Integrační pracovní místa: Dát práci nestačí
Dát práci nestačí. Když dlužíte, bydlíte v neudržitelných podmínkách, vaše kvalifikace a vzdělání neodpovídají poptávce zaměstnavatelů, pak pracovat nestačí. Samotná práce, často špatně placená, složité životní problémy nevyřeší.
Proto Úřad práce ČR ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou asociací streetwork už rok pilotně zkouší zavádět INTEGRAČNÍ PRACOVNÍ MÍSTA (IPM). V sedmi regionech Česka se do nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti zapojilo 100 klientek a klientů. IPM propojují práci s integrační (psychosociální) podporou. A pro dlouhodobě nezaměstnané uchazeče o práci s kumulovanými znevýhodněními přináší první úspěchy: pracují, a přitom se zlepšuje jejich celková životní situace.
V Akademii veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj se sešli zástupci státní správy, neziskových organizací, obcí i soukromých subjektů, aby zhodnotili první rok realizace IPM. Konference s příznačným názvem “Integrační pracovní místa – dát práci nestačí” přiblížila účastníkům zkušenosti a reálné dopady pilotního ověřování tohoto nástroje na podporu lidí s různými sociálními hendikepy.
Podle expertky Agentury pro sociální začleňování Lucie Trlifajové samotný tlak na přijetí práce bez ohledu na její kvalitu obvykle nevede ke zlepšení situace nezaměstnaných. Lidé jsou zacykleni v řadě prekérních zaměstnání, žijí v chronickém stresu, což vede ke snížení sebedůvěry a dojmu, že jejich situace není řešitelná. „Nejde nám pouze o to změnit situaci na trhu práce, ale poskytnout zaměstnání, které je integrační a dlouhodobě stabilizační,“ uvedla Lucie Trlifajová. „To, co v aktivní politice zaměstnanosti potřebujeme řešit, jsou příčiny dlouhodobě špatného postavení na trhu práce.“
Anna Brabcová, ředitelka odboru integrace na trh práce z Ministerstva práce a sociálních věcí, vyzdvihla, že díky intenzivní podpoře během pilotního projektu dochází k odbourání hendikepů, které jinak stojí v cestě dlouhodobému uplatnění těchto osob na pracovním trhu.
Aktivní zapojení klientů a jejich přínos
Jedním z nejvýznamnějších momentů konference byla aktivní účast samotných klientů, kteří se do projektu IPM zapojili. Klienti popsali příběhy, zkušenosti a osobní rozvoj, kterým si během programu prošli. Jejich svědectví dobře ilustrovala, jaký může být dopad kombinace zaměstnání s individuálně zaměřenou podporou.
Svůj příběh popsala například paní Marie, která se svým přítelem čelila dlouhodobé nezaměstnanosti. Díky IPM začala pracovat pro město a její manžel nalezl zaměstnání jako asistent prevence kriminality. Po svatbě se páru podařilo vstoupit do oddlužení. „Dalo mi to hodně do života,“ uvedla Marie. Největší radost však má ze své dcery, která nyní studuje střední školu: „Měla propadnout, ale pomohli mi, dostala šanci se doučit, což se podařilo,“ popisuje Marie.
Paní Bohdana pochází z malé obce, kde podle jejích slov nemají ani autobusové spojení a bez vlastního automobilu není možné dojíždět za prací. Sehnat práci pro ni bylo hodně obtížné. Účast v pilotním projektu IPM si pochvaluje: „Učíme se novým věcem, pan starosta se nám věnuje a posouvám se opravdu dál.“ Nejvíce si ale cení vlastního vývoje. „Dalo mi to motivaci, sebevědomí, uvažuji o rekvalifikaci, a hlavně se nechci vrátit do evidence Úřadu práce,“ uzavřela paní Bohdana.
Další účastnice, paní Alex, vzpomíná, že práci jako romská transžena se zdravotními problémy sehnat nemohla. Pak se jí podařilo získat tréninkové zaměstnání a rok pracovala jako prodavačka. Poté se zapojila do testování nového modelu Integračního pracovního místa. Alex popisuje, že jí IPM dalo obrovské množství podnětů a příležitostí. Rozhodla se stát sociální pracovnicí, absolvovala kurz pracovníka v sociálních službách a začala řešit dluhy a další osobní problémy. Díky psychosociální podpoře si nyní také mnohem víc věří.
Dopad integračních pracovních míst na komunity
Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování, zdůraznil, že IPM nejsou jen o poskytování práce těm, kteří ji potřebují. Jejich úspěch závisí především na aktivní spolupráci mezi Úřadem práce, obcemi, poskytovateli služeb a zaměstnavateli. Koordinovaný přístup pomáhá lidem nejen nalézt zaměstnání, ale také řešit další problémy, jako jsou dluhy, bydlení nebo zdravotní obtíže, což je nezbytné pro jejich úplnou integraci do společnosti.
„Je to největší pozitivní změna v aktivní politice zaměstnanosti za dobu existence Úřadu práce ČR. Prosazuje se díky vedení Generálního ředitelství úřadu, které se k ní postavilo čelem a aktivně ji propaguje, trpělivě obhajuje a vysvětluje. Jsem rád, že se na tom můžeme podílet, je to obrovská příležitost,“ shrnuje Šimáček.
Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork, doplnila, že dlouhodobá zkušenost s projekty, jako je charitativní obchod Restart shop, ukazuje, že propojení zaměstnání a intenzivní podpory klientů je pro úspěch naprosto klíčové. “Lidem nepomůže represe nebo hrozby, ale konkrétní podpora, která jim dá šanci opět se začlenit do společnosti,” uvedla.
Budoucí vývoj a rozšíření projektu
Pilotního projektu IPM se zúčastnilo celkem sto osob, z nichž 83 % byly ženy, přes 75 % mělo pouze základní vzdělání, 91 % z účastníků bylo opakovaně v evidenci ÚP, 75 % pracovalo v posledních deseti letech maximálně pět let. Jednalo se o skupinu opakovaně dlouhodobě nezaměstnaných, kteří se často identifikovali jako Romové a čelili problémům jako je nízké vzdělání, nízká praxe, péče o další osoby, či zhoršený zdravotní stav. Projekt byl realizován v sedmi lokalitách, Děčín, Most, Praha 7 a 8, Ostrava-město, Šumperk, Ústí nad Orlicí, Bruntál.
Výsledky z pilotního ověřování IPM budou vyhodnoceny do konce letošního roku a příští rok by mělo být do další fáze projektu zapojeno až pět set klientů ve dvaceti osmi lokalitách po celé republice. Postup se inspiruje zkušenostmi z pilotního ověřování, aby nástroj mohl být finálně nastaven jako součást aktivní politiky zaměstnanosti a postupně zaváděn v celé České republice.
Podpora IPM vychází také z kritiky Evropské komise, která dlouhodobě upozorňuje na to, že Česká republika veškerou podporu zaměstnanosti soustřeďuje především na veřejně prospěšné práce, které ale k dlouhodobé integraci osob na trh práce nevedou. Integrační pracovní místa jsou proto vítanou změnou, která může reálně pomoci překonávat bariéry vstupu na trh práce a pomoci lidem se sociálními hendikepy vrátit se zpět do společnosti.
Příběhy, které inspirují
Konference představila celou řadu příběhů, které ukazují, že vhodné zaměstnání může být pro lidi s problémy v různých oblastech života zásadním krokem ke změně. Samotná práce však nestačí – nezbytná je podpora v oblasti bydlení, zdraví, dluhů a osobního rozvoje. Účast klientů na konferenci byla jasným důkazem, že jejich zapojení do programu IPM mělo hluboký dopad nejen na jejich pracovní život, ale také na jejich osobní situaci. Díky tomuto komplexnímu přístupu a podpoře se podařilo dosáhnout nejen konkrétních pracovních úspěchů, ale hlavně dát lidem naději a příležitost vrátit se plnohodnotně do života.
Konferenci Integrační pracovní místa, pořádala Agentura pro sociální začleňování společně s MPSV, Úřadem práce a Českou asociací streetwork.