Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin
Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí si, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Jeho izraelský protějšek Reuven Rivlin zdůraznil, že je nezbytné důsledně potírat antisemitismus a nezapomínat na zvěrstva nacismu. Prezidenti to řekli při dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí.
Zeman také uvedl, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Rivlin o Palestině ve svém projevu nehovořil. Český překlad Zemanova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.
“Musíme pátrat po zdrojích a faktorech holokaustu a myslím, že hlavním faktorem je prostá závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. A proto tato závist stále přetrvává. Je přítomná v komplexu méněcennosti vůči židovskému národu, vůči Izraeli. Je přítomná ve zbabělosti, které se také někdy říká appeasement,” řekl Zeman. “Vidíme ji v Evropské unii, která je striktně pro Palestinu, která je proteroristická, a vidíme ji v Íránu, který hovoří o vyhlazení Izraele z mapy. Co je toto vyhlazení z mapy jiného než jiná podoba holokaustu?” dodal.
“Ve svém posledním projevu v Knesetu jsem řekl, že když zradíme Izrael, zradíme sami sebe. Ve jménu potlačení jakékoliv nové formy holokaustu, prosím vás, nezrazujme sami sebe,” uzavřel Zeman. Naposledy Izrael navštívil v listopadu 2018.
Izraelský prezident Rivlin řekl, že cílem nacistického režimu bylo vyhladit všechny Židy na světě a spolu s nimi také jejich odkaz, historii a kulturu. Poznamenal, že loni se více než 50 světových lídrů setkalo v Jeruzalémě, aby obnovili společný slib “nikdy více”. Zdůraznil, že klíčovou částí tohoto slibu je zachovat a obnovit kulturu a náboženský odkaz evropských židovských komunit. “Musíme se postavit veškerým pokusům měnit či odmítat historii holokaustu, musíme ale také bojovat proti nacistickému záměru zničit kulturu. Musíme zajistit spravedlnost a aby evropské židovské komunity měly prostředky na podporu pestrého židovského života,” uvedl, přičemž zdůraznil potřebu efektivně bojovat s antisemitismem a zaručit židovským komunitám bezpečí.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes dopoledne na svém twitteru poznamenal, že “je důležité si připomínat hrůzy, které má na svědomí antisemitismus a extremistické myšlenky. Zejména v době, kdy jsou tyto projevy opět na vzestupu a ve světě stále dochází ke zločinům proti lidskosti.”
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.
Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.
Ddnes dopoledne se uskutečnilo tradiční vzpomínkové setkání v Senátu, na němž předsedové horní i dolní komory Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) zkritizovali použití židovské hvězdy při nedávných protestech proti vládním protikoronavirovým opatřením. Od 18:00 se koná v pražské Španělské synagoze slavnostní koncert, který je přenášen přes youtube kanál Židovského muzea v Praze.