Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Gabriela Hrabaňová: Práva Romů mohou být v ohrožení kvůli změnám v Evropské komisi

04. října 2024
Čtení na 3 minuty
Gabriela Hrabaňová (FOTO: Viola Tokárová)
Gabriela Hrabaňová (FOTO: Viola Tokárová)
Ředitelka ERGO Network Gabriela Hrabaňová ve svém zamyšlení pro úterní vydání belgického deníku The Brussels Times vyzývá novou Evropskou komisi ke zvýšenému úsilí v rámci boje za rovnost a proti diskriminaci.

Plánovaná struktura nové Evropské komise vyvolává obavy z překrývání kompetencí a nedostatečných zdrojů v důležitých agendách, jako je politika pro rovnost a proti diskriminaci. Odcházející belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová dostala dvojí portfolio: Připravenost – krizové řízení a Rovnost.

Kromě mnoha dalších úkolů v oblasti krizového řízení má Lahbibová vypracovat několik strategií v oblasti rovnosti, včetně cestovní mapy pro práva žen, nové strategie pro rovnost žen a mužů, nové strategie proti rasismu a uplatňování práv menšin a osob se zdravotním postižením. Očekává se také, že bude zastřešovat strategii pro práva Romů.

Na různorodé portfolio, které jí bylo svěřeno, reagovaly evropské a vnitrostátní sítě a organizace občanské společnosti zabývající se rovností. V nedávném otevřeném dopise předsedkyni von der Leyenové, který iniciovala Evropská síť romských občanských organizací (ERGO), protestovalo 57 organizací z celé Evropy proti oslabení portfolia rovnosti.

Posun od samostatného portfolia rovnosti ke sloučení s krizovým řízením a připraveností pod stejnou komisařku představuje značné riziko, že druhé jmenované bude upřednostněno na úkor prvního. Vzhledem k naléhavé a často zdrcující povaze krizí se obáváme, že otázky rovnosti budou odsunuty na vedlejší kolej ve prospěch krizového řízení.

Toto nové uspořádání představuje riziko, že bude oslabeno důsledné a pečlivé provádění agendy rovnosti, neboť krize, jako jsou pandemie, války a hospodářské nebo ekologické katastrofy, budou pravděpodobně převažovat v práci komisařky a bude se jim věnovat větší pozornost. Poslední roky ukázaly, že krize mohou snadno zdolat i ty nejoddanější úředníky.

Navzdory ambicióznímu cíli vybudovat Unii rovnosti mandátová listina neuděluje jmenovanému komisaři široký mandát k vedení boje proti strukturální a průřezové diskriminaci nebo k prosazování antidiskriminačních právních předpisů.

Skutečná „Unie rovnosti“ nemůže existovat, pokud Komise nepodnikne kroky proti diskriminaci podle věku spolu s dalšími důvody. Úplné vynechání věkové diskriminace jako důvodu pro opatření podle smluv EU znamená krok zpět oproti předchozímu mandátu komisaře.

Jsme rovněž znepokojeni tím, že se dlouhodobě nezohledňuje rovnost žen a mužů založená na kolektivních hodnotách, znalostech a chování získaných vzděláváním a celoživotním studiem.

Sloučení obou portfolií hrozí odsunutím na vedlejší kolej zásadního úsilí o dodržování práv všech dětí, včetně těch, které jsou vzhledem ke své situaci mimořádně zranitelné, například dětí se zdravotním postižením, romských dětí a dětí z migrantského prostředí.

Z pověřovacích dopisů pro kandidáty na komisaře rovněž vyplývá znepokojující nesoulad mezi rovností a klíčovými oblastmi, jako je demokracie a spravedlnost, a odsouvání ochrany LGBTI osob, zejména transsexuálních uprchlíků, kteří čelí zvýšeným rizikům svých základních práv.

Integrace Romů

Pro integraci Romů do společnosti nevěstí oslabení portfolia rovnosti nic dobrého v době zvýšené politické nejistoty a obav ohledně budoucnosti práv Romů v EU. Romové nemají zastoupení v nově zvoleném Evropském parlamentu. V členských státech se projevuje příklon ke krajně pravicové politice a populismu.

V tomto politickém klimatu a v situaci, kdy je Rovnost spojena s krizovým řízením, budou snahy o řešení anticiganismu, rasismu a průřezové diskriminace rasových menšin v Evropě pravděpodobně zastíněny nebo výrazně oslabeny.

Provádění Rámce EU pro romské otázky bylo problematické již před těmito významnými politickými změnami, jak dokládá nedávná zpráva Komise hodnotící provádění vnitrostátních rámců pro romské otázky, která se vztahuje na období do června 2023. Zpráva poukázala na závažné nedostatky v činnosti členských států.

Přestože zpráva nastiňuje zlepšení těchto rámců od jejich přijetí v letech 2021/2022, postrádá konkrétní příklady smysluplného pokroku v prioritních oblastech, zejména při řešení anticiganismu.

Zpráva poukazuje na znepokojivý nedostatek zásadních opatření proti systémovému rasismu, kterému čelí romské komunity.

Segregace v oblasti vzdělávání a bydlení je sice připuštěna, ale je s ní zacházeno odděleně, což naznačuje roztříštěnou strategii řešení těchto komplexních problémů. Kromě toho se zdá, že pokyny Evropské komise jsou odtržené od reality, které čelí romské komunity, a neřeší zásadní problémy, jako jsou nenávistné projevy, rasistické násilí a chybějící reprezentace.

Síť ERGO upřímně vítá jmenování ženy s menšinovým původem do funkce komisařky, ale jsme velmi znepokojeni spojením portfolia rovnosti s otázkami, které nemají nic společného, a politickým poselstvím, které to vysílá členským státům i občanům EU.

Spolu s dalšími organizacemi a sítí občanské společnosti zaměřenými na rovnost vyzývá síť ERGO Evropskou komisi, aby zajistila, že rovnost zůstane ústřední prioritou v práci EU. Naléhavě žádáme předsedkyni von der Leyenovou, aby znovu potvrdila závazek EU vůči Unii rovnosti a vybavila kandidátku na komisařku zdroji a kapacitami potřebnými k účinnému plnění této role.

Psáno pro The Brussels Times, publikováno se souhlasem autora a vydavatele

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon