Tomáš Hrustič: Romští kandidáti odmakali kampaň směrem k Romům. Obvinění z manipulace hlasů je urážka všech romských voličů a voliček
Mnozí se po volbách rozčilují nad tím, že romští kandidáti a kandidátka za OĽaNO získali masivní podporu v obcích s velkou populací Romů. Objevují se hlasy, že to všechno bylo zmanipulované, docházelo k volební korupci, je potřeba podat žalobu apod. Podle takových reakcí to vypadá, že za zpackané volby mohou zase Romové. Našel se obětní beránek, jak to už v našich končinách chodí, za naši bídu zase jednou mohou Romové.
Neříkám, že se nevyskytly incidenty a případy manipulace a kupčení s hlasy, nebo že se nějací pomatenci nedožadovali svojí pětistovky za účast. Takové incidenty jsou v každých volbách. Ale rozhodně to nemělo ani zdaleka tak významný vliv na to, jak Romové volili celkově a jak velkou podporu získali romští kandidáti a kandidátky.
Romskou politiku intenzívně sleduji už dvacet let. Pozorně jsem sledoval i kampaně Romů a Romek v těchto volbách a viděl jsem, že kampaně Petra Polláka mladšího, Lukáše Buža, Viliama Tankó a Anežky Škopovej boli neskutečně odmakané. I přesto, že jsem je nevolil a mám v poslední době k politice Pollákovců vícero výhrad, o čemž taky vědí, byla to takřka ukázková kombinace kontaktní kampaně s promyšlenou přítomností na sociálních sítích především na „romských Faceboocích“, které silně ovlivňují veřejné mínění Romů.
Od července byli romští kandidáti skoro denně v terénu. Z terénu taky vím, že např. u Petra Polláka to nebyla jen symbolická návštěva a focení na náměstí. Navíc, všichni kandidáti a kandidátka jsou mezi Romy velmi dobře rozpoznatelní: Peter Pollák mladší byl poslancem parlamentu a velmi dobře cílil svou komunikaci na sociální sítě, Lukáš Bužo je muzikant v gospelové kapele, která je mezi Romy obzvlášť v křesťanských kruzích velmi populární. Viliam Tankó je reprezentant v boxu a mnozí mladí Romové a Romky v něm vidí vzor.
Rozhodně si romské kandidáty neidealizuji a nechci, aby to tak vyznělo i s jejich kampaní. Většina stran z pochopitelných důvodů nedělala kontaktní kampaň a přijde mi absurdní, když se teď obviňují Romové, kteří takovou kampaň dělali, že byli zvolení díky kupování a manipulaci voličů. Je to urážka všech romských voličů a voliček – tady je taky na místě říct, že cílovou skupinou této kampaně byli hlavně Romové ze střední třídy, kteří jsou zaměstnaní, studují a zajímají se o dění kolem sebe. A teď jako by se jim vyčítalo, že se nechali koupit, oklamat a zkazili volby na Slovensku.
Zase „za to mohou Cigáni“, ostatně jako za všechno. Je jasné, že takto argumentují fašisti a podobná lúza, ale když to slyším od relativně příčetných lidí ze středo-pravo-levo politické bubliny, tak to zabolí a znovu to dokazuje jak je anticiganismus hluboce zakořeněný napříč vrstvami společnosti.
Nicméně, věřím, že teď, když máme v parlamentě 6 romských poslanců a poslankyň (všem jim ze srdce gratuluji), tak se můžeme těšit na kultivovanější debaty například o protiromském rasismu ve společnosti.
Autor působí jako vědecký pracovník na Ústavu etnológie a sociálnej antropológie, Slovenskej akadémie vied.