Miroslav Kováč: Liana Janáčková se před volbami bez Romů (opět) neobejde
Bývalá senátorka a dlouholetá starostka ostravského obvodu Mariánské Hory Liana Janáčková, známá především svým (navenek) extrémistickým postojem vůči romské menšině, opět kandiduje ve volbách v roce 2016 do Senátu.
Tentokrát za hnutí NEZÁVISLÍ v obvodu Ostrava-město, a zároveň v krajských volbách vede kandidátku hnutí v Moravskoslezském kraji.
Janáčková je „v politice“ již 25 let. Za tu dobu si zvykla, že pokud chce i nadále, bez zodpovědnosti, požívat výhody systému, musí před volbami nabídnout téma (byť radikální), které ji v systému udrží. Naší společnost nezajímají složité témata typu – vytvoříme pobídky pro firmy, které pak zaměstnají lidi, nebo vybudujeme infrastrukturu, abychom nalákali investory apod. Poměrná část naší konzervativní společnosti je zaměřená na témata jednoduchá až primitivní, typu – zastavíme příliv imigrantů nebo zrušíme dávky „nepřizpůsobivým“, případně je rovnou vyhostíme do jiné obce. Ať se starají jiní.
Janáčková, která v podstatě nemá co jiného nabídnout, přičemž se za svou dlouholetou praxi naučila bez výsledků a „bezpracně“ pouze parazitovat na našich daních, toto téma pojala přiměřeně své inteligenci. Začala rozdávat sirky. Zřejmě jí inspiroval římský císař Nero. Janáčková přitom namítá, že sirkami se dá např. zatopit v kamnech. To určitě ano. Jenže, semtexem se taky dá odstřelit hornina v dole, nemusí se zrovna používat např. v metru plného lidí. Taktéž sekáček na maso se dá vhodně použít v kuchyni. Kdo by předpokládal, se jej někdo použije na lidi? Sirky z rukou rasisty však jasně odkazují na hanebný čin ve Vítkově, o tom není pochyb.
Samozřejmě slušné lidi tímto tématem neosloví, a v podstatě je nemá čím oslovit. Proto hledá svůj elektorát u víceméně primitivní části naší společnosti. Romové a „vypořádání“ se s nimi je téma, které je pořád IN. Janáčková není rasistka, protože jí údajně někteří Romové kontaktovali a nabídli jí za odměnu své hlasy. Pokud jí ale nejde o vypořádání se s Romy, co uděláme s těmi více jak 12 000 „nepřizpůsobivými“ horníky, v případě, že je OKD propustí a oni si nedovedou v regionu najít práci ani po více než roku? A v čem jsou jiné profese podřadnější, když je stát nechce po dobu pěti let od propuštění dotovat? Co stavbaři, silničáři, svářeči apod.? Nic proti horníkům!
Pokud však chceme zrušit nějakou dávku, pak jí ovšem musíme zrušit plošně všem. Pokud chceme z občanů dělat bezdomovce, pak musíme vytvořit plošný zákon, který se ale dotkne všech občanů. Problém vyloučených lokalit nezmizí mávnutím proutku, ale systematickou prací. Pochybuji, že někdo, kdo má vyloučené lokality ve svém poli působnosti 25 let, je za 4 roky zruší, pokud s problémem nedokázal hnout ani za čtvrť století. Problém se dá přesunout na jinou lokalitu a vytvořit problém jinému starostovi a jiným občanům. Avšak to není řešení a lidi nelze jen tak ze dne na den přinutit, aby dobrovolně opustili své domovy a přestěhovali se jinam, pokud možno za hranice státu. „Nepřizpůsobivým“ se dnes může stát kdokoliv. Třeba i politik, který jen sosá a sosá naše daně, a výsledek je pouze ten, že se nemůže zastavit sosat ani po 25 letech své „nečinnosti“. Protože prakticky nic jiného, než sosat a parazitovat, byť v nějaké firmě, by už neuměl.