Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vrabel, Čermák, Tušl. Soudy postihují ty, kteří vyzývají k násilí a zveřejňují dezinformace. Demokracie má své ústavní limity, řekl soudce

06. srpna 2023
Čtení na 6 minut
Ladislav Vrabel na protivládní demonstraci 6. května 2023 v Praze. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Ladislav Vrabel na protivládní demonstraci 6. května 2023 v Praze. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Soud ve čtvrtek opět uložil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Již dříve soud poslal do vězení na 5,5 roku dalšího dezinformátora, Tomáše Čermáka, za to, že vyzýval lidi, aby i za použití násilí vůči politikům zabránili přijetí novely pandemického zákona. Čermáka navíc před tím už soud shledal vinným společně s Patrikem Tušlem a Zdeňkem Masárem z nebezpečného pronásledování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a biologa Jaroslava Flegra.

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal Ladislava Vrabela čtyřměsíční podmínkou už v dubnu. Odvolací senát však verdikt zrušil a uložil soudu lépe prokázat, že je Vrabelův výrok opravdu nepravdivý, že muž nejednal z nedbalosti a že bylo jeho jednání opravdu natolik škodlivé, aby mohl být odsouzen za trestný čin.

Soudce k trestu pro Vrabela: Demokracie má své ústavní limity

“Demokracie má své ústavní limity. Demokracie neznamená, že si každý může říkat, co chce,” prohlásil Svrček. Podle něj je výrok o tom, že chce Česko prakticky začít třetí světovou válku, očividný nesmysl. Kvůli námitkám odvolacího senátu však položil dotazy na úřad vlády a ministerstvo obrany, zda měla ČR v plánu na Rusko útočit jadernými zbraněmi.

Vrabel podle Svrčka jednal bezpochyby úmyslně. Potřeboval získat posluchače, šokovat je a vyvolat rozruch. “Podle názoru soudu však v tomto případě zašel za hranici,” uvedl soudce. Příznivci pak podle Svrčka Vrabelovi věří a naslouchají mu.

Muž se podle vyjádření svého advokáta Radka Suchého proti verdiktu odvolá. “Rozum mi to nebere. Rozsudek považuji za absurdní,” řekl právník novinářům. Svrček se podle něj vůbec neřídil pokyny odvolacího soudu. Státní zástupkyně Katarína Kandová si ponechala lhůtu na případné odvolání.

Vrabel podle obžaloby loni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace podle ní rozhodně mohla vyvolat poplach u lidí, kteří ho na sociálních sítích sledují.

Vrabel obvinění u soudu odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici. Vrabel také uváděl, že byly jeho výroky vytržené z kontextu. Tvrdil, že nechtěl nikoho děsit ani nikomu způsobit újmu. Chtěl naopak lidi ochránit.

Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil v únoru konkurz na Vrabelův majetek. Už v lednu zrušil Vrabelovo oddlužení. Vrabel považuje soud za politický proces. Dluží 2,7 milionu korun. Za 17 měsíců oddlužení splatil 14.500 Kč, tedy 0,5 procenta z dlužné sumy. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády. Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí. Vrabelův advokát Suchý už dřív uvedl, že Vrabel nikdy nepoužil pro sebe nic z peněz poslaných na demonstrace.

Dezinformátor Tomáš Čermák odsouzen na 5,5 let za podněcování k teroristickému činu

Šestatřicetiletý Tomáš Čermák z Holýšova na jižním Plzeňsku se stal minulý měsíc vůbec prvním člověkem v Česku, kterého justice pravomocně poslala do vězení za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu.

Loni v únoru se v živém vysílání na sociální síti Facebook vymezoval vůči novele pandemického zákona. Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil “musíme těm dobytkům zatnout tipec” a “vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy”.

“Pokud si vezmeme to, co obžalovaný uváděl v tom svém proslovu, nemůžeme učinit jiný závěr, než že je to vyzývání k násilí proti členům Parlamentu a Vlády ČR v úmyslu působit na výkon jejich funkcí,” uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Právní kvalifikace skutku, se kterou Čermák nesouhlasil, je tak podle soudu naprosto správná. Soudce odmítl, že by trest byl nepřiměřeně přísný či exemplární. Trestní sazba za daný čin totiž činí pět až 15 let vězení. Čermákův trest je tedy při samé spodní hranici, přičemž zahrnuje i mužovo předchozí odsouzení související s řízením auta.

K odvolacímu zasedání Čermáka přišla podpořit asi stovka lidí, kteří s rozhodnutím soudců vyjadřovali nesouhlas pískotem a voláním “hanba”. Čermák se hájil tím, že byl opoziční aktivista a že na videu hovořil spíše v nadsázce.

Patrik Tušl dostal za nebezpečné vyhrožování 19 měsíců

Za nebezpečné pronásledování šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra v době koronavirové epidemie Obvodní soud pro Prahu 8 na konci července navýšil Patriku Tušlovi trest o čtyři měsíce na 19 měsíců vězení.

Vinu obžalovaných podle soudkyně prokázaly nejen výpovědi Kubka a Flegra, ale také videonahrávky, které natáčeli a zveřejňovali sami obžalovaní. Tušl při vynášení rozhodnutí vykřikoval, že soudkyně lže, smál se a ohrazoval se proti některým konkrétním částem rozhodnutí. Po skončení jednání jeden z příznivců obžalovaných, který byl v soudní síni, křičel na soudkyni, na chodbě pak útočil i na novináře.

Obžalobě z výtržnictví čelil i Zdeněk Masár, tomu soud uložil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na 2,5 roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení.

Obžalované přišly na jednání podpořit desítky podporovatelů, do jednací síně se dostala zhruba dvacítka lidí. Krátce po začátku jednání soudkyně z jednací síně vykázala aktivistu a Čermákova důvěrníka Pavla Zítka, který se dožadoval zdůvodnění toho, proč zakázala videozáznam z jednání. Lidé z chodby po jeho vykázání začali skandovat “hanba” a pískali. Následovala hesla jako “soud je firma” nebo “ztotožnit soudkyni”. Kvůli tomu, že projevy na chodbě lidé narušovali jednání, je policie musela vytlačit z prostoru před soudní síní. Chodbu pak hlídala policie.

Tušl byl nepravomocně odsouzen za to, že se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.

Čermákem ale spolu s Masárem a Tušlem podle státní zástupkyně v druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu, Flegra vyzývali, aby “jménem zákona upustil od protiprávního jednání” a nadávali mu. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.

Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by se trestných činů dopustil. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z “očí do očí”. Dnes prohlásil, že jde o exemplární proces, jehož cílem je vystrašit společnost. Obžalovaní Čermák a Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.

Tušl je nyní ve vězení, kde si odpykává 15 měsíců za různé trestné činy, mimo jiné za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování zabitím strážníkovi. Ve vězení ale bude déle, podle serveru Aktuálně.cz totiž soudy letos v dubnu rozhodly o přeměně jeho dřívějších podmíněných trestů za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce na deset měsíců vězení.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon