Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pirát Lukáš Bartoň: Poslanec SPD Rozner popíral existenci tábora v Letech. Budu hlasovat pro jeho vydání k trestnímu stíhání

Lukáš Bartoň (FOTO: Flickr.com, Česká pirátská strana)

Poslanec a člen mandátového a imunitního výboru Lukáš Bartoň (Piráti) nesouhlasí s rozhodnutím mandátového a imunitního výboru doporučit nevydat poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání v souvislosti s jeho výroky o „neexistujícím pseudokoncetráku“ v Letech u Písku. Bude hlasovat pro vydání poslance, uvedl v rozhovoru pro server Romea.cz.

Poslanecká sněmovna o vydání poslance bude rozhodovat ve středu odpoledne.

Jak hodnotíte doporučení mandátového a imunitního výboru (MIV) PSP nevydat k trestnímu stíhání Miloslava Roznera. Budete se tímto doporučením řídit nebo budete hlasovat pro vydání poslance?

Již na výboru jsem s tímto nesouhlasil. Tvrzení “neexistující” a tedy tím říkat, že tábor v Letech neexistoval je popírání jeho existence a popírání existence koncentračního tábora je popírání holokaustu, které je u nás trestné.

Nepovažujete za problematické, že výbor rozhoduje o poslanci, který je současně členem výboru? Nakolik to podle vás mohlo ovlivnit rozhodovaní výboru?

Ne, pokud je jednáno o členu výboru, je tento poslanec ze zasedání výboru vyloučen. Daleko horší je, že o daném poslanci rozhodují jeho spolustraníci. Raději bych byl, pokud by z jednání výboru byli vyloučeni všichni členové poslaneckého klubu, kterého je projednávaný poslanec členem.

 Jak obecně vnímáte rozhodovaní v takto sledovaných kauzách o vydání či nevydání poslanců? Nemůže tímto klesat důvěra občanů (kteří nemají žádnou imunitu) v politiky a politiku obecně?  

Imunita je zajímavá věc. Imunita neruší stíhání poslance, ale oddaluje ho až poté, kdy již nebude poslancem. Již dávno moc neslouží imunita k tomu, že chrání poslance, nyní bych spíše řekl, že je tu od toho, aby se široká veřejnost dozvěděla, že poslanec má problém a tisk to pěkně rozmáznul.

V jedné věci přeci jenom vidím dobrou stránku imunity a to cílený útok a zneužití policie k eliminaci politické konkurence. Například, kdyby se poslanci někdo vloupal cíleně do auta, nechal tam třeba drogy a zavolal by policii, ta by zatkla poslance a umístila do vazby a to vše před stěžejním hlasováním, kde daný poslanec dělal vládě problémy a tak podobně.

Imunita má smysl jako ochrana moci zákonodárné před zvůlí moci výkonné. Proto se vše projednává ve výboru a pak o tom hlasuje i sněmovna. Nicméně já jsem ještě nikdy k takovému závěru nedošel a vždy jsem hlasoval pro vydání, jak na výboru, tak ve sněmovně.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon