Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Přízrak neofašismu: Protiromský rasista získal křeslo v Evropském parlamentu

19. června 2024
Čtení na 4 minuty
László Toroczkai (FOTO: Wikimedia Commons, Elekes Andor)
László Toroczkai (FOTO: Wikimedia Commons, Elekes Andor)
Maďarské krajně pravicové hnutí Naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) získalo ve volbách 9. června 6 % hlasů a poprvé se dostalo do Evropského parlamentu. Nový europoslanec László Toroczkai, který stojí v čele strany, jež se řadí k nejextrémnějším v budapešťském parlamentu od druhé světové války, se brzy ujme svého křesla v bruselském parlamentu.

Toroczkaiův úspěch je součástí širší vlny protidemokratických aktivit v celé Evropě. Píše politický komentátor Bernard Rorke na serveru Evropského centra pro práva Romů o výsledku voleb do Evropského parlamentu.

Navzdory naléhavému ujišťování šéfky Komise Ursuly von der Leyenové, že “střed se drží”, se nelze vyhnout skutečnosti, že v příštím Evropském parlamentu bude více pravicových poslanců než kdykoli předtím a obsadí téměř čtvrtinu ze 720 křesel. V Německu se navzdory skandálům a neúspěchům na druhém místě umístila Alternative für Deutschland (Alternativa pro Německo), zatímco stranu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve volbách porazila krajně pravicová strana Národní sjednocení a rakouská krajně pravicová Strana svobodných získala 25,7 % hlasů a poprvé v celostátních volbách skončila na prvním místě.

V případě Maďarska se pozornost tisku soustředila na znemožnění Viktora Orbána Péterem Magyarem, bývalým vnitrostranickým kritikem Fideszu, a velkou událostí byl úspěch jeho zbrusu nové strany Tisza, která “získala masivních 29 % hlasů a sedm křesel”. O Toroczkaiovi, jehož úspěch v eurovolbách znamená nové zlověstné prvenství pro jednu z nejextrémnějších neofašistických stran v Evropě, nepadla téměř žádná zmínka.

Toroczkai, SS zločinci a pozdravy zdviženou pravicí

V souvislosti s kontroverzí kolem vyloučení lídra AfD Maximiliana Kraha Toroczkai v rozhovoru z 5. června poznamenal, že slova jeho spojence jsou překroucená a že pokud měla SS 10 000 členů, pak z toho vyplývá, že ne všichni v SS páchali zločiny. Na otázku, zda si myslí, že nacistické SS páchaly zločiny, Toroczkai odpověděl vyhýbavě, že není historik, a zeptal se: “Proč bych měl mít nějaký názor?” 

Podle Toroczkaiho “konflikty nastaly, když se v Maďarsku masově objevili Židé. Pokud někdo přijde do Maďarska, jeho rodina se obvykle asimiluje a integruje do maďarské společnosti během jedné generace. Pokud přijde skupina lidí masově, integrace se nepodaří ani za stovky let. Ale tady nejde o židovství, to platí pro jakékoliv etnikum, mohli to být i cikáni.”

Ve stejném rozhovoru Toroczkai při otázce, že se nechal vyfotografovat, jak zdraví zdviženou pravicí, popřel, že by šlo o nacistický pozdrav: “Nikdy v životě jsem nebyl nacista. Na té fotografii jsem udělal to, co dělali Římané v Římě, Ave Caesar. Myslel jsem, že je to dobrý vtip…”

Mi Hazánk: strana, která podporuje politiku nenávisti, homofobie a protiromského rasismu

Mi Hazánk Mozgalom založili v červnu 2018 bývalí poslanci Jobbiku László Toroczkai a Dóra Duró. Oba byli ze strany vyloučeni, protože Jobbik se snažil přetvořit v “normální” vlasteneckou stranu tím, že se navenek zbavil rasismu, fašismu a homofobie, které z něj udělaly velký hit mezi více než 20 % maďarských voličů. Mi Hazánk zůstal těmto základním hodnotám věrný, přičemž Toroczkai, který získal určitou mezinárodní mediální proslulost jako starosta pohraniční obce Ásotthalom se svou polovojenskou jednotkou “lovců migrantů”, prohlásil, že Maďarsko by mělo zůstat “bílým ostrovem” v Evropě.

Na otázku ohledně záliby členů a vedoucích představitelů strany Mi Hazánk v nacistických pozdravech odpověděl předseda budapešťské pobočky Atilla Nagy: “Mi Hazánk nevěří, že by se stranické hnutí mělo řídit pocity místních nebo mezinárodních Židů. Neříkáme, že Židy nenávidíme, ale jejich pocity neurčují, co budeme dělat. Je mnoho důležitějších věcí, které je třeba brát v úvahu.”

Na otázku, zda členové strany uctívají válečnou nacistickou Stranu Šípových křížů odpovědnou za masakry tisíců Židů v Budapešti jako hrdiny a mučedníky, Nagy odpověděl, že fašisté Šípových křížů byli oběti.

Z Maďarska se nestane cikánská země”

Snad nejvíce znepokojující je protiromská posedlost strany, která na předvolebních plakátech a letácích pro parlamentní volby v roce 2022 slibovala, že zabrání tomu, aby se Maďarsko stalo “cikánskou zemí”. Mi Hazánk upozorňoval v národní verzi svého programu tzv. velké změny, že zatímco porodnost Maďarů prudce klesá, “Cikáni vytvářejí populační explozi typickou pro třetí svět. Počet Cikánů se po generacích zdvojnásobuje, zatímco počet Maďarů klesá téměř na polovinu”.

Strana, její bojůvky Národní legie a různí polovojenští souputníci se pod záminkou boje proti “cikánské kriminalitě” snaží Romy šikanovat a zastrašovat. Pořádají “demonstrace za veřejný pořádek” na obranu Maďarů před “cikánskými teroristy”, přičemž se jim zatím ale nedaří obnovit atmosféru strachu, která v romských komunitách panovala před více než deseti lety.

Pokud jde o školství, Mi Hazánk by segregoval romské žáky, kteří se nechovají v souladu se společenskými normami, a “asociální živly” by posílal do oddělených tříd a nakonec do internátních škol. Podle jejich volebního programu je segregace romských žáků nutná také proto, aby maďarští rodiče, jejichž děti jsou ohroženy, nemuseli doprovázet děti ze školy.

Zhoubná homofobie

Kromě militantně rasistického protiromského postoje je tato strana také zarytě homofobní, což se projevuje slovy i skutky, kdy neustále pronáší nenávistné projevy proti “propagandě homosexuálů”, pochoduje v uniformách na veřejném prostranství, pálí duhové vlajky a pořádá zastrašující akce proti LGBTQ.

V září 2020 poslankyně za stranu Mí Hazánk Dóra Dúró zveřejnila na YouTube video, na němž skartovala výtisk nově vydané dětské knihy Pohádky pro každého, a prohlásila, že její strana “nebude tolerovat vystavování dětí homosexuální propagandě a že homosexuální princové nejsou součástí maďarské kultury”.

Centristické strany dlouho umožňovaly mainstreamizaci krajní pravice a přivlastňovaly si mnohá její témata do té míry, že, jak uvedl Kenan Malik, “argumenty, které byly kdysi charakteristické pro politický okraj, se nyní usadily v centru mainstreamové debaty”.

I když se pojem krajní pravice možná na některých místech skloňuje příliš často, v případě nového maďarského europoslance László Toroczkaiho a jeho strany je jedna věc jasná – patří do kategorie “nestydatých neofašistických stran”. Evropští poslanci, kteří jsou proti neofašismu, by měli kolem tohoto extremistického europoslance vytvořit sanitární kordon a zcela ho izolovat od každodenní činnosti parlamentu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon