Zůstáváme! Tak zní rozhodnutí Agentury, zda nadále pomáhat Chebu se začleňováním Romů, či nikoli.
Město Cheb je jedním z měst, kde došlo k prodloužení spolupráce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách s místní samosprávou a zainteresovanými subjekty. Ta by měla trvat do konce roku 2012.
„Cheb je jedním z míst, kde se zdárně ukazuje smysluplnost a funkčnost koordinovaného přístupu k problematice sociálního začleňování, který nabízí Agentura. Prodloužení našeho působení zde nám umožní dotáhnout do konce všechny započaté aktivity,“ popisuje ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček.
Nepříliš vstřícný postoj předchozího vedení radnice byl příčinou určitého zpoždění u několika zásadních projektů. S novým vedením města již vše funguje mnohem lépe a Cheb se tak v následujících letech dočká řady efektivních nástrojů na podporu sociálně slabších obyvatel.
Těmi nejvýznamnějšími budou Dům sociálních služeb Betlém Cheb zřízený Diecézní charitou Plzeň, projekt kariérového poradenství „Rozhoduj o své kariéře“ Integrované střední školy Cheb, nebo program pracovního poradenství a asistence Betlému Cheb. Posilovat budou i vzdělávací projekty sdružení Rokršti zaměřené především na doučování dětí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí a práci s jejich rodiči.
Agentura dále plánuje ve spolupráci s dalšími partnery spustit v Chebu systém prostupného bydlení, založit sociální firmu nebo zařadit do směrnice o vyhlašování veřejných zakázek města povinnost vyčlenit deset procent pracovních pozic pro dlouhodobě nezaměstnané.
Agentura pro sociální začleňování v Chebu působí od svého vzniku v roce 2008 jako v jedné z pilotních lokalit. Sestavila tu takzvané lokální partnerství – platformu 13 subjektů, které se podílejí na sociálním začleňování, pravidelně se schází a vytvořily strategický plán sociálního začleňování ve městě pro roky 2010-12.
„Město je i nadále ochotné podílet se na přípravě klíčových opatření jako například dvou rozsáhlých projektů na sídlišti Zlatý vrch, hrazených z evropských fondů, které by v případě úspěšných žádostí zajistily městu nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, terénní sociální pracovníky, ranou péči, dluhové poradenství nebo vzdělávací a zaměstnanostní program pro mladistvé nezaměstnané. To je zřejmý důvod, proč na dosavadní spolupráci navázat a pokračovat v ní i v příštím roce,“ říká lokální konzultant Agentury Bronislav Podlaha.
KAM DÁL?
Agentura v Brně končí. Nemůže tam účinně intervenovat za procesy sociálního začleňování
Spolupráce v Břeclavi funguje. Agentura zde bude pracovat až do roku 2012
Agentura končí v Holešově na protest proti segregačním postupům vedení města
SPECIÁL:
Agentura pro sociální začleňování