Ondřej Kocur: Zastupitelé neprojevují o Janov dostatečný zájem
Jak obyvatelé janovského sídliště snášejí život v „nulové toleranci“? Nejistotu, zda když se na chvilku posadí na schody před domem, nezastaví u nich policejni hlídka a nebude požadovat pokutu? Nebo je rovnou neodveze na stanici? A je naděje, že se život na sídlišti změní? Jedním z největších znalců místních poměrů je terénní pracovník organizace Společný život Ondřej Kocur.
Nulová
tolerance v Janově
S jakými stížnostmi se u janovských obyvatel setkáváte nejčastěji?
Stížnosti směřují na městkou policii – nevhodné chování a zneužívání pravomocí, pokutování za sezení na schodech apod. Dále na státní policii – zejména se jedná o sepisování trestního oznámení v souladu s trestním řádem (zákon č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů), které v některých případech bagatelizují a nesepisují. Dále se jedná o Úřad práce, kde si stěžují na chování některých úředníků a správní postupy, tj. např. porušování správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů), kdy např. nevydají příslušné formuláře, sdělí klientovi, že na dávku není nárok, aniž by začalo ve věci správní řízení apod. Dále si stěžují na město Litvínov, že nemají kde sedět, protože nejsou lavičky a na vyhlášku, která zakazuje sezení na trávě, schodech apod. Současně si stěžují také v některých případech na společnost CPI Byty, že zamítne byt v Litvínově bez odůvodnění, dále neprovádí po nahlášení opravy v bytech, které nese ze zákona pronajímatel. Podobné stížnosti jsou také na společnost SBD Krušnohor, která vlastní obytné domy v Janově. Stěžují si také na vysoké nájmy a nedoplatky za služby spojené s bydlením, které jsou např. za rok 2014 statisícové.
Jak hodnotíte současnou situaci na sídlišti a její vývoj od protiromských bouří na Šluknovsku před čtyřmi lety?
Situace v Janově se od konfliktu ve Šluknově výrazně nezměnila, zejména se jedná o vysokou nezaměstnanost, spory mezi starousedlíky a nájemníky (převážně Romy). Dále problémy mezi městkou a státní policií. Pozitivní je, že se zvýšil počet poskytovatelů sociálních služeb a preventistů policie v Janově. Otázkou ovšem je, zda jsou služby poskytovány kvalitně a účelově s ohledem na aktuální potřeby v Janově.
V čem podle Vás selhává město?
Město podle mého názoru dostatečně nevyjednává se samotnými obyvateli např. v rámci komunitní práce. Dostatečně nenaslouchá potřebám lidí v Janově, například nenapomáhá lidem, aby získali při splnění potřebných kritérii dejme tomu byt v Litvínově ve spolupráci s pronajímateli, tj. CPI BYTY apod. Dále se domnívám, že zastupitelé města neprojevují zájem o to, aby se situace v Janově více řešila.