Pavel Botoš: Brexit přinese velké problémy romským rodinám žijícím v Británii
Británie se v referendu rozhodla pro odchod z Evropské unie, tedy pro takzvaný brexit. Po sečtení všech hlasů se pro odchod z EU vyslovilo 51,9 procenta hlasujících voličů, proti 48,1 procenta. Hlasování se zúčastnilo nebývalé množství voličů – 72 procent, což je podstatně více než při místních a parlamentních volbách. Vedle celkových důsledků na Evropskou unii, na její členské státy i na Velkou Británii bude mít brexit dopad i na životy jednotlivých lidí. Optali jsme se proto některých Romů žijících v Británii, co říkají výsledku referenda a jak to změní jejich život. Začínáme s názory Pavla Botoše, který s rodinou žije v Halifaxu.
Pavel Botoš je známý romský aktivista. V Británii během svého působení získal dvě ceny v oblasti práce s lidmi – první cena je Contribution to work and Training, druhá Park work with people. V tomto čase se účastní projektu Story Man, v němž Sharon Marsden a Jeff Turner píšou o jeho celém životě. Součástí toho bylo i historicky první vystoupení Romů v divadle Squer Chapel v Halifaxu. Představení formou muzikálu přiblížilo historii Romů.
„Jezdili jsme také po zdejších školách, kde jsme učili anglické děti romské písně a přibližovali jsme jim naši kulturu. Ve finále s námi děti z těchto škol vystoupily v divadle. Bylo to velice emotivní a mělo to velký úspěch,“ dodává k tomu Pavel Botoš.
Co říkáte výsledku referenda?
Z toho, jak dopadlo referendum jsem víc než zklamaný a udivuje mě, že tak mírumilovní lidé, jako jsou Angličané, podlehli falešným a negativním propagacím hlavně ze strany UKIP (protievropská Strana nezávislosti, proslulá svými rasistickými excesy). Ještě stále ale není jasné, kdy začnou zdejší politici nebo instituce požadovat, abychom opustili zemi, a jakou laťku nastaví pro ty, kteří jsou zde déle než pět let.
Co to podle vás bude znamenat pro Romy, kteří zatím nemají britské občanství?
Na Romy z České republiky a Slovenska to bude mít velice negativní dopad, dá se říci, že až katastrofický, protože mnozí prodali celý svůj majetek a přišli právě do Británie změnit svůj život. Samozřejmě nastanou další a další problémy pro rodiny, hlavně pro děti školou povinné, které neovládají českou či slovenskou gramatiku. Mnohé děti umí lépe angličtinu, než svůj mateřský jazyk.
Probíhala kampaň nějak nenávistně vůči Romům, Polákům, Čechům, Litevcům atd.?
Nedá se říci, že kampaň před referendem byla namířena přímo na určitou národnost či rasu, nicméně všechny nás zahrnuli do jednoho pytle: do nechtěných migrantů. Tady v Halifaxu, kde s rodinou žijeme, byly kampaně obou táborů poměrně klidné, ale přesto jsme podvědomě cítili, že se něco končí. Věřil jsem ve zdárný výsledek, bohužel to dopadlo špatně.