Vyšlo nové Romano voďi: Zpěvák David Kraus, reportáž o potravinové bance v Letňanech či o „bílé genocidě“ v JAR
“Měl hlavu dohola, poslouchal Orlík, říkal, že je skinhead, měl doma nůž a chodil na Romy. A jak ho zajímá Hitler a Mein Kampf a já na to: ‚Tak to mám pro tebe úplnou pecku, můj děda byl v Osvětimi a ukáže ti takové obrázky, co jsi ještě neviděl,'” vypráví v rozhovoru zpěvák David Kraus o svém spolužákovi. Ten u jeho dědečka nakonec strávil dva dny. “Odcházel se sklopenou hlavou, nechal si narůst vlasy a nikdy už o ničem takovém nemluvil,” vzpomíná vnuk Oty Krause, spoluautora známé knihy Továrna na smrt.
V reportáži jsme nahlédli do skladů největší potravinové banky v České republice v pražských Letňanech. Jídlo pro potřebné vydává 24 tisícům klientů pomáhajících organizací, úřady práce pak posílají kolem pětistovky jednotlivců každý měsíc navrch. “Pro představu – během pandemie to bylo pět set lidí za den,” přibližuje ředitelka banky Věra Doušová.
Zblízka jsme se podívali také do Knihovny města Ostravy, jejíž pobočky v sociálně vyloučených lokalitách nebo jejich blízkosti připravují programy pro místní děti a svět knih jim pomáhá poznávat i romský asistent Milan Bindatsch. S dětmi a mládeží pracuje i Robert Knebl ze znojemského nízkoprahového klubu Coolna, v předchozím roce oceněný Asociací poskytovatelů sociálních služeb jako nejlepší sociální pracovník. Neobyčejný příběh romské pedagožky přináší i další díl pravidelného seriálu Den na periferii.
O tom, co je pravdy na příběhu o “bílé genocidě” v JAR, který vypráví o systematickém vyvražďování bělošských farmářů a který se šíří i mezi českými xenofoby a krajní pravicí, vypráví v důležitých souvislostech Lukáš Houdek. A nezapomněli jsme ani na trochu dobré literatury – představujeme fantasy knihu pro mládež Lea Honor: Třpytící se město debutující autorky Lenky Bandurové.
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.