Petra Gelbart: Média dávají prostor nesprávným odborníkům, kteří k pandemii nemají co mluvit
Petra Gelbart pochází ze smíšené romsko-české rodiny. Narodila se v České republice, v deseti letech se s rodinou přestěhovala do USA. Dnes učí na univerzitě v New Jersey předmět o vztahu hudby a mozku, věnuje se muzikoterapii a pracuje jako hudební kurátorka RomArchivu, digitálního vzdělávacího archivu romské kultury.
Během jarního období koronavirové pandemie onemocněla a na sociálních sítích sdílela s lidmi své zkušenosti, popisovala situaci a průběh opatření v New Yorku.
„S manželem a třemi dětmi žijeme v epicentru současné pandemie, kousek od nemocnice, kde na nemoc Covid-19 každý týden umírají tucty lidí. Před měsícem to nikdo vůbec netušil. Pracovala jsem mimo jiné jako muzikoterapeutka v léčebně dlouhodobě nemocných, a ačkoli jsem od začátku března upravila způsob a četnost fyzického kontaktu s pacienty, žádná zvláštní opatření zavedená nebyla, natož používání rukavic nebo roušek. V New Yorku se na koronavirus testoval a dodnes testuje jen malý zlomek nakažených, a v té době tu údajně byla nemocných jen hrstka. Ačkoli jsem onemocněla 10. března, diagnózu Covid-19 jsem dostala o víc než týden později, když už se mi špatně dýchalo kvůli zápalu plic,” napsala v článku pro Romano voďi o průběhu nemoci COVID-19.
Průběh pandemie sleduje i v České republice a má za to, že média dávají prostor nesprávným odborníkům.
„Bohužel česká média dávají prostor nějakému zubaři, nějakému kardiologovi. Prostě lidem, kteří k tomu vlastně nemají vůbec mluvit. Akorát se chtějí zviditelnit, možná z toho mají nějaký zisk. A ta většina těch správných lékařů, vědců, ten prostor vlastně nedostala. Trochu ho dostávají až teď, když je situace opravdu špatná. Takže mi je líto, že se tady médiím nedá věřit, co se týká názorů odborníků,” říká pro ROMEA TV.
Informace od vlády považuje za chaotické, ty zásadní přitom lidem podle ní chybí. Upozorňuje také na mnoho nesmyslných zpráv a hoaxů, které kolují nejen na sociálních sítích.
„Když se zeptám kohokoliv z vědců na které jsem napojená, a kteří z toho nemají žádný finanční zisk, tak odpoví, že to nebo to na Facebooku je blbost. Ty stejné historky, třeba o tom, že spousta lidí jde na testy a přijde jim zpráva, že jsou pozitivní i když na testech nakonec ani nebyli. Tohle samé kolovalo v Americe, kde poté byly tisíce a tisíce mrtvých. Takže bohužel, nemůžeme věřit ani těm rádoby osobním příběhům,” přibližuje pro ROMEA TV Petra Gelbart.