Karolína Bánomová: Kde je pravda o koronaviru?
Virus, který způsobuje nemoc COVID-19, je skutečně nový typ koronaviru. Vědci ho zkoumají pouhých 4-5 měsíců, a proto nám nemohou odpovědět na všechny otázky, protože zatím nemají zdaleka všechny odpovědi. Na základních faktech se ale shodují všichni vědci na uznávaných univerzitách, stejně jako lékaři věhlasných nemocnicí. Na takové instituce a jejich hromadné znalosti spoléháme my všichni, když potřebujeme ošetření v souladu s vědeckými poznatky. Ne tak, aby na naši nemoci někdo vydělal, ale abychom přežili všechno od cukrovky po slepé střevo. Tito lékaři a vědci nás před novým koronavirem jednohlasně varují.
Nepřehlédněte:
Nedostatek podrobných informací ale nahrává tvůrcům konspiračních teorií, kteří svou bujnou fantazií už stihli zaplnit internet. Tito “teoretici” zpochybňují existenci koronavirové nemoci COVID-19. Někteří ruku v ruce s odpůrci očkování využívají strachu lidí ve svůj prospěch, s tím že spojili nejasnosti okolo budoucí vakcíny proti koronaviru s představou, že v ní budou mikročipy…protože konspirační teoretici už “vlastně dávno” mají na všechno odpověď, kdežto vědci ji nemají.
Šiřitelé konspiračních teorií přesně vědí, jak z nich udělat zdánlivě věrohodné články nebo videa. Přidají například k článku starou fotku nebo číselný údaj, který vůbec nemá logickou spojitost s jejich tvrzením, ale jednoduše se jim hodí k ovlivnění mysli čtenářů. Nebo ze starého videa, které původně mělo za účel informovat veřejnost o důležitosti očkování (např. s Billem Gatesem) vystřihnou jen tu část, která jim přesně pasuje k jejich konspiraci, a tím se snaží veřejnosti dokázat pravdivost své teorie. Vizualizace (tj. to, co lze vidět) je totiž jeden z nejvlivnějších faktorů, které dokážou lidskou mysl ovlivnit.
Psychologové současný fenomén, kdy i vzdělaní a chytří lidé věří konspiracím, vysvětlují tak, že čím víc se nějaká zpráva objeví v médiích včetně internetu, tím víc jí lidé věří. Čím víc se ta samá zpráva opakovaně objevuje lidem před očima, tím víc se může zdát že to je pravda, a je úplně jedno, kdo tu zprávu napsal a zveřejnil. Konspirační teoretici mají pro nás všechny pohodlnou odpověď: všechno nám zdůvodní tím, že jedna paní povídala, a my tím pádem už nemáme zapotřebí hledat věrohodné zdroje.
Je smutné, že většina osobnosti této problematice věnuje v současné době tak málo pozornosti. Romové pak můžou mít tendenci hledat “pravdu” o koronaviru hlavně přes rodinu a známé, kterým věří. Přemýšlím nad tím, nakolik si naše romská elita uvědomuje, že je v této krizi nutné informovat Romy o tom, jak nebezpečná taková konspirační teorie může být. Vždyť v této době nejde o popularitu ani o politické body, jde o lidské životy.
Nikdo zatím neví, kdy a jak dorazí druhá vlna nákazy, případně další vlny.
V této souvislosti jsme cítili jako povinnost založit skupinu dobrovolníků, která se na Facebooku jmenuje Saste Roma – Info pal o koronavirus. Čerpáme mimo jiné ze stránek www.covid19vuk.org, které vytvořila romská webová designerka Kamila Plachetková a které bojují proti dezinformacím tím, že používají jen vědecky ověřené zdroje.
Členové naší skupiny žijí v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, USA, Kanadě i v dalších zemích. Každý z nás má osobní zkušenost s tím, že se na nás obrací příbuzní, přátelé, známí, a teď už i Romové které vůbec neznáme, s dotazy o tom, čemu dnes mají věřit. Mnozí Romové zjevně nevědí kde a jak pravdu o koronaviru hledat.
Sociální sítě jsou přeplněné konspiračními teoriemi, a právě proto, že takové vymyšlené zprávy Romové vidí ve velkém množství létat po Facebooku a na YouTube, často si myslí, že jsou pravdivé. Pro tyto Romy, stejně jako pro mnoho lidí po celém světě, je totiž Facebook nebo YouTube hlavním zdrojem informací.
Když myšlenky plynou hladce, lidé mají tendenci přikyvovat – a bohužel na tom se současné konspirační teorie přiživují.