Mezinárodní romská organizace ERTF: Státy musí zavést preventivní opatření a zajistit sankce proti anticiganistickým projevům
Osmdesát procent Romů dnes v Evropě nadále žije v chudobě. Žijí v domácnosti, kde je příjem rodiny pod celostátními rizikovými prahovými hodnotami. Devadesát procent romských dětí je ohroženo chudobou a chodí velmi často do postele hladoví. V posledních dvou letech šest ze sedmi případů končí u Evropského soudu pro lidská práva (ECTHR) kvůli rasové diskriminaci a porušování práv Romů. Jedna zřejmá otázka, která vyplývá z pouhého pohledu na tato čísla, zní: Co letos slavíme 8. dubna? Ptá se ve svém prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů mezinárodní romská organizace Evropské forum Romů a travellerů (ERTF). Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuj eprohlášení v plném znění.
Prohlášení ERTF k Mezinárodnímu dni Romů
Padesát let po prvním světovém romském kongresu v roce 1971 zůstává zacházení s Romy a travellery v Evropě významnou otázkou lidských práv. To bylo výrazně ovlivněno hospodářskou krizí a úspornými politikami. Růst organizovaných nacionalistických a xenofobních politických stran v celé Evropě způsobil vážné problémy. Obzvláště problematické oblasti, pokud jde o diskriminaci, jsou bydlení, ubytování, vzdělávání a sociální služby ve veřejném sektoru a přístup k pojištění, obchodům a široké škále rekreačních služeb v soukromém sektoru.
Obzvláště znepokojivý je v posledních měsících alarmující nárůst nenávistných projevů a stavění Romů do role obětních beránků. Pravicové extremistické a xenofobní skupiny se zaměřují na Romy a další menšiny a obviňují je z šíření koronaviru nebo je obviňují z nerespektování ochranných opatření orgánů veřejné moci.
Nemůžeme ignorovat tento hluboce znepokojivý vývoj. Žádná země 21.století se nemůže prohlašovat za “demokratickou”, když velká část populace je diskriminována, ponižována a vyčleněna. Zdá se politováníhodné, že Evropa zapomněla na zásadní ponaučení minulého století – každá nespravedlnost je hrozbou pro spravedlnost všude na světě.
ERTF vyzývá členské státy Rady Evropy, aby dodržovaly své právní a politické závazky a závazky k zajištění rovných příležitostí a podpory romské komunity. Státy musí zavést preventivní opatření a zajistit sankce proti anticiganistickým projevům a politice. Všichni političtí lídři musí také hájit solidaritu, lidskou důstojnost a základní lidská práva a svobody všech bez ohledu na jejich etnickou příslušnost, náboženství, jazyk atd.
Den Romů je příležitostí pro všechny Romy po celém světě, aby si vzpomněli na neklidnou historii našich lidí. Je to také příležitost zamyslet se nad způsoby, jak zachovat naši identitu, jazyk kultury – romipen..
Staletí pronásledování, zotročování a genocidy by měla posílit naše odhodlání postavit se neustálému zneužívání, hanobení a popírání základních lidských práv ve všech zemích, kde Romové a travelleři pobývají.
Neměli bychom podlehnout fatalismu. Neměli bychom se smířit s tím, být občany třetí kategorie. Neměli bychom se bát prohlásit se za Romy. Je čas, abychom stáli při sobě, hrdí na své dědictví a křičeli: Dost! To by stačilo!
Mezinárodní den Romů, den věnovaný oslavám romské kultury a zvyšování povědomí o problémech, kterým romský lid čelí, byl vyhlášen v roce 1990 v Polsku během čtvrtého světového romského kongresu.
- Miranda Vuolasranta
- Sebihana Skenderovska