Za žhářský útok v Aši půjdou extremisté téměř na 7 let do vězení
Za žhářský útok na romskou ubytovnu v Aši si Tomáš Kopecký a Michal Poláček odpykají šest let a devět měsíců vězení. Pražský vrchní soud je dnes pravomocně potrestal za rasově motivovaný pokus o vraždu a obecné ohrožení.
Případ se stal v únoru 2012, kdy vhodili do dvou bytů ubytovny zápalné lahve. V domě bylo 18 lidí včetně osmi dětí. Nikomu se nic nestalo, protože požár obyvatelé uhasili. Kopecký a Poláček se podle soudu dopustili skutku jako příznivci neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její militantní odnože Combat 18 Bohemia. Na činu se předem domluvili a útok vymysleli.
Kopecký podle rozsudku natankoval u čerpací stanice benzin, pak si s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve. Prostor kolem dveří do ubytovny polili benzinem, aby ztížili útěk z domu, a poté tam vhodili zápalné lahve. Jedna z lahví nebyla zapálená a požár tak nezpůsobila. Oběma mužům hrozilo až 20 let vězení i výjimečný trest.
Státní zástupce v odvolání požadoval, aby šli do vězení na 15 let. Odvolací soud mu ale nevyhověl a potvrdil jim původní trest. Uložení mírnějších trestů pod zákonnou hranicí soud zdůvodnil tím, že muži spolupracovali, pokusili se poškozené odškodnit, předtím neměli problémy se zákonem, po činu se od neonacismu distancovali a začali pracovat.
Podle vrchního soudu se však potvrdily závěry podřízeného soudu, podle kterých oba muži věděli, že někdo může zemřít a nelze jim uvěřit, když tvrdili, že chtěli poškozené jen postrašit. “Tento závěr je správný,” zdůraznila předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová. Doplnila, že útok sice neměl fatální následky, podle posudků ale mohl objekt vyhořet.
Kromě Poláčka s Kopeckým čelilo obžalobě z různých neonacistických aktivit dalších sedm lidí. Za zakladatele a vůdce neonacistických organizací byl označen Jan Balík, který se žhářského útoku na ubytovnu nezúčastnil. Za rasistickou a neonacistickou aktivitu a šíření těchto ideologií půjde do vězení na tři roky a osm měsíců. Podle spisu například vyhledával členy do neonacistických uskupení, psal a zřizoval internetové stránky. Prodával také trička, mikiny, CD, DVD a další předměty s tematikou neonacistických skupin a aktivit.
Další čtyři muži a jedna žena odešli od soudu s podmíněnými tresty. Podle spisu podporovali a propagovali radikální skupiny, různou měrou se podíleli na distribuci nahrávek nacistických kapel, oděvů a předmětů, vyzývali k násilí proti Romům, stáli i za posprejováním několika míst v Mariánských Lázních či za zapálením srubu v Praze. Zbývající obviněný byl definitivně zproštěn obžaloby z toho, že vyráběl předměty s rasistickými a nacistickými motivy a symboly.
České soudy se v minulosti několikrát zabývaly rasově motivovanými žhářskými útoky na domy obývané Romy. Nejznámější je případ z dubna 2009, kdy čtyři pravicoví extremisté vhodili do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. Soudkyně Augustinová dnes uvedla, že útok v Aši byl do jisté míry Vítkovem motivovaný, ale nebyl tak dobře připravený. “Měl obdobné rysy,” podotkla Augustinová.