Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

SPD má vlastní politickou neziskovku. Chce s ní rozvíjet demokracii a podporovat „vlastence“

02. března 2022
Čtení na 2 minuty
Tomio Okamura (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)

Hnutí Tomia Okamury má svůj politický think-tank, na který může čerpat příspěvky od státu v řádech milionů korun. Nový „Institut svobody a přímé demokracie“ sídlí v centru Prahy a povede ho neúspěšný lídr pražské kandidátky SPD z loňských sněmovních voleb Josef Nerušil.

SPD avizovala plány na založení svého politického institutu už loni na podzim. Vzhledem k jejímu volebnímu zisku může na provoz institutu počítat ze státního rozpočtu se sumou přesahující tři miliony korun.

Podle údajů zveřejněných v obchodním rejstříku chce think-tank SPD vykonávat „vzdělávací, výchovnou, publikační a kulturní činnost v oblasti rozvoje demokracie, právního státu, názorového pluralismu a ochrany základních lidských práv“.

To jsou cíle v souladu s tím, jak pole působnosti politických institutů definuje zákon. Stejně jako ambice na „rozvoj občanské společnosti a společenské soudržnosti“, rovněž obsažená v zakládací listině institutu SPD.

Nadto Okamurovci s institutem avizují i „podporu národně a vlastenecky orientovaných proudů společnosti, podporu osobních a ekonomických svobod jednotlivce“ či „rozvoj konceptu přímé demokracie“. Chtějí navazovat kontakty s podobně zaměřenými organizacemi v zahraničí a pořádat „popularizační semináře“.

Bojovníci proti neziskovkám

Samotný fakt, že si hnutí SPD zřizuje neziskovou organizaci se státní podporou, je přitom paradoxní. Je to právě strana Tomia Okamury, kdo řadu let útočí na „politické neziskovky“ a chce je odstřihnout od jakýchkoli státních příjmů.

Zákonem definované demokratické směřování institutu je zase v rozporu s tím, že se jméno SPD opakovaně objevilo ve zprávách ministerstva vnitra o extremismu. Podobné je to s cílem posilovat společenskou soudržnost – SPD se dlouhodobě naopak profiluje jako polarizující strana s otevřeně xenofobní, antimuslimskou, ale třeba i antiněmeckou nebo antiamerickou rétorikou.

Ředitelem institutu bude Josef Nerušil, bývalý zaměstnanec pražského arcibiskupství a do loňska i člen Rady Českého rozhlasu. Z obou pozic odešel před sněmovními volbami, když vyšlo najevo, že v nich kandiduje právě za hnutí SPD.

V pozici lídra pražské kandidátky Nerušil neuspěl a do sněmovny se jako poslanec nedostal. Stal se však asistentem poslance Jiřího Kobzy. Sídlo bude mít institut SPD na Malé Straně, ve stejné budově, kde Josef Nerušil provozuje soukromou vinárnu.

 

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon