Zemřel Ignác Zima, pedagog a spoluzakladatel Svazu Cikánů-Romů
Ve středu 6.dubna zemřel pedagog a spoluzakladatel Svazu Cikánů-Romů Ignác Zima. Informaci potvrdilo Muzeum romské kultury.
Ignác Zima jinak také zvaný Hynek Zima či Ganác vyrůstal spolu se svými rodiči a bratry v romské osadě v Kopčanech na Slovensku, kde se roku 1938 narodil jako nejmladší ze šesti sourozenců. Otec pana Zimy měl v Kopčanech svou kovářskou dílnu, později po válce pak jezdíval s koňmi pro místní statek. Kopčany dnes spadají do okresu Skalica – a moravsko-slovenské pomezí zůstalo domovem Ignáce Zimy i poté, co se v roce 1959 vrátil z dvouleté vojenské služby a nastoupil v Hodoníně jako železničář u Československých drah. V té době byl již dva roky ženatý s paní Angelou, taktéž rodačkou z Kopčan, se kterou založili v Hodoníně rodinu a přivedli na svět jednoho syna a dvě dcery. Během zaměstnání si pan Zima dokončil střední školu.V Hodoníně bydlela rodina Zimova až do roku 1971, a již v této době byl pan Zima aktivním členem Svazu Cikánů-Romů. Od roku 1970 pracoval na Krajském výboru SCR. Nejprve souběžně při své denní práci železničáře, tedy ve svém volném čase. Pak byl však předsedou Svazu Ing. Miroslavem Holomkem osloven s nabídkou zaměstnání v Ústředním výboru SCR v Brně. Tuto nabídku pan Zima přijal a s celou rodinou se v roce 1971 do Brna přestěhoval. A Brno zůstalo jeho domovem dodnes. Po zrušení SCR se roku 1973 pan Zima vrátil k práci u Československých drah a jako provozní pracoval do roku 1990. Poté pracoval jako vedoucí referátu Úřadu práce v Brně, a při této práci – podobně jako kdysi už při práci ve SCR – hodnotně uplatňoval znalost své mateřštiny: romštiny.
Ignác Zima si při svém pracovním i rodinném životě udržoval a udržuje vícero zájmů a dovedností, kterým se věnuje po celý život. Jednak je to setrvalý zájem o dějiny vlastního rodu a rodiště, romské osady v Kopčanech a jejích obyvatel – o nichž během let vytvořil vlastnoručně psanou a detailně ilustrovanou knihu. Dlouhodobě sbíral romské pohádky. Zajímal se o romský jazyk, udržoval si charakteristický dialekt romštiny spojený se svým rodištěm.
V roce 2015 získal Cenu Muzea romské kultury za dlouholetou spolupráci s muzeem, zejména v péči o uchování a rozvoj romského jazyka a dalších oblastí tradiční kultury, za předávání historického vědomí dalším generacím.