Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpráva o extremismu: Krize DSSS pokračuje, islamofobie je silnější než anticiganismus

27. dubna 2015
Čtení na 2 minuty
Asi 40 lidí se sešlo 21. února 2015 na protiislámské shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti na Staroměstkém náměstí v Praze. (FOTO: Romea.cz)

Extremisté v Česku za letošní první čtvrtletí uspořádali 44 akcí, což bylo o 32 méně než za stejné období loňského roku. Mírně se naopak zvýšil počet trestných činů souvisejících s extremismem, a to z loňských 46 na letošních 50. Vyplývá to z aktuální zprávy o extremismu, kterou vydává odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Levicoví extremisté od ledna do března uspořádali 29 akcí, jejich pravicoví odpůrci sedm. Zbývajících osm akcí se týkalo protiislámských protestů a podílely se na nich obě scény.

„V 1. čtvrtletí roku 2015 se výrazně prohloubila dlouhotrvající krize v rámci krajně pravicové scény. Do pozadí ustoupilo téma anticiganismu. V souvislosti s teroristickými aktivitami islamistů se stále více prosazovalo téma islamofobie,“ uvádí zpráva.

Tento trend se nepodařilo zachytit tradičním pravicovým extremistickým skupinám. Například Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) pořádala 21. února „Protest proti islamizaci a imigraci“ proběhl na pražském Staroměstském náměstí. „S ohledem na minimální účast a mizivé mediální pokrytí lze tyto aktivity hodnotit z pohledu DSSS jako fiasko,“ hodnotí autoři zprávy.

A dodávají: „Hlavní slovo v tomto tématu získala nová populistická uskupení akcentující směs nacionalismu a xenofobie. Část zastánců této populistické vlny s politickými ambicemi reflektovala úspěchy nacionalisticky, protiimigrantsky, či islamofobně orientovaných stran v Evropě.“

Vedle této „politické větve“ hrálo hlavní roli uskupení Islám v České republice nechceme, které uspořádalo pět větších demonstrací v Praze, Brně a v Českých Budějovicích. Autoři zprávcy ale odhadují, že „lze očekávat, že v krátkodobém horizontu zájem o jeho aktivity upadne, podobně jako např. u německého hnutí PEGIDA a jeho odnoží“.

Pokud jde o levicově extremistickou scénu, pak podle zprávy byla „pokračujícím mobilizačním tématem zejména pro anarchistickou scénu byla iniciativa Klinika. Po svěření objektu bývalé plicní kliniky do péče této platformy ze strany státu koncem února proběhly v jeho prostorech různé akce spojené přímo s podporou a propagací anarchistické scény. V souvislosti s očekávaným ukončením činnosti squatu Klinika (rozhodnutí vlády umožňující převzetí objektu Generální inspekcí bezpečnostních sborů) a squatu Cibulka (majitel objektu už ho nechce dále squatterům pronajímat) lze očekávat mobilizaci squatterské a anarchistické komunity“.

Policie v prvním čtvrtletí objasnila 24 případů souvisejících s extremismem, v nichž figuruje 45 pachatelů. Nejčastěji museli detektivové řešit extremistickou kriminalitu v Moravskoslezském kraji (devět případů) a v Praze (osm). V Pardubickém, Libereckém a Karlovarském kraji se nestal žádný takový případ.

Za celý loňský rok extremisté v Česku uspořádali 279 akcí, což bylo o sedm více než v roce 2013. Počet extremistických trestných činů naopak meziročně klesl o deset na 201.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon