František Kostlán: Trump, Jones a bělošská nadřazenost
Během své první předvolební kampaně byl Donald Trump hostem pořadu moderovaného konspiračním teoretikem Alexem Jonesem, kterého tu velmi chválil. Jonesovi příznivci adorují Trumpa, protože hlásá stejný pohled na svět jako oni.
Jde o toho samého Jonese, který byl nyní odsouzen k pokutám přes miliardu dolarů za svá tvrzení, že vraždy 20 dětí a šesti učitelů v roce 2012 na základní škole Sandy Hook byly podvodem. A že mrtvé hráli najatí herci, aby se tak dosáhlo zákazu nosit zbraň.
Rasismus, nenávist, násilí
Jones je majitelem a moderátorem krajně pravicového a konspiračního webu InfoWars s miliony návštěvníků, který je spojený se shopem (2018 byl na čas zablokován kvůli konspiračním teoriím, rasismu, šířením nenávisti a výzvám k násilí). Další miliony návštěvníků měl v té době na Youtube, na stránkách na Facebooku (oboje jsou zablokované) a na X – majitel jeho účet loni obnovil. Podle vlastních slov má k dispozici i síť 160 rádií po celé zemi. Jak se ukázalo, díky tomu vydělával velké peníze, leckdy až 800 000 dolarů za den.
Jones dlouhodobě podporuje Trumpa, napadal demokraty, hlavně Clintonovou a Obamu, aktivně podpořil demonstraci a následný útok na Kapitol 6. 1. 2021, při němž umírali lidé.
Prezident Trump na demonstraci předcházející tomuto útoku vyzval své příznivce, aby tam šli, se slovy: „bude to divoké“. A lhal jim, že půjde s nimi. Opakoval i svá nepodložená a soudy vyvrácená tvrzení, že volby byly zfalšované. Jones předtím předal Trumpovo poselství milionům lidí. „Toto je nejdůležitější výzva k akci na domácí půdě od Paula Revere a jeho jízdy v roce 1776,“ řekl ve svém pořadu již 19. prosince 2020. A vyzval posluchače, aby „podnikli nějaké kroky“. Poté se připojil k útoku na Kapitol jako zákulisní organizátor.
Jones má dlouholeté vazby na nejméně půl tuctu lidí zatčených po útoku, včetně zakladatele krajně pravicové milice Oath Keepers Stewarta Rhodese, který byl pravidelným hostem InfoWars, a Josepha Biggse, bývalého zaměstnance InfoWars a vůdce rasistické a militantní skupiny Proud Boys (též podporované Trumpem).
„Dětští sexuální otroci“
Jak informoval The New York Times, Jones Clintonovou nazval příšerným psychopatickým démonem z pekla, který je odhodlaný zničit planetu. „Je teď tak temná a tak zlá a tak posedlá, že samotná její přítomnost způsobuje noční můry těm, kteří jsou v její těsné fyzické blízkosti… Řekli mi to lidé z vyšších míst a říkají mi, že Obama i Hillary páchnou jako síra,” dodal svým typickým stylem, jakýmsi výkřikem, který mísí bombastiku s panikou. „Páchne jako peklo.“ Americká vláda demokratů je podle Jonese tajně řízena stínovou mezinárodní kabalou zvanou Nový světový řád. Federální agentura pro mimořádné události se chystá umístit Američany do koncentračních táborů. A „židovská mafie“ ovládá Uber a americké zdravotnictví.
Jindy o Clintonové řekl: „Zaútočila na odpor vůči jejímu převzetí této země zahraničními bankami, saúdskoarabskou vládou, komunistickou Čínou a dalšími… Má velké potíže.“
„Když přemýšlím o všech dětech, které Hillary Clintonová osobně zavraždila, rozsekala a znásilnila, nemám vůbec strach se proti ní postavit… ano, slyšel jsi dobře. Hillary Clintonová osobně zavraždila děti,“ uvedl Jones v listopadu 2016 podle časopisu Rolling Stone. Toto video bylo i na YouTube, kde jej zhlédlo více než 427 000 lidí, než bylo odstraněno. (Velmi podrobně informuje o Jonesovi web Southern Poverty Law Center)
Šlo o jeden z vrcholů dezinformační kampaně následující po zveřejnění e-mailů šéfa prezidentské kampaně Clintonové Johna Podesty na WikiLeaks. Lidé posedlí konspiračními teoriemi vyvodili z některých nevinných vět dalekosáhlé spiklenecké závěry, že Demokratická strana obchoduje s dětmi coby sexuálními otroky. Tak vznikla aféra Pizzagate.
Jistý Edgar Welch jel ze Severní Karolíny do Washingtonu, aby zachránil sexuálně zneužívané děti, o kterých věřil, že jsou ukryty v tajemných tunelech pod jednou z pizzerií, kam se Podesta chodil najíst. Vtrhl do restaurace s puškou v ruce, prohledal místnosti, dožadoval se informace, kde jsou dětští sexuální otroci schovaní a vystřelil při tom (žádná zranění). „Jeho akce v jedné z nejbohatších čtvrtí Washingtonu připomněly Američanům, že volby minulý měsíc zcela neuzavřely nejpodivnější politické období v historii národa. Welch… předal znepokojující zprávu o rozbití důvěry v neklidné době,“ napsal The Washington Post 16. 12. 2016.
Násilí bělošské nadřazenosti
V prosinci 2015 se Trump objevil v pořadu Alexe Jonese na InfoWars, chválil zde jeho „úžasnou pověst“ a posluchačům sdělil, že je nikdy nezklame. A svůj slib dodržel. Průběžně na Twitteru pro svých 68 milionů příznivců sdílel „informace“ z webu fašizujících QAnon a z konspiračních stránek, které se zabývaly Pizzagate. Server Vox k tomu napsal: „Jen 27. prosince Trump zveřejnil asi 20 tweetů z účtů, které propagovaly QAnon, včetně jednoho účtu, jenž propagoval i absurdní konspirační teorii Pizzagate.“ The New York Times v listopadu 2019 zveřejnil zjištění, že od doby, kdy se ujal úřadu, Trump retweetoval 145 příspěvků, které „propagovaly konspirační nebo extremistický obsah“, včetně nejméně jednoho provozovaného ruskou rozvědkou.
„Zpravodajský bulletin FBI z 30. 5. 2019, popisuje domácí extremisty propagující konspirační teorie jako rostoucí hrozbu. Uvádí řadu zatčení, včetně těch, které nebyly zveřejněny, souvisejících s násilnými činy,“ napsal 1. 8. 2019 server Yahoo!News. Dokument FBI varuje, že konspirační teorie jsou novou hrozbou domácího terorismu. Ředitel FBI Christopher Wray před Soudním výborem Senátu připustil, že „většina případů domácího terorismu, které jsme vyšetřovali, je motivována nějakou verzí toho, co byste mohli nazvat násilím bělošské nadřazenosti.“
Konspirační Trump
Jonesovým terčem je údajné „liberální spiknutí s cílem nastolit tyranskou světovou vládu“. Čerstvou novinkou je jeho tvrzení, že Deep State chce zablokovat Info Wars a Jonese tak před následujícími prezidentskými volbami umlčet. Deep State je konspirační teorie o spiknutí demokratů, předních politiků a úředníků, kteří ovládají státní správu. Patří k ní i sesterská dezinformace, že prezident Barak Obama je muslim a nenarodil se v USA. Obě tyto konspirační teorie šířil i Trump.
Tato a podobná tvrzení jsou přitažlivá zejména pro lidi, kteří jsou se svým životem nespokojeni a hledají nepřítele, který za to může. Neposuzují dění věcně, nýbrž prostřednictvím negativních emocí. Typickým vzorkem takového Trumpova voliče je heterosexuální bílý muž, který neoplývá prostředky a rád by vrátil vše na staré místo: chce znovu vládnout rodině, beztrestně mlátit ženu a děti, černochy a Hispánce vyhnat či separovat, gaye a lesby kriminalizovat, uprchlíky od hranic zahánět ostrou střelbou – oslavuje Hitlera a Ku-Klux-Klan a je ochoten něco pro to udělat. Právě o těchto ideologizovaných pomatencích hovoří zmíněná zpráva FBI v souvislosti s „násilím bělošské nadřazenosti.“
Příklad: Ve Virginském městě Charlottesville proti sobě v srpnu 2017 stáli neonacisté a supermacisté (nacionalisté hlásající nadřazenost bílé rasy) a jejich antifašističtí odpůrci, došlo i na rvačku. Dvacetiletý neonacista vjel automobilem do davu antifašistů, zabil dvaatřicetiletou asistentku advokátní kanceláře a další lidi zranil. Na facebooku měl vystavené své oblíbence: kresbu Donalda Trumpa jako krále, fotografii Adolfa Hitlera z dětských let a fotografii syrského prezidenta Bašára Asada s nápisem Neporažený. „Neděláme nic jiného, než co řekl prezident Trump. Bereme si naši zemi zpět,“ řekl poté novinářům bývalý šéf rasistického hnutí Ku-klux-klan a popírač holocaustu David Duke.
Trump v první reakci na smrt ženy uvedl, že odsuzuje toto „násilí, které má původ na všech stranách.“ Nejenže se nevymezil vůči neonacistům, kteří násilí rozpoutali, ale sváděl to na antifašisty. Ve svém projevu v srpnu 2017 z pódia v Trump Tower to doplnil tvrzením, že určitou odpovědnost za násilí v Charlottesville nese „alternativní levice a nikdo to nechce říct“. Neonacistický web The Daily Stormer, který spoluorganizoval akci v Charlottesville, za to Trumpa pochválil.
„Je přeci jasné, že člověk, který položil rovnítko mezi Ku-Klux-Klan a neonacisty na straně jedné a jejich oponenty na straně druhé nemůže být prezidentem. Ještě prostěji, muž, který neodvrátil v hrůze zrak při pohledu na vraždu ženy za protest proti rasismu uprostřed slunečného dne roku 2017 v davu v americkém městě. Muž, který nedokázal říct, že mu to zlomilo srdce a již nikdy nenajde klid, muž, který v reakci na tuto událost nehnul brvou, takový muž jistě nemůže být prezidentem Spojených států. Jenže jím byl,“ napsala Masha Gessen, americká novinářka a spisovatelka v knize Přežít autokracii. (nakl. HOST, 2021).
Jonesovy názory, ba i styl, libování si v každodenních lžích vydávaných za „alternativní pravdu“, se hodně překrývají s těmi Trumpovými – a ten se bez lidí Jonesova zaměření neobejde, protože jeho ultrakonzervativní revoluce je založena na střelbě do „nepřátel Ameriky“ a zálibě v autokracii.