Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zákon o podpoře bydlení míří do druhého čtení, ODS ho podle Pirátů "vykostila"

14. února 2025
Čtení na 2 minuty
Debata o korespondenční volbě v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (FOTO: Poslanecká sněmovna)
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (FOTO: Poslanecká sněmovna)
Druhé čtení zákona o podpoře bydlení by se ve Sněmovně mohlo uskutečnit 4. března. Na sociální síti X to uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). Zákon počítá například se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) vznikal zákon pod vedením bývalého ministra Ivana Bartoše (Piráti). Jeho schválení oddalovaly sněmovní výbory, které považovaly návrh za nedostatečně vypracovaný a následně obstrukce opozice ve Sněmovně.

“Zákon o podpoře bydlení budou mít poslanci a poslankyně na stole už 4. března ve druhém čtení. Dostanou tak šanci splnit dluh, který se táhne s českými politiky od revoluce. Ať už je to řešení nebo prevence bytové nouze, zákon a jeho nástroje mohou pomoci až 1,6 milionu lidí v Česku -⁠⁠⁠⁠ zdaleka přitom nejde jen o ty nejchudší,” řekl Kulhánek. Dodal, že společně s investicemi do výstavby obecních bytů je to další důležitý krok na cestě k dostupnějšímu bydlení v Česku.

Kromě nových kontaktních míst má podle návrhu vzniknout také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a systém finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.

Současný návrh zákona o podpoře bydlení počítá s tím, že by mohl počet kontaktních míst k bydlení, která mají lidem pomáhat řešit bytovou nouzi, proti dřívějšímu vládnímu návrhu klesnout na 115 míst. Vládní návrh zákona v předložené podobě počítal s tím, že kontaktní místa bydlení vzniknou u obcí s rozšířenou působností, kterých je v Česku 205. Vzniklo by tak 352 nových pracovních úvazků a finanční náklady by představovaly 348 milionů korun. Kulhánek dříve řekl, že počet kontaktních míst byl snížen po jednání s klubem ODS.

Sněmovna ho dosud nebyla schopná projednat kvůli opozičním obstrukcím. Ještě za doby, kdy byl na MMR ministrem Bartoš se proti němu ale vymezovaly například i tehdy koaliční partneři Pirátů z ODS.

Právě Bartoš současný návrh zákona tvrdě kritizuje. Piráti uvádí, že ODS zákon tzv. vykostila. „Kdyby to ministr financí Zbyněk Stanjura a ODS neblokovala a neřešila hlavně výhodnost programu pro developery, mohli jsme být dnes dál. Definici dostupného bydlení jsem musel vyjednat přímo s Evropskou komisí, protože ministerstvo financí na to nemá ani kompetence, ani know-how. Dostupné bydlení pro lidi není o výhodnosti pro byznys. Pro mě vždycky bylo a je důležité to, aby lidi mohli důstojně bydlet ne to, které firmy na tom vydělají,” uvedl Bartoš.

Pozměňovací návrhy zákona například loni v září přerušil sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, protože podle členů bylo třeba některé části připravovaných úprav ještě legislativně upřesnit. Zákonem se tehdy zabýval i hospodářský výbor, ten k němu žádné stanovisko nepřijal, podobně jako dříve sněmovní rozpočtový výbor.

Stručné shrnutí článku:

Druhé čtení zákona o podpoře bydlení proběhne 4. března – oznámil ministr Petr Kulhánek (STAN).

Zákon zavádí kontaktní místa a systém bydlení s ručením, který má pomoci lidem v bytové nouzi i majitelům nemovitostí.

Původní návrh počítal s 205 kontaktními místy, jejich počet se snížil na 115 po jednání s ODS.

Bývalý ministr Ivan Bartoš (Piráti) návrh kritizuje, tvrdí, že ODS prosazovala zájmy developerů a zákon “vykostila”.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon