Miroslav Klempár: Romské děti končí v nekvalitních třídách. Segregace je nepřijatelná – změna nepřijde sama, musíme se ozvat!

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal 28. února 2025 zásadní rozsudek, který se dotýká života tisíců romských dětí ve střední Evropě – a zejména nás všech, kteří se snaží, aby naše děti měly šanci na důstojné vzdělání. V případu Salay vs. Slovensko dal soud za pravdu mladému Romovi, který byl v dětství nespravedlivě zařazen do speciální školy pro děti s mentálním postižením, i když k tomu neexistoval důvod.
Soud potvrdil, že slovenský stát porušil jeho právo na vzdělání a zároveň ho diskriminoval na základě romského původu. Tím soud vyslal velmi jasný vzkaz: Segregace romských dětí ve školách není jen nespravedlivá – je protizákonná a nepřijatelná.
Škola rozhodla o budoucnosti dítěte bez důkazů, rodiče neměli šanci situaci ovlivnit
Chlapec z romské komunity v Plaveckém Štvrtku byl nejprve zařazen do takzvaného „nultého ročníku“ a později do speciální třídy. Ačkoli testy později ukázaly, že by mohl přestoupit do běžné školy, úřady rozhodly, že je „z psychologického hlediska lepší“, aby zůstal ve speciální třídě. Rodiče neměli dostatek informací a souhlas nebyl informovaný. Celé vzdělávání probíhalo na nižší úrovni a zničilo mu to budoucnost.
Důležité je prohlášení soudu, že to není ojedinělý případ. ESLP jasně pojmenoval, že na Slovensku (a bohužel i v České republice) dochází k systémové segregaci – tedy k tomu, že romské děti jsou plošně a bezdůvodně posílány do horších škol. To potvrzují i zprávy Rady Evropy, OSN, slovenské veřejné ochránkyně práv a konečně i soudy.
Soud jasně konstatoval diskriminaci – šlo o rasismus.
Evropský soud rozšířil ochranu práv romských dětí, podobné problémy přetrvávají i v Česku
My v Awen Amenca jsme tento případ sledovali spolu s představiteli Evropské komise (DG Justice) a Rady Evropy, a také s dalšími organizacemi z celé Evropy. Všichni jsme věděli, že tento rozsudek mohl buď potvrdit, nebo oslabit historické rozhodnutí D.H. vs. Česká republika z roku 2007 – tedy přelomový případ, kdy ESLP poprvé označil segregaci romských dětí v českých školách za porušení lidských práv.
Teď už víme, že tento rozsudek případ D.H. nejen potvrdil, ale dokonce ještě rozvinul. Slovensko bylo odsouzeno nejen za přímou diskriminaci, ale také za to, že neudělalo dost pro to, aby napravilo chyby z minulosti. Stát má totiž povinnost aktivně bránit segregaci, a nejen přihlížet a čekat.
A podobné podmínky jako na Slovensku panují i dnes v některých částech České republiky.
Je důležité připomenout, že i český Nejvyšší soud v roce 2022 ve svém rozsudku jasně napsal, že: „Segregace je důsledkem diskriminace“ a že „není možné omlouvat nečinnost státu tím, že segregace vznikla bez zlého úmyslu“. Tedy: je jedno, jestli to školy dělají „nechtěně“. Pokud romské děti končí v horších podmínkách, stát musí zasáhnout.
Změna nepřijde sama. Pokud chceme spravedlnost, musíme se ozvat všichni
Tohle není jen právní vítězství. Je to výzva k akci. Nemůžeme dál mlčet, když naše děti nemají šanci na stejné vzdělání. Nemůžeme akceptovat, že stát podporuje systémy, které už od školky říkají našim dětem, že na to nemají. Změna musí přijít okamžitě.
Ptáme se: Jak dlouho ještě budeme tolerovat státem podporovaný rasismus? Jak dlouho necháme systém ničit životy a budoucnost našich dětí?
Víme, že podobných případů jako jsou popisované v rozsudku D.H. vs. Česká republika a Salay vs. Slovensko, je daleko víc, ne každý má tolik odvahy a síly postavit se tomuto systému, ale je vidět, že i osmnáct dětí v Česku a jeden případ na Slovensku dokáže způsobit minimálně rozruch a vzbudit pozornost odpovědných institucí.
V Awen Amenca budeme dál sledovat situaci, spolupracovat s evropskými institucemi a podporovat všechny, kdo chtějí změnu.
Ale potřebujeme i vás. Pomozte nám. Ptejte se škol, zřizovatelů, politiků. Zajímejte se, o to, na jaké škole, nebo v jaké třídě končí vaše děti. A když narazíte na nespravedlnost – nenechte to být! My vám rádi pomůžeme.