Jak už jsem zmiňoval, tento název jsme získali až později a byl to nápad Idy Kelarové, bez které bychom těžko nahráli naše CD. Jsme jí a mému strýci Dežovi velmi vděční !

Můžeš říci pár slov o vaší spolupráci s Idou Kelarovou. Zajímá nás také, jaká je Ida osobnost ?

S Idou se nám spolupracovalo skvěle, protože nám neříkala, co máme dělat, ale radila se s námi a dala nám prostor a možnost získávat zkušenosti a učit se od těch nejlepších. Já asi nejsem ten, kdo by vám Idu jako osobnost přiblížil nejlépe, ale myslím si, že je Ida velmi silná, charismatická, cílevědomá, kritická, velmi upřímná žena, kterou jen tak nepotkáte. Jsem rád, že jsem měl tu možnost poznat ji. Hodně jsem se od ní přiučil.

Jak jste se dali dohromady s Hugo Tichým (bubeník skupiny a kamarád Centra SÁMOVKA) ?

To jednou náš zpěvák Emil říká, že potřebujeme nějakou rytmiku, a já se zeptal koho. On na to, že bychom se měli zeptat Huga, kterého jsem poznali, když spolupracoval s Věrou Bílou a Kale, kde hrají naši otcové, jestli by to s námi nechtěl zkusit. Já jsem na to odpověděl, že by nešel. Byl jsem hodně skeptický, ale Emil mu zavolal a bylo to. Za týden nebo za dva přijel Hugo na zkoušku.

Respektoval Hugo od počátku spolupráce váš styl nebo i něčím novým přispěl k vaši tvorbě?

Víte, každý nástroj přispěje k tomu, že se hudba rozvíjí dál a inspiruje. V podstatě je to o tom, že máte víc možností, jak hudbu tvořit. Hugo je správný chlapík a rozumíme si, takže respekt je vzájemný.

Jak vznikají texty písní, které zpíváte?

Většinou tak, že vnímáme hudbu a na ní vymyslíme text. Každá melodie má svou náladu a z toho se vymyslí téma textu.

Jaké jsou vaše civilní profese neboli čím se živíte?

Já jsem student Karlovy Univerzity, ale před tím jsem byl 3 roky dělníkem. Emil a Lojza pracují jako dělníci v té samé fabrice jako jsem dřív pracoval já, Hugo dělá v cestovce, Robert „něco“ externě pro televizi Nova a Marek je v současnosti nezaměstnaný.

…a vaše nejbližší plány ?

V plánu máme sestavit nový repertoár a sehnat peníze na nové CD.

Můžeš, prosím, pro zajímavost sdělit čtenářům, kolik stojí nahrávka CD na vaší úrovni ?

Na nahrání nového CD potřebujeme asi 115000 Kč, abychom to mohli nahrát a vydat na profesionální úrovni. Je to hrozně velká suma pro kluky z malého města, takže doufáme, že cestou potkáme lidi, které bude naše hudba zajímat a nějak nás podpoří. Ale když člověk opravdu něco chce, tak svého cíle dosáhne. Tomu věřím a je důležité věřit v sebe, v to co děláme, protože jestli v životě něco chceme dokázat, potřebujeme nějaké cíle a je jedno jestli to je v hudbě, v práci nebo v osobním životě.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon