Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zasedala Rady vlády pro záležitosti romské menšiny: Komunitní práce jako nástroj sociální změny, nová výzva PRO-ROMA, romská kultura ve výuce

21. června 2024
Čtení na 3 minuty
Zasedání rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 20. 6. 2024 (FOTO: Aleš Petruška)
Zasedání rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 20. 6. 2024 (FOTO: Aleš Petruška)
Komunitní práce jako nástroj sociální změny, nová výzva PRO-ROMA nebo zařazení témat romské kultury do běžné výuky. To byla hlavní témata včerejšího zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková také oficiálně informovala členy o přijetí definice anticikanismu a zástupce ministerstva kultury pak přidal aktuální zprávy o budování Centra Romů a Sintů v Praze.

Komunitní práce a participace

„Mám radost, že se dnes podařilo přijmout usnesení o důležitosti komunitní práce a komunitního organizování. Jak se ukazuje po celém Česku, toto je nástroj změny a možnost přinést do života Romů úplně novou kvalitu. Tento nástroj u nás přitom stále není dostatečně využívaný,“ uvedla v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, která také zdůraznila důležitost zapojení měst a obcí. 

AUDIO

„Komunitní práce je klíčem k lepšímu postavení Romů v Česku. Nestačí jen implementovat sociální práci. Komunitní práce je prostředek, jak hlas a potřeby lidí proměnit v to, že se na lokální úrovni skutečně něco děje,“ dodal ředitel organizace RomanoNet Michal Miko, který představil zkušenosti s komunitní prací v Bulharsku v rámci projektu ROMACT a následně ROMACTED.

O komunitní práci v rámci různých církví promluvil evangelický farář Mikuláš Vymětal a ředitel odboru prevence kriminality Michal Barbořík z Ministerstva vnitra zmínil inovativní model komunitní prevence kriminality. Ten by chtělo ministerstvo postupně vytvořit na základě současné praxe, pilotovat a nakonec zavést.

Cílená podpora vzdělání Romů

Viktor Pati z Ministerstva školství představil na zasedání rady novou výzvu PRO-ROMA vypsanou v rámci Operační programu Jan Amos Komenský (OP JAK). Ta je zaměřená na komunitní vzdělávací aktivity pro romské rodiče a děti.

„Cílem je podpořit vzdělávací aktivity pro romské děti a rodiče, podpořit vzdělávání pracovníků a dobrovolníků,“ uvedl Pati.

„Chtěli jsme, aby podporované aktivity vycházely přímo z potřeb romské komunity. Proto jsme spolupracovali s romskými experty, romskými a proromskými organizacemi, krajskými romskými koordinátory, pracovníky Úřadu vlády i občanskými členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. V tomto případě lze hovořit o skutečné participaci Romů,“ vysvětlila Lucie Fuková, se na přípravě výzvy také podílela.

Uznání vyjádřil i předseda Výboru pro vzdělávání Romů Martin Kaleja. „Na rozdíl od některých dřívějších případů je toto cílená podpora adresovaná Romům. Jsem rád, že se tuto výzvu podařilo zkompletovat,“ uvedl.

“Prioritou je investovat do rozvoje vzdělávání, díky kterému můžeme prolomit cyklus chudoby a marginalizace tím, že poskytneme jednotlivcům dovednosti a znalosti potřebné k dosažení lepšího socioekonomického postavení, zejména v sociálně vyloučených lokalitách,” uvedl další člen romské rady Marian Dancso, který si myslí, že vhodným nástrojem může být například právě nový dotační titul OP JAK výzva PRO – ROMA.

Zasedání rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 20. 6. 2024 (FOTO: Aleš Petruška)
Zleva: Kateřina Bursíková Jacques, vedoucí Kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a Lucie Fuková na zasedání rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 20. 6. 2024 (FOTO: Aleš Petruška)
Zasedání rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 20. 6. 2024 (FOTO: Aleš Petruška)

Zasedání rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 20. 6. 2024 (FOTO: Aleš Petruška)

O Romech i ve výuce

Fuková i zástupci Ministerstva školství také informovali o plnění dlouhodobého úkolu zahrnutí romských témat do revidovaných rámcových vzdělávacích programů (RVP) a modelových školních vzdělávacích programů. Do práce na připomínkovém materiálu se zapojili zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny a Úřad vlády, za Radu vlády pro záležitosti romské menšiny (Výbor pro vzdělávání Romů) Martin Kaleja a Tomáš Ščuka, za Muzeum romské kultury Marie Smutná, Jana Horváthová a Veronika Lucassen a za Seminář romistiky UESEBS FFUK Helena Sadílková.

Výstupy jejich práce už MŠMT využilo v i rámci Mezinárodního dne Romů. Dalším krokem je doplnění průřezových témat a zpracování příkladů pro výukové lekce a projektovou činnost.

Pozitivní byly i zprávy z pracovních skupin a výborů. Pracovní skupina pro bezpečnost se pod vedení Milana Adama už dvakrát sešla a aktivně pracuje na vzájemné komunikaci romské a ukrajinské menšiny. Martin Kaleja pak kromě stavu revize RVP informoval i o členství v expertním fóru v kauze D. H. a v pracovní skupině pro aktualizaci metodiky mentální retardace u romských žáků.

„Chtěla bych poděkovat všem členům a členkám Rady za jejich práci, kterou často dělají ve svém volném čase. Naše role je obtížná, ale můžeme těžit se synergie, společné síly a chuti měnit věci,“ rozloučila se včera zmocněnkyně vlády Lucie Fuková.

Další zasedání Rady pro záležitosti romské menšiny se uskuteční na podzim. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon