Zástupce ombudsmanky Křeček zaměnil obchodníky s chudobou a jejich oběti. Institut pro sociální inkluzi vyvrací jeho dezinformace
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček upozornil na svém Facebooku na nekalé praktiky se sociálními dávkami v Sokolově. Ve svém vyjádření ovšem za obchodníky s chudobou označil ty, kteří jsou oběťmi těchto praktik – chudé rodiny. Stejně nesmyslně pak dokreslil své povídání o návštěvě Sokolova neexistujícím příkladem o pěstounské rodině, která prý od státu pobírá skoro sedmdesát tisíc korun. Dezinformace šířené Stanislavem Křečkem vyvrátil Institut pro sociální inkluzi (IPSI) na svém Facebooku.
Zástupce ombudsmanky Křeček ve svém komentáři vyzdvihuje skutečnost, že Sokolov využil možnost nevyplácet doplatek na bydlení novým obyvatelům. V Sokolově podle Křečka představují většinu nově přistěhovaných obyvatel Romové. Zároveň uvádí příklad pěstounské rodiny, která podle něj neoprávněně dostává 69 tisíc korun každý měsíc.
IPSI ve svém facebookovém příspěvku přehledným způsobem popisuje princip, podle kterého se vypočítává výše dávky pěstnounské péče a za jakých podmínek má taková rodina nárok na přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi.
“O pěstounské péči nerozhoduje rodina (že by si to nějak spolu upekli), ale soud. Výše odměny pěstouna (ekvivalentu mzdy, protože pěstoun je péčí o dítě zaměstnán) je stanovena v § 47j zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. /…/ Odměna pěstouna náleží manželskému nebo partnerskému páru jen jednou,” vysvětluje například IPSI a pokračuje: “Pokud však mají být pěstouny jednoho nebo dvou dětí prarodiče nebo praprarodiče, odměna pěstouna jim automaticky nenáleží. Mohou ji pobírat jen s ohledem na sociální a majetkové poměry a s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu dítěte. Úřad práce žádá v takovém případě o vyjádření obecní úřad obce s rozšířenou působností (třeba Sokolov) a jeho sociální pracovníci provedou za účelem přiznání nebo nepřiznání dávky sociální šetření.”
Celou reakci IPSI na překroucené informace od Stanislava Křečka naleznete ZDE.