Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bez migrace zdegenerujeme, říká historik Matěj Spurný

04. ledna 2017
Čtení na 2 minuty
Vlastní zkušenost se statusem migrantů mají Němci. Po válce byly miliony německy mluvících civilistů poslány do Německa z Československa (fotografie) a dalších evropských zemí. Foto: Hooverův institut

V rozhovoru pro aktuální vydání časopisu Týden historik působící na Akademii věd ČR Matěj Spurný připomíná, že české území vždy obývala pestrá směsice národností a že uzavírání se před migrací může vést spíše k zániku českého národa.

Podle Matěje Spurného je chybou bránit se integraci odlišných kultur a etnik, protože „bez kontaktu a interakce, bez inspirace a možná i bez konfliktů s jinakostí zdegeneruje“ český národ tak, že stejně zanikne.

Odkazuje přitom na minulost: „Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že téměř všechny kulturní hodnoty vznikly prolínáním kulturních vlivů a často i aktivitou lidí, kteří třeba ani nemluvili česky. Od Pražského hradu přes barokní kostely Dientzenhoferů (čeští stavitelé německého původu, pozn. red. Týdnu) až po hudbu.“

Matěj Spurný

je absolvent historie na FF UK a mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Moderní dějiny studoval také na berlínské Humboldtově univerzitě. Vyučuje hospodářské a sociální dějiny na FF UK a působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

Je autorem nebo spoluautorem publikací o vztazích české společnosti a politických elit k národnostním tématům, například Nejsou jako my. Česká společnost a menšiny v pohraničí (1945-1960). Bijeme na poplach! Německá publicistika proti nacistickému nebezpečí (1930-1933).

V rozhovoru pro Týden také upozornil na to, že definující pro českou identitu nebyl stát, ale společný jazyk a historie: „Česká zkušenost je ta, že můžeme jako národ existovat bez státu, ale nedokážeme si představit, že by nás definoval stát, který by byl zároveň multietnický a vícejazyčný. Nevěříme si, neklademe jako Němci silný důraz na to, že to zvládneme. Taková sebedůvěra Čechům naprosto chybí.“

Upozornil, že k migraci do Československa docházelo i po druhé světové válce, kdy bylo potřeba nahradit pracovní síly, jež zmizely s odsunem sudetských Němců. Takzvaných reemigrantů bylo na dvě stě tisíc: „Byly to velice různorodé skupiny lidí, kteří z Čech odešli v devatenáctém století do Rumunska, na Volyň nebo jinam,“ řekl Spurný.

A připomněl také osudy romského etnika: „Čeští Romové, kterých je podle odhadů asi sto tisíc, jsou vlastně představitelé poválečné imigrace ze Slovenska. Vlastní českou romskou komunitu zlikvidovali Češi ve spolupráci s nacisty v koncentračních táborech, jako byly Lety u Písku, odkud ti, kdo navzdory strašlivým podmínkám přežili, většinou putovali do osvětimských plynových komor. Po válce se vrátilo asi jen pět set českých Romů.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon