Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Think-tank SPD, spojka k německým extremistům se státní podporou

12. listopadu 2024
Čtení na 3 minuty
Protest proti SPD Tomia Okamury na Václavském náměstí, 25. 4. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Protest proti SPD Tomia Okamury na Václavském náměstí, 25. 4. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Zatčení skupiny „Saských separatistů“ fantazírujících o ozbrojeném převratu v Německu směrem k neonacismu se přímo týká i SPD Tomia Okamury. Část obviněných má totiž blízko k saské mládežnické organizaci strany AfD Junge Alternative, která má zase družbu právě s českou SPD. Policejní razie, při které se i střílelo, je zatím nejkřiklavějším důkazem, že si Okamurovci vybrali za partnery v Německu extremisty. A že je jim to úplně jedno.

Institut SPD jako stranický think-tank hnutí Tomia Okamury má v popisu činnosti i „navazování mezinárodní spolupráce s obdobně zaměřenými institucemi“. V případě saské Junge Alternative si ale kvůli jejím extremistickým excesům Okamurovci opakovaně nabíhají na vidle. Nedávno tytéž mládežníky prováděl Tomio Okamura osobně Poslaneckou sněmovnou.

Nikoli nepodstatné je i to, že tato rádoby provozní slepota vůči extremismu německých „partnerů“ je krytá penězi z českého státního rozpočtu. Například loni poslalo ministerstvo financí SPD na činnost Institutu svobody a přímé demokracie částku 3 725 000 korun.

Prima víkend v Ústí

Když si saská Junge Alternative loni v Ústí nad Labem pronajala sál pro svůj víkendový výjezd, dorazili i zástupci SPD, konkrétně její pražské buňky a právě Institutu svobody a přímé demokracie. Na společné fotce vidíme i členy saského předsednictva Junge Alternative.

Muž stojící třetí zprava (viz facebookový příspěvek níže) nápadně připomíná Kurta Hattäsche, dnes pokladníka saských mládežníků AfD a jednoho ze zatčených při razii tento týden. Na policisty měl podle německých médií vytáhnout zbraň a skončil v nemocnici.

Už rok a půl považuje německá kontrarozvědka mládežnickou organizaci strany AfD za „prokazatelně extremistickou“. Mimo jiné proto, že podle tajné služby znevažuje demokratické základy státu například protiislámskou rétorikou a vykreslováním Němců s migračními kořeny jako občanů druhé kategorie.

Saská pobočka Junge Alternative přitom patří k těm nejradikálnějším. Na jedné z jejích loňských akcí například účastníci spekulovali o zřízení ghett pro migranty a Židy.

Myšlenkové pochody části sympatizantů tohoto uskupení vystihuje třeba tento úryvek rozhovoru zachycený přítomnými novinářkami v utajení: „Vyžaduje to určitou ochotu k násilí v německém národě. (…) Jako stát bych hledal dobrovolníky, kteří jsou v nouzi připravení střílet i na ženy a děti.“

„Státní zřízení po vzoru nacismu“

Když kauza letos vyšla najevo, tvrdil šéf pražské SPD a stranického think-tanku Okamurovců Josef Nerušil, že „nemá dostatek informací, aby se mohl se znalostí věci vyjádřit“. Zároveň ujišťoval, že „hnutí SPD se vůči extremistickým formám prosazování zájmu v jakékoliv podobě jasně vymezuje“.

Přitom dnes o saské mládeži z AfD může mít dostatek informací každý, kdo umí použít Google. Z osmi podezřelých z terorismu zatčených při čerstvé razii někteří patří právě k saské Junge Alternative. Podle německého spolkového státního zastupitelství tito takzvaní „Saští separatisté“ čekali na rozpad demokratického zřízení v Německu a se zbraní v ruce pak chtěli obsazovat východní části země, „aby tam zavedli státní zřízení po vzoru nacismu“.

„Nežádoucí skupiny obyvatel by měly být v případě nutnosti odstraněny pomocí etnických čistek,“ shrnuje cíle skupiny státní zastupitelství.

Celkem tři ze zatčených mají vazbu na AfD, která je partnerskou stranou Okamurovců. Dva jsou pak přímo funkcionáři nebo aktivisté mládežníků Alternativy v Sasku.

Extremisté v českém parlamentu

Je to jen něco přes měsíc, co právě početnou delegaci saské Junge Alternative hostila SPD celý víkend v Praze. Jejich zářijový výjezd do Česka obsahoval i prohlídku české Poslanecké sněmovny – s Tomiem Okamurou coby osobním průvodcem, jak HlídacíPes.org už dříve popsal. Přítomen byl znovu i Josef Nerušil jako šéf stranického think-tanku.

„Bylo to dobré a motivující setkání. Shodli jsme se: V příštích týdnech, měsících a letech chceme spolupráci prohloubit a rozšířit,“ zhodnotil na Facebooku cestu do Prahy člen vedení saské Junge Alternative Lennard Scharpe.

Namísto toho přišla zmíněná razie a další – kolikáté už? – potvrzení, že SPD spolupracuje v Německu s extremistickou organizací, která popírá demokratický pořádek, je militantní a má blízko k neonacismu.

Letos v květnu se SPD od AfD před eurovolbami (byť neochotně) distancovala, kvůli výrokům lídra eurokandidátky Maximiliana Kraha zlehčujícím zločiny jednotek SS. Mezitím spolu ale obě strany v Evropském parlamentu znovu spolupracují a očividný extremismus partnerských německých mládežníků se SPD snaží jako obvykle přejít mlčením.

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon