Zástupci neziskových organizací kritizují reformu sociálních dávek: Reforma nemotivuje, ale trestá!
Organizace na pomoc potřebným mají výhrady k navrhované vládní reformě dávek, kterou se zabývá Sněmovna. Podle nich místo motivování lidí k řešení obtížné situace zpřísňuje pravidla pro poskytování podpory. Navrhují proto úpravy. Chtějí o jejich doplnění do projednávaného zákona jednat s ministerstvem práce i s poslanci. Na tiskové konferenci to řekli zástupci Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva, která zastřešuje 33 společností, nadací či spolků. Patří mezi ně Charita ČR, Naděje, Diakonie ČCE, Člověk v tísni či Život 90.
“Škoda, že se nešlo modelem, aby se lidé motivovali a pracovali lépe, ačkoliv takový záměr asi byl. Reforma jde nakonec směrem, že trestá,” uvedla Pavla Aschermannová z organizace Rubikon. Podle Ivy Kuchyňkové z Charity ČR není možné osoby v těžké životní situaci přimět ke změnám restrikcemi.
Podle navrhované reformy by čtyři dávky – příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek a dítě – měla od pololetí příštího roku nahradit jediná podpora. Skládala by se z peněz na bydlení, děti, živobytí a z případného bonusu za práci. Podávat a vyřizovat by se měla jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Iniciativa poukazuje na to, že i za menší pochybení může úřad vyřadit nezaměstnaného z evidence na půl roku. Lidé pak přijdou o podporu na živobytí a bydlení. Při neplnění školní docházky se jim škrtnou peníze na děti.
Podle Aschermannové to školáky do lavic nevrátí. Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni podotkl, že už nyní nechození do školy řeší odbory ochrany dětí a vážné případy končívají i trestním stíháním. Po ztrátě dávek bude rodinám hrozit ztráta bydlení, uvedla Kuchyňková. Podle iniciativy z reformy vypadl i záměr poskytovat peníze na bydlení podle obvyklých nájmů v místě. Omezit se tak měl takzvaný obchod s chudobou, kdy stát přispívá na předražené a nevyhovující ubytovny či byty. “Důležitý slib, který ministerstvo práce prezentovalo, v návrhu nebude. Zůstalo jen bububu strašení: kdo nebude poslouchat, tak mu sebereme peníze na relativně dlouhou dobu,” uvedl Černý.
Iniciativa odmítá stanovení podpory na dítě podle pracovní aktivity rodičů či odebrání této částky při neplnění školní docházky. Je také proti škrtnutí peněz na bydlení. Podle organizací by se mělo sankční vyřazení zkrátit na měsíc a při závažném provinění na tři měsíce. Pro mladé po odchodu z dětského domova, lidi po opuštění ústavů či propuštěné vězně by měla platit půlroční ochranná lhůta, aby si mohli zvyknout na běžný život, doporučují zástupci organizací.
O změnách chce iniciativa ještě jednat s ministerstvem práce a poslanci. Věří, že by se změny mohly doplnit do zákona při projednávání ve Sněmovně.
Výhrady k podobě reformy měli i experti, resorty, ombudsman, kraje, sdružení obcí či odbory. Podle ministerstva práce se připomínky týkaly nejčastěji dávek pro lidi v insolvenci, majetkového testu, nastavení podpory na dítě či pracovního bonusu.
Návrhy Iniciativy za rovnost spravedlnost a lidská práva
1. Ztráta složky živobytí a bydlení při sankčním vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání
Navrhujeme zachovat výši podpory v bydlení i při vyřazení člena domácnosti z evidence uchazečů stejně jako je to v zákoně nyní.
2. Sankční vyřazení z úřadu práce na 6 měsíců i při méně závažném porušení povinnosti
Navrhujeme zkrátit dobu sankčního vyřazení na 1 měsíc při méně závažném provinění a na 3 měsíce při závažnějším porušení. Vytvořit chráněnou dobu (6 měsíců) pro osoby opouštějící výchovné nebo léčebné ústavy, dětské domovy, detenční zařízení a věznice.
3. Odebrání složky „dítě“ z dávky jako sankce za nechození do školy
Navrhujeme nevázat složku dávky na dítě na pracovní aktivitu rodiče ani školní docházku. Pokud by byly pochybnosti o využívání dávek ve prospěch dítěte, lze převést odpovídající část prostředků na školu nebo organizaci, která s rodinou pracuje.
4. Ochranná doba pro lidi opouštějící věznice a jiné instituce
V zákoně o zaměstnanosti, novelizovaném v rámci novely zákona o sociálních dávkách navrhujeme zavedení ochranné doby 6 měsíců pro lidi opouštějící věznice a jiné instituce.