Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vysoké ceny energií by měly výhledově klesat, nemusí však být výhodné hned podepisovat nové smlouvy. Situaci lidí ohrožených chudobou se snaží řešit vláda i Charita

08. února 2023
Čtení na 2 minuty
Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)
Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)
Vysoké ceny energií na burze postupně klesají, dodavatelé je však do ceníků promítnou až se zpožděním. Informoval o tom portál Seznam zprávy. Spolu s dlouhodobě vysokou inflací to přispívá k obtížné sociálně-ekonomické situaci těch nejohroženějších – chudších vrstev obyvatel s nedostatečnými příjmy, od rodičů samoživitelů až po seniory s nízkým důchodem.

Ceny energií v průběhu minulého roku rapidně drtily celé Česko, částka za MWh u elektřiny se v březnu skokově zvedla na 6259 Kč, u plynu na 3166 Kč. Nejvyšších hodnot dosáhly ceny v srpnu – za MWh u elektřiny šlo o 11 707 Kč a 5568 Kč u plynu.

Domácnosti by si však měly podle odborníků dávat pozor i v případě, že ceny začnou podle očekávání klesat a neuzavírat smlouvy s podmíněnou fixací hned při prvním zlevnění energií. Na jaře totiž může dojít k ještě výraznějšímu poklesu a smlouvy by tak nemusely být dlouhodobě výhodné.

O situaci i ve vztahu k Romům v sociálně vyloučených lokalitách koncem ledna jednali předseda Pirátské strany, ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.

„Agentura pro sociální začleňování, která spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj, je ústředním orgánem vlády na podporu sociálního začleňování ve vyloučených lokalitách, a to s důrazem na zlepšení socioekonomické situace sociálně vyloučených Romů. Spolupráce mezi Agenturou a vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny je proto zcela klíčová,“ uvedl k setkání Bartoš.  

Agentura se snaží přispět k začleňování sociálně vyloučených lokalit a ke snižování sociálního vyloučení ve strukturálně postižených regionech.  Společnost nabízí pomoc například s bydlením, hledáním práce a bojuje proti obchodu s chudobou.

Bartoš s Fukovou mimo jiné jednali i o chystaném zákonu o podpoře bydlení. Ten podle Ministerstva pro místní rozvoj nabídne soubor volitelných nástrojů, které umožní obcím řešit situaci obyvatel v souladu s jejich potřebami. Pomoci by měl lidem v bytové nouzi, například samoživitelkám s dětmi v azylových domech či ubytovnách, ale také na těm, které ohrožují rostoucí ceny nebo energetická krize a mohli by se v bytové nouzi brzy sami ocitnout.

Do pomoci se zapojila i organizace Charita Česká republika, která zaznamenala nárůst počtu klientů, kteří se obracejí na pracovníky s dotazy o pomoc a podporu týkající se nákladů za energie.

„Charita Česká republika se snaží v současné socioekonomické krizi podporovat lidi, kteří jsou v tíživé životní situaci. Abychom mohli tuto práci vykonávat dlouhodobě, je nutné zajistit stabilní a adekvátní financování sociálních služeb, včetně zajištění důstojných mzdových prostředků pro pracovníky v sociálním sektoru,“ uvedla Iva Kuchyňková, manažerka pro sociální advokacii Charity Česká republika.

Charita rovněž zveřejnila soubor doporučení vládě ve čtyřech bodech, které by měly významně pomoci s krizí. Obsahuje mimo jiné doporučení o nutnosti upravit systém sociálních dávek, které bezodkladně pomohou lidem překonat nepříznivou situaci, a to nejen v oblasti zvýšených nákladů na energie a bydlení, ale také při ztrátě zaměstnání.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon