Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zapojení romské komunity je klíčem k desegregaci, shoduje se romská vládní rada s brněnskou romskou radou

16. ledna 2025
Čtení na 3 minuty
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 12. 2. 2024 (FOTO: Aleš Petruška, Úřad vlády ČR)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 12. 2. 2024 (FOTO: Aleš Petruška, Úřad vlády ČR)
Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková ocenili doporučení Romské rady města Brna k desegregaci škol v městské části Brno-sever. Ve svém prohlášení zdůraznili význam zapojení romské komunity do rozhodovacích procesů a apelovali na příslušné instituce, aby tato doporučení braly vážně.

Romská rada města Brna (RRB) 15. ledna 2025 zveřejnila sérii dvanácti doporučení, která mají podpořit desegregaci škol a zlepšit vzdělávací příležitosti romských dětí. Návrhy zahrnují zapojení romské komunity do plánování a realizace opatření, osvětu mezi rodiči, podporu pedagogických asistentů a spolupráci s odbornými institucemi​.

„Participace je klíčovým principem při tvorbě a realizaci politik zaměřených na zlepšení situace Romů v Česku. Na základě přijaté definice participace je nezbytné, aby romská komunita byla nejen konzultována, ale také aktivně zapojena do rozhodovacích procesů, včetně plánování, implementace a hodnocení opatření, která se jí přímo dotýkají,“ uvedli členové vládní rady a zmocněnkyně Lucie Fuková v prohlášení zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz. Zdůraznili, že efektivní desegregace vyžaduje úzkou spolupráci mezi státními institucemi, samosprávami, školami, neziskovými organizacemi a samotnými Romy​.

Doporučení brněnské Romské rady také reagují na probíhající řízení Evropské unie proti České republice kvůli diskriminaci romských dětí ve vzdělávání. „Apelujeme na příslušné instituce, aby doporučení brněnské Romské rady braly vážně a aby byl při všech krocích směřujících k desegregaci plně respektován princip participace a evropské hodnoty rovnosti a inkluze,“ dodali členové vládní rady​.

Městská část Brno-sever již dříve zahájila spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování s cílem vytvořit systémové změny, které podpoří děti ze znevýhodněných prostředí a eliminují segregaci ve školách. Podle starosty Martina Malečka by „brněnská cesta“ mohla sloužit jako model pro další města​.

Zmocněnkyně Fuková a členové Rady vlády ve svém prohlášení potvrdili, že budou nadále podporovat opatření vedoucí k rovnému přístupu ke kvalitnímu vzdělání. „Společným úsilím můžeme přispět k vytvoření inkluzivního vzdělávacího systému, který zajistí spravedlivé příležitosti pro všechny děti a přispěje k celkové soudržnosti společnosti,“ uzavřeli​.

Celé prohlášení občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a zmocněnkyně pro romské záležitosti vítají doporučení brněnské Romské rady k desegregaci škol a oceňují důraz na zapojení romské komunity do celého procesu. Považujeme tento požadavek za významný příspěvek k řešení dlouhodobého problému segregace romských žáků, který negativně ovlivňuje jejich přístup ke kvalitnímu vzdělání a následné uplatnění ve společnosti.

Rádi bychom připomněli, že participace je klíčovým principem při tvorbě a realizaci politik zaměřených na zlepšení situace Romů v Česku. Na základě přijaté definice participace je nezbytné, aby romská komunita byla nejen konzultována, ale také aktivně zapojena do rozhodovacích procesů, včetně plánování, implementace a hodnocení opatření, která se jí přímo dotýkají.

V kontextu probíhajícího řízení o porušení práva Evropské unie (tzv. infringement) týkajícího se diskriminace romských dětí ve vzdělávání je nutné zdůraznit, že efektivní desegregace vyžaduje společné úsilí všech zainteresovaných stran – státních institucí, samospráv, škol, neziskových organizací a zejména samotných Romů.

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny i zmocněnkyně pro romské záležitosti budou nadále podporovat opatření, která zajistí rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti bez ohledu na jejich etnický původ. Apelujeme na příslušné instituce, aby doporučení brněnské Romské rady braly vážně a aby byl při všech krocích směřujících k desegregaci plně respektován princip participace a evropské hodnoty rovnosti a inkluze.

Společným úsilím můžeme přispět k vytvoření inkluzivního vzdělávacího systému, který zajistí spravedlivé příležitosti pro všechny děti a přispěje k celkové soudržnosti společnosti.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon