Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Kumar Vishwanathan: 25 let organizace Vzájemné soužití v Ostravě

16. října 2022
Čtení na 3 minuty
Oslavy 25 let organizace Vzájemné soužití
Oslavy 25 let organizace Vzájemné soužití (FOTO: Vzájemné soužití)
Organizace Vzájemného soužití oslavila minulý týden na Liščibě 25 let své existence. Vzájemné soužití vzniklo jako dobrovolnické hnutí převážně z řad studentek a studentů Ostravské a Masarykovy univerzity, kteří pomáhali a zajišťovali humanitární pomoc jedincům z romské komunity, kteří měli po záplavách dočasné útočiště v provizorních unimobuňkách na Liščině. Snažili se zmírnit mezietnické napětí mezi 23 romskými rodinami a místními obyvateli.

Participace místních lidí na společných problémech vedlo k založení komunitní práce, která byla rovněž přenesena na Hrušov a Zárubek. V roce 1997 se podařilo přemístit první dítě – 7letou Světlanu K. ze zvláštní školy do běžné základní školy. Tato událost vedla k velmi průlomovému soudnímu rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, kde zastupovalo 18 romských dětí z Ostravy v rámci kauzy ČR versus „DH“ a vyhrálo proti praktikám umísťování romských dětí do zvláštních škol.

V roce 1998 rozšířilo činnost o volnočasové aktivity pro romské děti a mládež, jejich vzdělávání a prevenci patologických jevů do Hrušova a následně na Zárubek, byla také založena první bezplatná sociálně právní poradna v našem městě.

Vyostřená situace s nedostatkem bydlení pro zaplavené obyvatele Hrušova vyústila k jednomu z prvních projektů sociálního bydlení v ČR, a tak vznikla Vesnička soužití v Ostravě – Muglinově. Zde se 30 rodin romského původu a majority podílelo na koncepci a budování Vesničky soužití a komunitního centra. Dle usnesení vlády z roku 1999, dle čl. 978 podepsané premiérem Zemanem stojí, že: projekt výstavby Vesničky počítá s tím, že v počáteční fázi bude založeno bytové družstvo – nový právní subjekt, který bude složen z těchto členů: Diecézní Charity Ostravsko – Opavské, MMO, Vzájemného soužití a budoucích nájemníků. Dodnes se tak nestalo.

V roce 1999 byla založena komunitní centra v Hrušově a na Zárubku. 

V roce 2003 začal boj proti lichvářským praktikám přímo v romských komunitách s posílením postavení obětí, převážně žen a byla založena Policejní asistenci, první institut tohoto druhu v ČR. Založení tohoto institutu podpořila vláda ČR a koncepce tohoto projektu byla začleněna do metodiky policejní práce.

Vzájemné soužití tak přispívalo k transformaci policejní práce založené na principech Community Policing.

Od roku 2004 je intenzivně podporována skupina romských žen, které se staly obětmi protiprávní sterilizace. Bojem těchto žen se za 18 let podařilo spolu s dalšími NNO a institucemi docílit přijetí historického zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen, což je velký úspěch ČR na mezinárodní scéně, protože mnoho zemí, kde se tyto praktiky používaly, se s tím nedokázaly podobným způsobem vyrovnat.

Organizace se velmi silně angažovala v transformaci ústavní péče dětí a podílela se na mezinárodních výzkumech ohledně umístění dětí do věku 3 let do ústavních zařízení. Podnětem byl případ malé Evičky Sivákové z Karviné. Byl založen tým Hnízdo, který se deinstitucionalizací zabývá.

Vzájemné soužití má pozitivní zkušenosti s včasnou péčí, jako formou vyrovnávání a podpory dětí v jejich úspěšnosti v MŠ a ZŠ. Byly založeny dvě střediska včasné péče Brouček 1 a Brouček 2, které úzce spolupracují s klasickými mateřskými školami. Dále pomáháme dětem ze základních škol s doučováním, dětem ze středních škol pomáháme se získáváním stipendií a mládeži s podporou pracovních návyků, kvalifikací a rekvalifikací.

Organizace poskytuje podporu pěstounské péči a asistované kontakty. Vždy jsou hájeny zájmy dítěte. Kromě výše uvedeného Vzájemné soužití organizuje 25 let tábory v přírodě pro děti ze sociálně slabších rodin. Pracovníci byli angažováni v kauze Matiční ulice, kauze vystěhování rodin ze Vsetína a jejich umístění do tzv. „čunkoboxů“, kauze vystěhování rodin z ubytovny ŽDB Bohumín, kauze pomoci lidem z domů na Přednádraží a v poslední době pomoci nájemníkům finských domků společnosti Heimstaden.

Vzájemné soužití považuje za čest, že může sloužit tomuto městu, kraji a zemi již 25 let. Tato služba je poskytována díky velmi profesionálním a obětavým zaměstnancům, dobrovolníkům, studentům, ale i díky silné podpoře našeho města, kraje a státu.

Vzájemné soužití získalo ocenění za šíření dobrého jména ČR v zahraniční – Gratias Agit za transformaci policie získala plaketu a čestnou medaili PČR, za práci v romské komunitě získala cenu Františka Kriegla z Charty 77, za vytvoření a vzájemné sbližování obyvatel Vesničky soužití dostala lidskoprávní cenu Alice Garrique Masark a Prix Irene, za zmírnění mezilidského napětí i cenu Místo v srdci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon