Závěrečná konference projektu RomPraha: Šest politických doporučení v oblasti integrace Romů, platforma neziskových organizací nebo workshopy pro úředníky
Ve čtvrtek 21. března 2024 se v pražském hotelu Svornost uskutečnila závěrečná konference projektu “Společně rozvíjíme romskou občanskou společnost”. Tento projekt, který začal v říjnu 2021 a končí v dubnu 2024, si kladl za cíl podpořit rozvoj romské občanské společnosti v Praze.
Spolek RomPraha jako zastřešující organizace dalších neziskových subjektů založil platformu, na níž se nastavením pravidelné a systematické spolupráce romských neziskových organizací položily základy vzájemné výměny informací a diskuse nejen mezi zástupci těchto organizací, ale také zástupci městských částí, Magistrátu hlavního města Prahy a dalších subjektů, jichž se dotýká integrace Romů.
Výkonná ředitelka spolku RomPraha, Lenka Kopčáková, která konferenci zahájila, zdůraznila význam projektu. „Chtěli jsme pomoci k lepší spolupráci neziskových organizací, které odvádějí na území hlavního města výbornou práci, s jednotlivými městskými částmi, Magistrátem a dalšími subjekty a propojit je. Hledat další možnosti, jak přispět k většímu zapojení samotných Romů k řešení věcí, které se týkají jejich postavení,” uvedla Kopčáková s tím, že šlo také o to ukázat, že jsou dané organizace rovnocennými a skutečně cennými partnery veřejné správy. “To se mimo jiné ukázalo na jejich velkém přínosu v době uprchlické krize z Ukrajiny, ale i v jiných tématech,“ dodala ředitelka spolku RomPraha Lenka Kopčáková.
REPORTÁŽ
Během trvání projektu se platforma romských neziskových organizací setkala celkem 24krát, aby diskutovala o aktuálních tématech a systematických krocích pro posílení romské komunity. Mezi tyto kroky patřilo uspořádání devíti besed s úspěšnými romskými osobnostmi, které měly za cíl motivovat a posilovat komunitní práci.
Jedním z klíčových výsledků projektu je vytvoření šesti politických doporučení pro zefektivnění lokální integrační politiky, která byla začleněna do strategických materiálů MČ Prahy 7. Tato doporučení mají pomoci identifikovat efektivní a udržitelné integrační politiky a praxe.
Šest politických doporučení
- Situační analýza
- Vytvoření pozice romského poradce
- Vytvoření pozice sociálního pracovníka
- Vytvoření pozice asistenta prevence kriminality
- Vytvoření pozic sociálních pedagogů
- Vznik dluhové poradny
- Řešení duševního zdraví Romů
„Pro nás byla spolupráce na tomto projektu užitečná obousměrně. Mohli jsme kolegům na platformě a později i v průběhu workshopů určených úředníkům předávat příklady fungování našeho ojedinělého odboru, který nám umožňuje přistupovat k řešení sociálního vyloučení ke klientům komplexně. Například pomoci jim s bydlením, splátkovým kalendářem, dluhovým poradenstvím, podporou jejich dětí při vzdělávání,” uvedla vedoucí odbor sociálního začleňování Kateřina Laskovská.
“Na druhé straně vzájemná spolupráce a dialog a přijetí zmíněných šesti doporučení v oblasti integračních politik pomohlo i nám. Díky jejich přijetí jsme v naší městské části navázali užší spolupráci se základními školami tak, abychom zajistili docházku dětí a současně podporu pro ně, dále jsme se například propojili s odbory naší části, takže jsme se snažili spolupráci v rámci projektu maximálně zúročit,“ dodala Laskovská, která na konferenci vyzdvihla roli romských neziskových organizací během krize s romskými uprchlíky z Ukrajiny. “Bez nich bychom tu situaci nezvládli,” uvedla na konferenci Kateřina Laskovská z městské části Praha 7.
V rámci projektu se také konaly dva workshopy pro úředníky státní správy, které měly za cíl zvýšit jejich odborné kompetence a schopnosti v oblasti začleňování a posilování postavení Romů v české společnosti.
“Workshopy pro úředníky samosprávy jsme koncipovali tak, aby nejen pochopili cíle strategie, ale aby se prakticky naučili s námi připraveným manuálem pracovat. Navíc osobní setkávání na workshopech vyvolalo celou řadu zajímavých otázek, které jsme mohli společně prodiskutovat a hledat tak efektivní řešení pro integraci Romů na území hlavního města Prahy,” vysvětlil Jan Balog, člen Rady pro národnostní menšiny Úřadu vlády a jeden ze dvou garantů projektu. Navíc byl ke konci projektu vytvořen expertní výbor pro implementaci Strategie romské integrace Hlavního města Prahy, který Balog inicioval a řídí.