Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Západočeská univerzita v Plzni má ombudsmana: Bude chránit studenty a zaměstnance před diskriminací

12. ledna 2024
Čtení na 1 minutu
Petr Šimon (FOTO: Západočeská univerzita)
Petr Šimon (FOTO: Západočeská univerzita)
Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) má od 1. ledna ombudsmana. Stal se jím Petr Šimon, který byl od roku 2021 na ZČU zodpovědný za rovné příležitostí a nediskriminaci. Bude dohlížet na vytváření a udržování sociálního bezpečí, prověřovat podněty, a vystupovat jako zprostředkovatel v případě sporů. Obracet se na něj mohou studenti a zaměstnanci ZČU, kteří se setkají s jakoukoliv diskriminací, řekl ČTK mluvčí ZČU Pavel Korelus. Ombudsman už působí i na jiných českých vysokých školách.

“Chceme tím mimo jiné jasně deklarovat, že jakoukoliv formu šikany, agrese, zastrašování, sexualizovaného či genderově podmíněného násilí nebo diskriminace považujeme za nepřijatelnou. Chceme, aby ZČU byla prostředím založeným na respektu, rovnosti a otevřenosti pro studenty i zaměstnance,” řekl rektor Miroslav Lávička.

Vysoké školy podle něj sice teď intenzivně řeší, jak snížit riziko opakování prosincové tragické střelby na Filozofické fakultě UK, přesto se ale nesmí zapomínat na ostatní zásadní prvky týkající se bezpečí. Mezi ně patří také sociální bezpečí, které má garantovat právě ombudsman a členové etické komise jako nezávislé a nestranné osoby.

Ombudsmana může oslovit kdokoliv ze ZČU, má-li dojem, že jsou ohrožena jeho práva diskriminačním jednáním, což mohou nahlásit také lidé, kteří byli jeho svědky. “Lze to provést e-mailem nebo telefonicky a domluvit se na osobní konzultaci. V lednu budou v areálu ZČU instalovány schránky důvěry pro podněty, připravujeme možnost anonymního podání elektronickou linkou,” řekl Šimon. Kontakty na ombudsmana jsou na odkazu Sociální bezpečí na webu ZČU.

Ombudsman může řešit problémy mediací, která by měla končit dohodou, může ale podat podnět k zahájení šetření o porušení etického kodexu nebo k disciplinárnímu řízení. “Kromě etické komise lze spolupracovat například s informačním a poradenským centrem ZČU, pokud bude nutná psychologická pomoc. Základní podmínkou je zachování mlčenlivosti,” řekl Šimon, který bude zajišťovat prevenci formou školení, seminářů, diskusí o sociálním bezpečí a rovných příležitostech. “Spolupracuji například se zástupci všech součástí ZČU, se studentskými spolky a s Feministickým univerzitním kroužkem,” dodal Šimon. Nebude řešit plagiátorství.

Šestačtyřicetiletý Šimon vystudoval Fakultu pedagogickou ZČU, od roku 2008 se zaměřuje na aktivity a projekty spojené s rovnými příležitostmi, vzděláváním a kulturou. V roce 2015 ho francouzský velvyslanec jmenoval rytířem Řádu akademických palem, vyznamenáním za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře, od dubna 2019 je prezidentem Alliance Française de Plzeň.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon