Marian Dancso k otevřené diskriminaci Romů v ašské ordinaci: Kolektivní vina do zdravotnictví nepatří, za podobné výroky musí padat tresty
Člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Marian Dancso zaslal otevřený dopis lékařce Markétě Feninové, která ve své ašské ordinaci vyvěsila otevřeně diskriminační ceduli, jež odmítala registrovat romské pacienty kvůli jejich údajnému agresivnímu chování. Dancso v dopise vyjadřuje své rozhořčení nad uplatňováním principu kolektivní viny a poukazuje na jeho neetický i právně problematický charakter.
„Jako Rom, který se nikdy vůči lékařům nechoval agresivně, mě zajímá, zda bych i já byl vaším rozhodnutím odmítnut,“ píše Dancso. Podle něj podobné jednání nejen posiluje předsudky, ale podkopává důvěru ve zdravotnický systém. „Za takové výroky musí padat vysoké tresty, protože jejich dopad sahá daleko za rámec jednotlivého incidentu – narušují základy rovnosti a důstojnosti, na nichž naše společnost stojí,“ zdůrazňuje.
Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje dopis Mariana Dancsa v plném znění.
Vážená paní doktorko,
S velkým překvapením jsem si přečetl váš vzkaz, který oznamuje, že „Romové nebudou registrováni“ z důvodu „zvyšující se agresivity“. Jako Rom, který se nikdy vůči lékařům nechoval agresivně, mě zajímá, zda bych i já byl vaším rozhodnutím odmítnut. Jaké konkrétní chování podle vás představuje agresivitu, a je skutečně spravedlivé vztahovat jednání jednotlivců na celé etnikum?
Podle mého názoru váš postup ukazuje přímo na princip kolektivní viny, který je nejen morálně nepřijatelný, ale i právně problematický. Policie sice tvrdí, že v tomto případě nejde o trestný čin, já si však dovolím nesouhlasit. Takové jednání podle mě naplňuje znaky diskriminace a šíření předsudků, což nelze ponechat bez povšimnutí. Ať už se pohybujeme v mezích práva či etiky, podobné chování musí nést jasné důsledky. Tvrdit, že nejde o trestný čin, a zároveň nevyvodit žádný postih, je přesně ten typ přehlížení, který jen posiluje předsudky a nerovnost.
Myslím, že se shodneme, že v případě agresivního pacienta je správným a profesionálním postupem přivolat Policii ČR, která má kompetenci situaci vyřešit. Paušální odmítnutí celého etnika je však nespravedlivé a zcela v rozporu s lékařskou etikou i základními hodnotami našeho právního řádu.
Odsuzuji jakoukoliv agresivitu, a to obzvlášť v případech, kdy je směřována vůči lékařům a zdravotnickému personálu, jejichž práce je nejen nepostradatelná, ale také zásadní pro chod celé společnosti. Zároveň ale důrazně trvám na tom, že za výroky, jako je ten váš, musí padat vysoké tresty. A to nejen proto, že poškozují základy právního státu, ale především proto, že slovo lékaře má ve společnosti obrovskou váhu a může významně ovlivnit postoje a chování širší veřejnosti. Vaše slova nejsou pouze názor, jsou zbraní, která v rukou autority dokáže šířit předsudky, nenávist a rozdělovat společnost.
S pozdravem
PhDr. Mgr. Marian Dancso, MBA