Zajímavá analýza na téma Vítkov od Antifašistické akce
V médiích je již bezmála rok a půl rozebírán žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku. Jsou analyzovány policejní odposlechy obžalovaných neonacistů, rodinné poměry nebo i detaily jejich neonacistického aktivismu. Co se v médiích dodnes příliš neřeší, jsou příčiny žhářského útoku ve Vítkově a dlouhodobá situace v regionu, která dělá ze Slezska a severní Moravy jedno z center neonacismu v České republice. Pojďme se tedy podívat, čím je Slezsko oproti jiným oblastem ČR specifické.
Oblast severní Moravy a Slezska je charakteristická zvýšeným napětím mezi majoritou a romskou minoritou. Verbální konflikty jsou velmi časté a rasové násilí je spíše nejviditelnějším jevem. Proč tomu tak je, nikdo jednoznačně neprokázal. Nicméně analýzy i antifašistický monitoring potvrzují, že příznivci fašizujících řešení a prohlášení (nikoli nutně neonacisté) jsou koncentrováni převážně v průmyslových oblastech, které po roce 1989 zasáhla deindustrializace. Případný argument, že je to jednoduše proto, že v takových oblastech je hodně Romů, neobstojí: V Českém Krumlově nebo v západních Čechách žije také silná romská minorita, přesto se od míst, která zasáhla deindustrializace odlišují. Spolu se severními Čechami patří severní Morava k hlavním centrům rasismu v ČR. Hlavní místa neonacistických aktivit tvoří vedle Ostravy Krnov a Opava, která spojuje Bruntál s Orlovou a Karvinou. K tomuto výčtu je nutné připojit také Havířov a provázanost regionu s olomouckou částí politického křídla Národního odporu.
V případě severomoravského podhoubí fašizující pravice a neonacismu hraje roli souhra výbušných faktorů: vykořeněnost a ztráta identity obyvatel bývalých Sudet (tady je na místě připomenout fenomén tzv. prajzáctví, kdy i řada neonacistů v regionu hledá své, ať už skutečné nebo domnělé předky, kteří se v minulosti hlásili k německé národnosti), vysoká nezaměstnanost spolu s faktem, že “kosmopolitnější” část mladých v minulosti odcházela za studiem a prací zejména do Prahy a velké množství sociálně vyloučených lokalit, tzv. ghett.
Celou analýzu si můžete přečíst na stránkách
http://www.antifa.cz/content/od-slezska-k-vitkovu