Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Gerhard “Gerry” Hadi: Rádio Roma nebude vysílat jen pro Romy

31. března 2017
Čtení na 4 minuty
Gerhard Gerry Hadi.

Po čtyřech letech v online prostoru začne v květnu na Slovensku vysílat na radiových frekvencích první romské rádio – Rádio Roma. Jednomu z hlavních moderátorů – Gerhardovi “Gerrymu” Hadimu jsme položili několik otázek.

Rádio Roma se v květnu po čtyřletém online vysílání dosatne i na frekvence radiových přijímačů v Banské Bystrici a v Prešově. Co od té změny očekáváte, co může přinést nového?

Rádio Roma je otevřené rádio pro všechny, kdo jsou na okraji dění a společnosti, jejichž hlas není slyšet. Chceme přinášet kvalitní hudbu z celého světa, aktuální zpravodajství, rozhovory – žurnalistiku, která dá hlas těm, kdo ho nemají. Rádio Roma ale nechce být uzavřené jen pro Romy, má to být rádio, které umožňuje a učí vzájemně komunikovat a informovat všechny skupiny obyvatel, a zároveň chce dát prostor na prezentaci i jiným komunitám, které jsou na okraji společnosti a nemají možnost se projevit. Nové určitě přineseme to, že budeme jediné národnostní rádio. Náš playlist tvoří hudební skvosty z dílny domácí u zahraniční scény s dávkou pravé a nefalšované tvorby romských muzikantů z celého světa. Ve vysílání se objeví hudba z Indie, Turecka, Maďarska, Francie.

Na jaké pořady – kromě těch hudebních – se mohou posluchači Rádia Roma těšit?

Ve vysílání Rádia Roma se posluchači mohou těšit na pestrý program – v éteru budou mít prostor židé, lgbt komunita, romští novináři… Chceme společně přinést pohled z více stran. Nebudou chybět diskusní relace, zpravodajství, písničky na přání…

Představil byste čtenářům tým, který za přípravami pořadů (a za rádiem samotným) stojí?

Rádio Roma je na mediálním trhu od roku 2014, kdy odstartovalo své první internetové vysílání. Za nápadem – stejně tak jako za vedením celého rádia – stojí Milan Nemček z občanského sdružení INICATÍVA. Projekt je zaměřený na romskou komunitu a je realizovaný s finanční podporou Úřadu vlády SR. Hlavní moderator budu já a kolega Martin Kopor, které mnozí posluchači znají jako známého imitátora a bývalého moderátora Rádia Regina. Moderátorský i redaktorský tým budou postupně doplňovat další lidé.

Co všechno obnáší rozhodnutí vykročit z online prostoru a začít vysílat na vlnách FM? Jak dlouho vám a vašim kolegům dosažení takového cíle trvalo a co všechno je pro to potřeba?

Ideu Rádia Roma jsme začali připravovat už v roce 2012 – o rok později jsme začali vysílat online. Od začátku jsme měli cíl vybudovat rádio s pozemním vysíláním. Proces je vždy dlouholetý, musíte zabezpečit různé technické a právní náležitosti. Vyhledat vhodné volné frekvence, podat žádost na jejich schválení, telekomunikační úřad následně osloví okolní kraje, zda jim tato frekvence neruší jejich stávající – to trvá rok až dva. Když je odpověď kladná, je potřeba zažádat o licenci – povolení na provozování pozemního rádia…

Nám se zatím podařilo takto získat dvě frekvence na vysílání v Banské Bytrici a v Prešově, dále chceme postupně rozšiřovat území s pokrytím vysílání. V nejbližší době bychom chtěli získat frekvence v Bratislavě a v Košicích, dále uvidíme. Plánujeme tři studia – v Bratislavě, Banské Bystrici a v Praze – v České republice žije mnoho Romů ze Slovenska, je tam i vice žurnalistů, se kterými budeme spolupracovat. Chceme dát i prostor studentům a mladým začínajícím novinářům.

Máte nějakou zpětnou vazbu od vašich posluchačů? Máte odhad, kolik jich je na internet a jestli vás poslouchají i neromští posluchači, jestli je romská tematika zajímá?

Reakce posluchačů jsou ve stavu očekávání, jak zvládneme přechod na pozemní vysílání, nakolik to už nebude tak volné, jako když jste jen online. Dostáváme podporu i od neromských posluchačů a v této době, kdy se začínají více než jindy projevovat extremistické nálady, tak si více lidí uvědomuje, že pokud chceme mezi sebou dále vycházet, tak se musíme poznávat – a k tomu chceme přispět i s Rádiem Roma.

Působil jste v metropolitní televizi Z1, ale i v redakcích rádií – co je pro vás větší srdeční záležitost, rádio nebo televizní obrazovka?

Je to pro mě hlavně láska a hobby, protože dělám to, co mě nesmírně baví a naplňuje. Rádio je jiné než televize, můžete se v něm odosobnit, být ve studiu sám sebou a nemusíte si dávat pozor na gestikulaci – televizní obrazovka je náročnejší, protože divák vidí všechno. Když člověk nemá svůj den, tak to vám klidně prozradím, že mám “brebty”…ale v rozhlase je to jiné, když mám špatnou náladu, tak si pořádně pustím muziku mimo éter a cítím se lépe. Proto je mojí srdeční záležitostí určitě rádio. Jsem rád a těším se na to, že mohu být u vzniku Rádia Roma.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon