Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zákaz nestačil. NSDAP obnovila činnost před 100 lety a dovedla Hitlera k moci. Ten pak rozpoutal hrůzy nacismu

26. února 2025
Čtení na 1 minutu
Adolf Hitler (FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-S33882 / Unknown / CC-BY-SA 3.0)
Adolf Hitler (FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-S33882 / Unknown / CC-BY-SA 3.0)
Budoucí nacistický vůdce Adolf Hitler se jako předseda tehdy skromné menší socialistické německé dělnické strany (NSDAP) pokusil 8. listopadu 1923 se svými nohsledy, mezi nimiž figurovali Heinrich Himmler, Hermann Göring a Rudolf Hess, vyvolat z přeplněné mnichovské pivnice státní převrat. Akce známá jako "pivní puč" vynesla národním socialistům zákaz činnosti a Hitlerovi krátký pobyt ve vězení, během něhož vznikla "bible nacismu", kniha Mein Kampf (Můj boj). Hitler si z pětiletého trestu odpykal jen rok, rozpuštěná NSDAP, jejíž program formuloval v Mein Kampf, obnovila činnost před 100 lety, 27. února 1925.

Obnovená NSDAP zahájila hon na voliče líbivými hesly o sjednocení velkého národa a vymazání sociálních rozdílů. Zatímco v roce 1928 získala v parlamentních volbách jen asi dvě procenta hlasů, v září 1930 (po vypuknutí velké hospodářské krize) to bylo zhruba devětkrát tolik a v červenci 1932 se s necelými 38 procenty hlasů stala nejsilnější v parlamentu. Říšským kancléřem byl Hitler jmenován 30. ledna 1933, a to i díky konzervativcům, kteří věřili, že mu “vytvořili pouze určitý rámec” a že ho tím “zkrotili”.

Opak byl pravdou. Odpůrce ve straně zlikvidoval Hitler během “noci dlouhých nožů” (červen 1934) a jeho ministr osvěty a propagandy Joseph Goebbels zahájil fanatizování davů nacistickou ideologií, která prosazovala stát řízený nejvyšším vůdcem a nadřazenost jedné rasy, oprávněné porobit si a likvidovat rasy ostatní. V září 1935 vyhlásil Hitler na sjezdu NSDAP v Norimberku zákony, na jejichž základě pod záminkou ochrany “německé cti a krve” likvidoval každého, kdo nemohl prokázat “árijský původ”. Týkaly se zejména Židů, jichž v německých koncentračních a vyhlazovacích táborech zahynulo na šest milionů. Systematické vraždění se týkalo i dalších skupin obyvatelstva, například Romů, homosexuálů či handicapovaných.

Své velmocenské ambice začal Hitler realizovat připojením Sárska (1935), Rakouska (1938) a českého pohraničí (1938) k Německu a zřízením protektorátu Čechy a Morava (1939). Přepadením Polska v září 1939 zahájil druhou světovou válku, která se stala nejkrvavějším konfliktem v dějinách lidstva. Odhady obětí se pohybují kolem 60 milionů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon