Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Podrobná analýza: Kde získali podporu romští kandidáti v Evropských volbách 2024? Jak se volilo v sociálně vyloučených lokalitách?

14. června 2024
Čtení na 9 minut
Romští kandidáti ve studiu ROMEA TV po předvolební debatě 5. 6. 2024. Zleva: Ivana Batthyany, David Beňák a Jaroslav Miko (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Romští kandidáti ve studiu ROMEA TV po předvolební debatě 5. 6. 2024. Zleva: Ivana Batthyany, David Beňák a Jaroslav Miko (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Volby do Evropského parlamentu v roce 2024 přinesly i kandidaturu tří romských kandidátů. Ivana Batthyány, David Beňák a Jaroslav Miko neuspěli. Pojďme podrobně zanalyzovat, kde kandidáti získali přednostní hlasy. V jakých krajích, okresech, městech a ulicích zaujali voliče?

David Beňák, který kandidoval na kandidátce hnutí ANO na 17. pozici, získal celkem 1814 přednostních hlasů, což je 0,23 % hlasů z celkového počtu hlasů pro hnutí ANO. Nepřiblížil se tak ani na dohled k počtu 38 808 hlasů, které by mu zajistily křeslo v Evropském parlamentu.

Jaroslav Miko, který byl na 10. pozici kandidátky hnutí STAN, získal 692 přednostních hlasů, což je 0,26 % hlasů z celkového počtu hlasů pro STAN. Vzhledem k počtu přednostních hlasů pro Danuši Nerudovou (59 577) a Jana Farského (44 503) potřeboval Miko k zisku křesla v Evropském parlamentu více jak 44 503 přednostních hlasů. Tato meta pro něj byla nedosažitelná.

Ivana Batthyany na kandidátce Levice získala pouze 23 přednostních hlasů, což je sice 1 % z celkového počtu hlasů pro stranu Levice, ale ta získala naprosto zanedbatelný počet hlasů, celkem 0,07 procent. V další části textu ji již vynecháme, protože počet hlasů je natolik malý, že nelze provést další analýzu.

Jen pro zajímavost můžeme připomenout, že v roce 2009 ve volbách do Evropského parlamentu získala Lucie Fuková (tehdy Horváthová), která kandidovala na 6. místě kandidátky Strany zelených, 1113 přednostních hlasů z celkového množství 48 621 hlasů pro celou stranu, což činilo 2,28 procent hlasů.

Počty přednostních hlasů jsou zklamáním

Pro Jaroslava Mika i Davida Beňáka musí být počet hlasů velkým zklamáním. Miko se netajil tím, že by mohl získat až 10 tisíc přednostních hlasů a těsně po vyhlášení výsledků byla v jeho hlase znát velká deziluze. V dalších dnech pak přiznal, že v kampani udělal zásadní chyby, a že jeho kampaň nebyla správně zacílená.

Miko nedokázal oslovit Romy ze střední a vyšší střední třídy, kteří nechtěli volit Davida Beňáka, protože byl na kandidátce hnutí ANO, které vede Andrej Babiš. Nedokázal ale ani přesvědčit neromské voliče, kteří mu fandili během jeho snah o pomoc opuštěným dětským uprchlíkům z řeckých uprchlických táborů v době migrační krize. To je zároveň ta cílová skupina neromských voličů, kteří nejsou k Romům rasističtí, naopak jim fandí. Navíc celá řada takových voličů pravděpodobně ani nevěděla, že Jaroslav Miko kandiduje.

Některé mohl navíc odradit i konfrontační a agresivní tón kampaně proti druhému romskému kandidátovi Davidu Beňákovi, buď přímo od Mika nebo od jeho příznivců.

David Beňák před samotnými volbami nechtěl tipovat počet přednostních hlasů, ale po masivní a v některých momentech velmi agresivní kampani tzv. lajfkařů, především z okolí romské politické strany Roma Luma, očekával jistě více. Již podruhé, stejně jako v komunálních volbách v roce 2022, se ukázalo, že podpora od těchto lidí, kteří jsou velmi hlasití na sociálních sítích a vytvářejí iluzi, že mohou ovlivnit velkou skupinu Romů a Romek, nemá v reálné volbě prakticky žádnou váhu.

A nepomohou tomu ani mylné interpretace výsledků voleb s nepravdivým tvrzením, že David Beňák poskočil ze 17. místa na 10. místo. Číslo 10 v tabulce na stránkách www.volby.cz totiž neukazuje absolutní pořadí na kandidátce po sečtení hlasů, ale udává kolikátým náhradníkem je David Beňák za zvolenými 7 europoslanci hnutí ANO. Tedy stále má 17. místo.

Beňákovi nepomohla k vyššímu počtu přednostních hlasů ani podpora některých uznávaných romských autorit, jako jsou Edita Stejskalová, Gabriela Hrabaňová nebo Dana Hrušková z “jeho domovské” Prahy 14, kde dlouho působil na Úřadu městské části.

Přednostní hlasy v krajích

David Beňák zaznamenal svůj největší úspěch ve Středočeském kraji, kde získal 303 přednostních hlasů. Druhým nejúspěšnějším krajem pro něj byl Ústecký kraj s 295 hlasy. Tady získal výrazně více hlasů než Jaroslav Miko, který v Ústeckém kraji dostal pouze 26 přednostních hlasů. V hlavním městě Praze Beňák obdržel 231 hlasů.

Beňák měl rovněž slušnou podporu v Moravskoslezském kraji (163 hlasů) a Královéhradeckém kraji (156 hlasů). Naopak nejmenší počet přednostních hlasů získal v Kraji Vysočina, kde ho zakroužkovalo pouhých 29 voličů.

Jaroslav Miko dosáhl svého největšího volebního úspěchu v Praze, kde obdržel 199 přednostních hlasů. Na druhém místě se umístil Středočeský kraj se 140 hlasy. Tyto dva kraje jsou u Mika výrazně odskočené od zbytku republiky, kdy na třetím místě skončil Moravskoslezský kraj, kde získal 55 hlasů.

Miko měl poměrně slabou podporu v ostatních krajích. Nejméně hlasů (16) získal v Kraji Vysočina, následovaný Zlínským krajem (21 hlas) a Královéhradeckým krajem (22 hlasy).

Přednostní hlasy v okresech

Nejvíce přednostních hlasů David Beňák získal v okrese Nymburk, kde obdržel 89 hlasů. Naproti tomu Jaroslav Miko zde získal pouhých 9 hlasů a rozdíl mezi počtem jejich hlasů zde byl největší. Další silná podpora pro Beňáka přišla z okresů Chomutov (66 hlasů), Teplice (59 hlasů) nebo Náchod (57 hlasů). Jaroslav Miko zde přesvědčil pouze jednotky voličů.

Dobré výsledky zaznamenal Beňák také v dalších severních a severovýchodních okresech České republiky. Patří mezi ně okresy Ostrava-město (59 hlasů), Karviná (56 hlasů), Ústí nad Labem (48 hlasů) a Sokolov (47 hlasů).

Naopak nižší podporu zaznamenal Beňák v jižních a západních částech České republiky. Například v okresech Plzeň-město (14 hlasů), České Budějovice (24 hlasů) a Třebíč (10 hlasů) získal relativně méně přednostních hlasů.

Nejvíce přednostních hlasů Jaroslav Miko získal v okrese Benešov, kde obdržel 33 hlasů. Benešov byl jeden z mála okresů, kde Miko výrazně převýšil v počtu přednostních hlasů Davida Beňáka, který zde měl pouze 9 hlasů. Další podpora pro Mika přišla z okresů Praha-východ (22 hlasů) a Ostrava-město (21 hlasů).

Podobné výsledky zaznamenal Miko také v okrese Kladno, kde získal 21 hlasů (Beňák – 26), a v Brně-městě, kde obdržel 20 hlasů. Přednostní hlasy získal i v několika okresech Jižních a Západních Čech, jako jsou Cheb (14 hlasů), Tábor (8 hlasů) a České Budějovice (8 hlasů).

Naopak nižší podporu zaznamenal Miko v některých tradičně silných romských oblastech, jako jsou severní a severovýchodní Čechy. Například v okresech Chomutov (3 hlasy), Teplice (3 hlasy) a Karlovy Vary (3 hlasy) získal relativně méně přednostních hlasů.

Přednostní hlasy v obcích

Pokud se dostaneme s analýzou přednostních hlasů na úroveň obcí, tak pro Davida Beňáka se ukázala jako nejúspěšnější Praha 14, kde získal nejvyšší počet přednostních hlasů, konkrétně 49. Praha 14 je místo, kde David Beňák dlouhé roky bydlel a působil jako vedoucí sociálního odboru na Úřadě městské části Praha 14. Vzhledem k celkovému počtu Romů žijících na Praze 14 je to však velmi malé číslo.

Za zmínku ještě stojí na devátém místě v podpoře Davida Beňáka Lysá nad Labem (19), kde v současné době bydlí nebo Bílina na 11. místě odkud pochází. Tam získal 18 přednostních hlasů. Významné výsledky zaznamenal Beňák také v obcích Trmice (25 hlasů), Kadaň (23 hlasů) a Náchod (21 hlasů). V Děčíně dosáhl 20 přednostních hlasů.

Pokud se v obcích podíváme na konkrétní okrsky, získal Beňák nejvíce hlasů v okrsku č. 1 v Opočně nebo také v malé vesničce Hroznětín (17 hlasů). Bodoval i v okrsku 2 v Trmicích nebo v okrsku 20 na sídlišti Chanov, kde získal 11 přednostních hlasů, což bylo 25 procent hlasů odevzdaných v Chanově pro hnutí ANO (celkem 44).

Na úrovni obcí u Jaroslava Mika jednoznačně dominují pražské městské části. V top dvacítce jich najdeme hned 12. Praha 4 vede s 27 přednostními hlasy, těsně za ní následuje Praha 10 s 24 hlasy, Praha 8 s 19 hlasy a Praha 6, kde obdržel 17 hlasů. Mezi pražské části se dokázala vklínit pouze Vlašim (14 hlasů) odkud Miko pochází.

Zajímavá je podpora Jaroslava Mika v Moravské Ostravě a Přívoze, tam získal 12 přednostních hlasů. Konkrétně v okrsku 8016, který zahrnuje například ulice Jindřichova, Bachmačská, Verdunská a další, získal 10 hlasů, což činilo 62,5 procent z celkového počtu hlasů odevzdaných hnutí STAN v tomto okrsku (celkem 16).

Volební účast v sociálně vyloučených lokalitách

Pojďme se ještě podívat jak se volilo a jaká byla podpora Davida Beňáka a Jaroslava Mika ve vybraných sociálně vyloučených lokalitách. Tady jsme do analýzy zahrnuli i Tomáše Zdechovského, který kandidoval na kandidátce koalice SPOLU na 4. místě a jako jednomu z mála politiků mu vyjadřovali někteří Romové podporu na sociálních sítích. On sám se pak s touto podporou nijak netajil a veřejně jí také ukazoval na Facebooku.

Vybrali jsme sociálně vyloučené lokality, které dlouhodobě z hlediska voleb na zpravodajském serveru Romea.cz sledujeme, a také jsme vzali v potaz místa, kde kandidáti dělali kontaktní kampaň.

Obecně lez říci, že tak jako v předchozích volbách, volební účast v těchto lokalitách byla malá. Pokud však porovnáme volební účast s volbami do Evropského parlamentu v roce 2019, tak v některých lokalitách zaznamenáváme nárůst.

Například v mosteckém Chanově přišlo k urnám v roce 2019 pouze 8 voličů (1,01 procent), letos to bylo 63 voličů a volební účast se vyhoupla na 9,84 procent. V Krupce na sídlišti Maršov letos přišlo k volbám mezi 10 – 15 procenty voličů, což je oproti volbám v roce 2019 mírný nárůst (7 – 11 procent).

V Trmicích přišlo letos k volbám 24,19 procent voličů. V roce 2019 to bylo 16,89 procent.

Nejmenší účast jsme zaznamenali v okrscích na litvínovském sídlišti Janov. V okrsku č. 4 zde přišlo pouhých 5 voličů z 265 možných. Volební účast byla 1,89 procent (1,7 procent v roce 2019). V sousedních okrsku č. 3 to nebylo o mnoho lepší. Zde přišlo 12 voličů z 320, volební účast 3,75 procent (3,24 procent v roce 2019). A to zde před volbami proběhla debata s názvem “Jak na Janov”, které se zúčastnil David Beňák i Jaroslav Miko a další politici.

Podobně na tom byly i okrsky na ústeckém sídlišti Mojžíř s volební účastí 4,91 procent (5,39 procent v roce 2019), v ústeckých Předlicích 4,4 procenta (2,31 procent v roce 2019) nebo okrsek 8001 v ostravském Přívozu 5,43 procent (6,33 procent v roce 2019).

Počty hlasů pro romské kandidáty v sociálně vyloučených lokalitách

Nejvyšší počet přednostních hlasů v těchto vybraných sociálně vyloučených lokalitách získal David Beňák. Bodoval v mosteckém Chanově (11 hlasů) nebo v Trmicích (25). Celkem 10 přednostních hlasů získal v Trmicích i Tomáš Zdechovský, Miko zde nezískal nic, ale naopak, jak již bylo zmíněno, bodoval v Moravské Ostravě Přívozu, kde získal 10 přednostních hlasů.

Zklamáním musí být pro Davida Beňáka výsledek ve Vsetíně, kde pořádal setkání s Romy bydlícími v tzv. čunkodomech na Poschle. Právě odtud na sociálních sítích kolovalo video z předvolebního mítinku a někteří Romové Beňákovi vyčítali, že se neohradil proti stereotypnímu projevu místostarosty za ANO Pavla Bartoně. V okrsku č. 7, který právě zahrnuje i tzv. čunkodomy, nezískal Beňák ani jeden hlas. Nula hlasů zde získal i Jaroslav Miko. Nejlépe v tomto okrsku dopadl Tomáš Zdechovský, který zde získal 7 přednostních hlasů. O dva hlasy zde zvítězila koalice SPOLU před ANO. Je však nutné dodat, že okrsek č. 7 nejsou pouze tzv. čunkodomy, ale i další ulice, kde Romové nežijí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon