Čeněk Růžička k nejnovějšímu vývoji kolem vepřína v Letech u Písku: Prozatím nemám žádný důvod v odstranění nevěřit
Na začátku týdne vláda schválila
návrh na ukončení provozu vepřína, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku a
zadala vytvoření posudku na ocenění pozemků. Čeňka Růžičky, člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
a předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR, jsme se zeptali, jak
vnímá poslední vývoj kolem prasečáku. Růžička dlouhodobě usiluje o jeho
odstranění.
Co říkáte na nejnovější vývoj kolem prasečáku v Letech u Písku a
posledním rozhodnutí vlády o jeho odstranění?
Prozatím nemám důvod v odstranění nevěřit, ale po zkušenostech které s odstraněním prasečáku mám, jsem velice ostražitý. Slibů jsem slyšel už dost. Problém je trošku s tím, že chce pan Sobotka odvolat pár svých ministrů a jedním z nich je pan Dienstbier.
Myslíte si, že by odvolání ministra Dienstbiera
mohlo mít na odstranění prasečáku vliv?
Určitě ano. Panu ministrovi také v koncentračním táboře zahynuli členové jeho rodiny a on to vnímá jako svojí morální povinnost. Prasečák na místě koncentráku, ať je jakýkoliv nemá co pohledávat. Já osobně si myslím, že ho pan Sobotka neodvolá. Domnívám se, že premiér udělal „politický tah“, aby ministry donutil, aby se více prezentovali v médiích. Byla by škoda, kdyby byl pan Dienstbier odvolán, protože lidská práva podle mého hájí nejlépe ze všech ministrů, který jsem zažil.
Znáte nějaké podrobnosti o tom, v jaké fázi je nyní jednání o odstranění prasečáku v Letech u Písku?
Vím jen to, co bylo zveřejněno v době, kdy pan ministr financí pan Babiš prohlásil, že v Letech u Písku byl pracovní tábor. Podle zveřejněných informací mají proběhnout posudky a poté má dojít k jednání s majiteli prasečáku a následně ke kolektivnímu rozhodnutí Vlády ČR.
Myslíte si, že je reálné prasečák odstranit do konce volebního období
této vlády?
To je otázka. Pan Babiš mi řekl, že pokud vláda rozhodne o přesunutí prasečáku, zaplatí veškeré náklady. Ale když
se nad tím dále zamýšlím, tak pokud uvažoval, že koncentrační tábor v Letech byl tábor pracovní, udělal si u společnosti a pozůstalých vroubek. Tohle vyjádření bylo slyšet i v zemích Evropské unie. Předpokládám, že v příštích volbách vyhraje a stane se premiérem, tím pádem by mohl celou kauzu ovlivnit. Komu se odstranění prasečáku podaří, měl by být dotyčný aspirantem na Nobelovu cenu, protože nám toto slibují už 20 let.
V polovině října mohli Romové začít žádat o náhradu škod, které
utrpěli jako oběti holocaustu během druhé světové války. V jakém stádiu
odškodňování je a jak probíhá?
Dojednáno je, že Romové, kteří jsou držiteli osvědčení podle zákona č.255/1946 Sb. dostanou odškodnění ve výši 2.555,- eur. V současné době jednám s německou stranou o dalším odškodňování Romů podle zákona č. 261/2001 Sb., kteří jsou držitelé osvědčení z České správy sociálního zabezpečení a mají nárok na podstatné zvýšení dosavadního důchodu. Prokazatelně je v osvědčení řečeno, že během 2. světové války tito lidé trpěli.
Mám velkou naději v to, že to německá strana bude respektovat. Ze začátku byl problém s tím, že si německá strana nedokázala odhadnout počty možných žadatelů. V době, kdy jsem začal s přidělováním osvědčení dle zákona č. 255/1946 SB., v roce 2001, přihlásilo se nesmyslně cca 7 tisíc žadatelů. Německo se tím pádem bálo velkého počtu možných žadatelů. Podle mého odhadu
by mohlo být žadatelů kolem dvaceti, v současné době jich je osmnáct.