Miroslav Klempár: Sběr dat o romských dětech na školách probíhá pravidelně už od roku 2015. Je to potřebný nástroj proti diskriminaci, nikoli tajná agenda Lucie Fukové!
Nedávné zprávy v médiích o sběru odhadu počtu romských dětí na základních školách vyvolaly silné reakce a mnoho nejasností. Tento proces, který probíhá pravidelně už od roku 2015, má za cíl sledovat, jak se vyvíjí situace romských dětí v českém školství a zda dochází k pokroku ve snižování segregace. Sběr dat je odpovědí na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a tlak Evropské komise, která upozornila Českou republiku na diskriminační praxi vůči romským dětem. Tento postup není žádnou novinkou ani tajnou iniciativou vládní zmocněnkyně Lucie Fukové, ale pokusem efektivně sledovat údaje, které mohou přispět k dosažení rovnoprávnosti ve vzdělávání.
AUDIOVERZE ČLÁNKU
Musíme si tedy vyjasnit tři základní věci. Za prvé, není to objevení Ameriky ani nic nového, protože tento sběr dat o počtech romských dětí na školách se provádí od školního roku roku 2015/2016. Vůbec první sběr dat o počtu žáků na základních školách byl udělán v roce 2009. V dalších letech, až do školního roku 2014/2015, se zjišťovaly počty dětí na praktických školách.
Za druhé, to, co uvádějí média, že údajně nařídilo ministerstvo, je pouze upřesnění, neboli metodika, jak mají ředitelé tyto počty sbírat, jak mají určovat, koho počítat za Roma a koho ne, a jak mají data posílat, aby nedošlo ke zneužití. Jak jsem už napsal! Pravidelný sběr dat se provádí už od školního roku 2015/2016!
A za třetí, jak vyplývá i z předchozích odstavců, není to žádný výmysl Lucie Fukové! V tomto případě je pouze konzultantkou a v médiích toto opatření podporuje.
Infringement Evropské komise je právní postup, který Evropská komise zahajuje proti členskému státu Evropské unie, pokud se domnívá, že tento stát porušuje unijní právo. Komise tímto způsobem zajišťuje, že všechny členské státy plní své povinnosti vyplývající ze Smluv EU, nařízení, směrnic a dalších právních předpisů.
Důvod, proč jsou tato data sbírána od roku 2015, je ten, že Česká republika byla v roce 2007 uznána vinnou Evropským soudem pro lidská práva z diskriminace romských dětí, které jsou systematicky umísťovány do dříve zvláštních, později praktických a dnes segregovaných škol. Česká republika dostala nařízeno, aby sjednala nápravu, což se dodnes nestalo. V roce 2015 proto Evropská komise zahájila takzvaný „infringement“ proti České republice.
Aby bylo možné zjistit, zda došlo ke zlepšení, bylo potřeba sbírat data o počtu romských dětí na školách, aby se zjistilo, kolik máme segregovaných škol a jak se tyto počty mění. Tento sběr byl dobrovolný a chaotický a data nebyla přesná, proto se ministerstvo školství rozhodlo vydat metodiku pro ředitele škol, aby tento sběr dat zefektivnilo. Nyní Evropská komise znovu tlačí na českou vládu a hrozí dalším přísnějším „infringementem“ (jednoduše pokutou za to, že vláda nečiní dost, aby segregaci omezila a předcházela jí).
Takže to není žádná tajná mise, která se údajně provalila, a není to nic senzačního ani nového.
Teď k samotnému počítání. Ředitelé škol budou na ministerstvo posílat pouze počty žáků: celkový počet dětí na škole, kolik z nich je romských a kolik dětí má nějakou speciální vzdělávací potřebu. Žádná jména se nikam posílat nebudou!
Po právní stránce je takový sběr etnických dat v pořádku, protože slouží k nápravě bezpráví, tedy diskriminace, a z takových důvodů je sběr etnických dat možný. Stále však platí povinnost zachování soukromí občanů podle stupně citlivosti dat, tedy tzv. GDPR.
To, že se tento sběr dat musí dělat, není ideální řešení. Lepší by bylo, kdyby prostě skončila segregace a začali nás Romy brát jako právoplatné občany a chovali se k našim dětem stejně jako k jiným dětem. Ale protože tomu tak není a rasismus tak jednoduše nezmizí, musíme podstupovat taková opatření. Když diskriminace neskončí přirozenou cestou, bude se muset spravedlnost vymáhat represivní cestou. Rasismus je všude, ale ne všude je tak tolerován jako v České republice.
Chápu, že je mnoho Romů rozhořčených, a nic na tom nemění fakt, že to může být i nedostatkem informací. I v tom ministerstvo a legislativní složky selhaly. Na druhou stranu je dobře, že se segregace romských dětí sleduje a že se za nás ozývají z Evropské komise a Rady Evropy – to je jen dobře.