Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Romští kandidáti neuspěli

10. června 2024
Čtení na 3 minuty
Volby, Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý
Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý
České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice vládních stran Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která bude mít šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Romští kandidáti neuspěli. Výsledky dnes oznámil Český statistický úřad.

Třetí příčku obsadila koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě, která při první účasti v eurovolbách získala dva mandáty. Stejný počet europoslanců bude mít koalice Stačilo! v čele s KSČM a koalice vládních Starostů, kteří si o jedno křeslo polepšili v porovnání s minulými eurovolbami v roce 2019.

Pohoršili si vládní Piráti, kteří budou mít místo dosavadních tří pouze jednoho evropského poslance. Podobně dopadla koalice opozičního hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou, která bude mít rovněž jen jednoho europoslance. SPD obhajovala dva mandáty.

Romští kandidáti neuspěli, nejvíce přednostních hlasů získal David Beňák

David Beňák, který kandidoval na kandidátce hnutí ANO na 17. pozici, se do Evropského parlamentu nedostal. Získal celkem 1814 přednostních hlasů, což je 0,23 % hlasů z celkové počtu hlasů pro hnutí ANO. K posunutí na volitelné místo potřeboval 38 808 hlasů.

“Děkuji všem, kteří se podíleli se na mé kampani. Neměli jsme konkrétní představu o výsledku, protože to byla kampaň první svého druhu. Měli jsme řadu limitů, možná málo prostředků, ale o to víc odhodlání měnit věci pro dobro Romů. Teď nás čeká pokračování – vysvětlovat, že volby jsou jedinou příležitostí, jak my Romové můžeme ovlivňovat, jak se nám bude žít. Takže pojďme se chystat na volby příští! Ještě jednou díky všem!” uvedl po zveřejnění výsledků pro zpravodajský server Romea.cz David Beňák.

Neuspěl ani Jaroslav Miko, který na 10. pozici kandidátky hnutí STAN získal 692 přednostních hlasů, což je 0,26 % hlasů z celkového počtu hlasů pro STAN. Vzhledem k počtu přednostních hlasů pro Danuši Nerudovou (59 577) a Jana Farského (44 503) potřeboval Miko k zisku křesla v Evropském parlamentu více jak 44 503 přednostních hlasů, aby se dostal před Jana Farského.

“Je to zklamání. Jednak z celkového výsledku a také z mého výsledku. Vyhrály dezinformace a útok na ty nejnižší pudy jako je například strach,” okomentoval krátce výsledky voleb pro Romea.cz Jaroslav Miko.

Ivana Batthyany na kandidátce Levice získala pouze 23 přednostních hlasů, což je 1 % z celkového počtu hlasů pro stranu Levice, která získala celkem 0,07 procent hlasů.

Účast ve volbách do Evropského parlamentu byla letos v Česku rekordní

K letošním volbám do Evropského parlamentu přišlo v Česku 36,45 procenta oprávněných voličů. Je to nejvyšší účast od vstupu České republiky do Evropské unie. Před pěti lety hlasovalo 28,72 procenta. Výsledky voleb dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve všech českých krajích byla letos volební účast vyšší než 30 procent. Nejvíc oprávněných voličů přišlo v Praze, a to 42,58 procenta. V žádném jiném kraji se účast nad 40 procent nedostala. Nejblíž k této hranici měl kraj Vysočina s účastí 38,42 procenta voličů, následovaný Královéhradeckým krajem s 38,20 procenta.

Naopak nejmenší zájem o volby byl v Karlovarském kraji, kde k urnám přišlo 30,21 procenta oprávněných voličů. V předposledním Ústeckém kraji dosáhla volební účast 30,74 procenta.

V předchozích čtyřech volbách přišlo nejvíc voličů k urnám v květnu 2019, kdy volební účast dosáhla 28,72 procenta. O pět let dříve využilo možnosti vybrat zástupce v EP pouze 18,2 procenta lidí, dosud nejmíň. V roce 2009 byla účast 28,22 procenta a v roce 2004, kdy Češi volili poprvé, činila 28,32 procenta.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon