Zpráva o extremismu varuje před zneužíváním svobody slova k šíření nenávisti a konspiračními teoriemi
Z druhé čtvrtletní zprávy Ministerstva vnitra o extremismu vyplývá, že extremisté stále agresivněji zneužívají svobodu slova a projevu k šíření nenávistných názorů. Extremisté zveřejňují články s nenávistným obsahem, rozpoutávají paniku kolem imigrantů, šíří konspirační teorie o tom, že národ je v ohrožení a vzorem má být Putinovo Rusko. Podle zprávy došlo také k oživení protiromských projevů, zvláště ve spojení s odkupem vepřína v Letech u Písku.
Ministerstvo vnitra v úvodu zprávy označuje tzv. kvazi-mediální projekty, tedy často anonymní dezinformační weby, za nejaktivnější extremistický prvek v zemi: „Z hlediska nenávistných projevů je možné za sledované období označit za nejprogresivnější a nejaktivnější prvek na české scéně tzv. kvazi-mediální projekty. Ty se snažily vnášet mezi tradiční pravicové extremisty a xenofobní populisty stále nové nenávistné podněty a motivovat je k protidemokratickým aktivitám.“
Nenávistné projevy, hoaxy a důmyslné konspirační teorie se objevují často také na sociálních sítích, především na Facebooku. V současné době podle zprávy vzniká řada nových facebookových skupin, které sdílejí obsah nenávistných serverů. Zpráva také zdůrazňuje, že vytváření pocitu ohrožení a paniky z migrantů představují klíčové prostředky, kterými extremisté působí na veřejnost a veřejné mínění.
Podle zprávy šíří extremisté také teorii, že Česká republika má loutkovou vládu, kterou ve skutečnosti řídí nadnárodní struktury a cizí státy: „Kvazi-mediální projekty jsou dlouhodobě velmi flexibilní ve výběru témat. Terčem často nenávistně zabarvených výpadů se stávají střídavě muslimové, imigranti, Romové, LGBT komunita či další skupiny. Tradiční demokratické instituce mají být pouze jakýmisi loutkovými subjekty, které jsou řízeny utajovanými skupinami, nadnárodními strukturami (NATO, Evropská unie), či cizími státy (USA, Německo),“ stojí ve zprávě.
Zpráva rovněž zmiňuje kauzu rasistických útoků na teplické prvňáčky, k nimž došlo po zveřejnění jejich fotky na internetu. „V dubnu byl v této souvislosti obviněn muž z Frýdku-Místku. Ve stejném měsíci byl předán návrh na podání obžaloby pro podezření ze spáchání dvou trestných činů v případu muže, který schvaloval zastřelení Roma v Chomutově.“