Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Volby do Evropského parlamentu skončily: Jak je hodnotí romští kandidáti? Kdo uspěl, se dozvíme v neděli večer

08. června 2024
Čtení na 4 minuty
Ivana Batthyány, David Beňák (uprostřed) a Jaroslav Miko (FOTO: Lukáš Cirok, koláž: Zdeněk Ryšavý)
Ivana Batthyány, David Beňák (uprostřed) a Jaroslav Miko (FOTO: Lukáš Cirok, koláž: Zdeněk Ryšavý)
Hlasování v českých volbách do Evropského parlamentu, které byly v pořadí páté, dnes ve 14:00 skončilo. Voliči v nich rozhodli o tom, které ze 30 kandidujících stran, hnutí a jejich koalic obsadily svými adepty křesla 21 českých europoslanců a nakolik se prosadila protestní uskupení. Účast v evropských volbách v ČR na mnoha místech přesáhla 30 procent, v Praze i 40 procent. Je vyšší než před pěti lety. V sociálně vyloučených lokalitách však byla velmi malá. Větší problémy nikde nebyly. Vyplývá to z informací ČTK od volebních komisí a samospráv.

Vítězství by podle průzkumů i sázkových kurzů mělo obhájit opoziční hnutí ANO před vládní koalicí Spolu. Výsledky hlasování budou zveřejněny ale až v neděli před půlnocí, se dozví v neděli před půlnocí, až skončí hlasování ve většině států EU.

ANO podle letošních pěti předvolebních šetření agentur Ipsos, STEM/MARK, Kantar CZ a Data Collect mělo podporu 23 až 27 procent hlasů, což by mu zajistilo minimálně obhajobu dosavadních šesti mandátů, případně jedno křeslo navíc.

David Beňák: Pokud byla účast Romů nízká, musíme dál vysvětlovat důležitost voleb

Za hnutí ANO kandidoval ze 17. místa David Beňák. “Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří přišli k volbám a především děkuji Romům, kteří dorazili k volebním urnám,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz David Beňák. “Vím, že my Romové z pochopitelných důvodů příliš nedůvěřujeme státní moci a proto ani volbám. Mám spoustu zpětných ohlasů od Romů, kteří u voleb byli, že mi svou důvěru projevili zakroužkováním mého jména. Je to pro mě úžasná zpětná vazba, ale zda se nám podařilo přesvědčit podstatnou část Romů, aby k volbám přišli, protože jde o naší společnou budoucnost, se uvidí v neděli večer,” pokračoval Beňák.

“Pokud účast Romů u voleb bude nízká, je to signál pro nás všechny, abychom pokračovali ve vysvětlování důležitosti voleb pro Romy. Jako Romové nesmíme rezignovat na možnost ovlivňovat naši budoucnost,” dodal pro Romea.cz David Beňák.

Zisk koalice Spolu kolem 21 procent by jí přinesl pět až šest mandátů. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 při minulých eurovolbách před pěti lety, kdy společně nekandidovaly, obsadily celkem osm křesel.

O třetí příčku bojovali Piráti, Starostové a opoziční koalice parlamentního SPD s neparlamentní Trikolorou. Pirátům dávaly průzkumy šanci na zisk devíti až 12 procent hlasů, což by pro ně znamenalo udržení tří křesel, podle dvou průzkumů by o jeden mandát přišli. Podobně koalice Starostů mohla pomýšlet na zisk zhruba osmi až 13 procent hlasů, díky nimž by získala dva až tři mandáty, tedy až o dva více než nyní.

Jaroslav Miko: Romové by neměli věřit populistům jako je Babiš

Za Starosty kandidoval z 10. pozice řidič kamionu Jaroslav Miko. I on prostřednictvím Romea.cz poděkoval těm, kteří přišli k volbám a podpořili ho. “Chtěl bych tímto hlavně poděkovat všem těm skvělým lidem, kteří byli součástí mého týmu v kampani. Bylo to zkrátka parádní. Také velké a upřímné díky všem, co mi to letos hodili. Jde o Vaší důvěru a tu neberu na lehkou váhu. Přišlo mi opravdu spoustu a spoustu fotek a zpráv s oznámením, že jste svůj cenný kroužek věnovali právě mojí kandidatuře,” uvedl Jaroslav Miko.

“I kdyby Vaše podpora nestačila na zisk mandátu, znamená to pro mne mnoho a zároveň Vaší volbou získala i strana Starostové a Nezávislí, takže v případě mého osobního neúspěchu, váš kroužek nebyl rozhodně marností,” dodal Miko s tím, že věří, že v celé EU zvítězí i letos proevropské a liberální síly.

“Romové obzvláště by neměli věřit populistickým stranám jako je hnutí ANO, neboť tací populisté jako je Babiš, nebudou mít problém jít do politické spolupráce s nácky a rasisty,” dodal pro zpravodajský server Romea.cz Jaroslav Miko.

SPD s Trikolorou by podle průzkumů získala zhruba osm až 11 procent hlasů, díky nimž by SPD obhájila dvě místa v europarlamentu, případně jedno křeslo by získala navíc.

Podporu zhruba šesti až osmi procent voličů měla podle průzkumů koalice Stačilo! v čele s KSČM, která by tak uhájila jedno křeslo, případně by podle dvou posledních šetření získala jedno navíc. Neparlamentní koalici hnutí Přísaha s Motoristy by volilo od 2,5 procenta do 7,2 procenta lidí, což by pro ni znamenalo jedno křeslo europoslance. Podporu mohla v posledních dnech ovlivnit záliba lídra koalice Filipa Turka ve fašistických symbolech.

Ivana Batthyány: I bez vítězství budujeme hnutí proti rasismu a diskriminaci

Ostatním uskupením včetně nejhlasitějších protestních hnutí, která pořádaly demonstrace proti vládní politice či zapojení Česka do euroatlantických struktur, průzkumy šanci nedávaly stejně jako straně Levice, za kterou kandidovala Ivana Batthyány.

“Mám to stejně jako Claudia De la Cruz, která kandiduje na post americké prezidentky za Peace and Freedom Party. I ona ví, že nezvítězí, ale jak řekla v jednom ze svých výborných projevů, tak kampaň je pro ní jen nástrojem k budování socialistického hnutí. Je to jen jedna z mnoha příležitostí jak motivovat lidi k tomu se zajímat o to, co se děje a organizovat se. A tím bych chtěla poděkovat i svým voličům a vzkázat jim že i nadále budu pokračovat v boji proti rasismu a k potlačení diskriminace Romů,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Ivana Batthyány.

Výsledky voleb po pondělním projednání Státní volební komisí získají oficiální podobu pravděpodobně v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Od středy 12. června až do pátku 21. června pak bude možné výsledky hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon