Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Volby do Evropského parlamentu 2024: Podrobný a kompletní návod, jak volit!

09. května 2024
Čtení na 4 minuty
Volby (Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Volby do Evropského parlamentu (EP) se uskuteční 7. a 8. června 2024 a stejně jako v minulých volbách obyvatelé České republiky vybírají 21 zástupců, kteří zasednou v Evropském parlamentu na příštích 5 let.

Termín voleb

Prezident Petr Pavel oznámil datum voleb na konci ledna, avšak hlavní rozhodnutí o termínu padlo na Radě EU, která určila období pro volby do Evropského parlamentu od 6. do 9. června 2024. Každý členský stát si následně stanoví konkrétní datum voleb dle svých tradičních zvyků. Česká republika se odlišuje tím, že jako jediná v EU volí dva dny. Stejně jako u jiné voleb v ČR je i ve volbách do EP tedy zachován tradiční režim volby v pátek a sobotu. V pátek budou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu lze hlasovat od 8 do 14 hodin.

Voleb se mohou tradičně zúčastnit všichni občané ČR starší 18 let. Voliči musí 18 let dosáhnout nejpozději druhý den voleb, tzn. 8. června 2024.

Hlasovací lístky

Hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu by měli všichni voliči na území ČR obdržet na adresu svého trvalého pobytu nejpozději 3 dny před začátkem voleb. Pokud by vám volební lístky z nějakého důvodu nepřišly do schránky nic se neděje. Klidně jděte volit, volební lístky vám musí dát i ve volební místnosti.

Volební místnosti

Adresu volební místnosti a číslo svého volebního okrsku najdete na obálce s volebními lístky. Adresu volební místnosti najdete také na oficiálních webových stránkách své obce. Tato informace tam musí být povinně zveřejněna nejpozději 23. května 2024.

Volební místnosti jsou většinou v základních školách, v těch menších městech třeba na místních úřadech apod. Ve větších městech, například v Praze, Brně nebo Ostravě může být v jedné budově, například ve škole, více volebních místností. Tu svou najdete jednoduše podle adresy bydliště. Takže název vaší ulice a číslo volební místnosti bude například vyvěšen na vstupních dveří do budovy.

Průběh hlasování

Ve volební místnosti se musí každý volič prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, jinak mu nebude hlasování umožněno. Po prokázání totožnosti dostane volič prázdnou šedou obálku s úředním razítkem. Na požádání mu komise vydá i sadu hlasovacích lístků.

Každý volební lístek je vytištěný pro každý kandidující subjekt samostatně. V obálce tedy naleznete 30 hlasovacích lístků, protože se do letošních voleb do EP v ČR zaregistrovalo 30 uskupení. Stejný počet volebních lístků musíte dostat i od volební komise, pokud vám volební lístky nepřišly domů.

Od volební komise obdržíte také prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem. S úřední obálkou a hlasovacími lístky vstoupíte do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, tedy za tzv. plentu. Jinak vám nebude hlasování umožněno.

Úprava hlasovacích lístků

Máte dva způsoby, jak ve volbách do Evropského parlamentu volit. Nejjednodušší způsob je, že si vyberete jedno uskupení, pro které chcete hlasovat, lístek vložíte do obálky s úředním razítkem a před zraky volební komise obálku s jedním hlasovacím lístkem vhodíte do připravené volební schránky.

Pokud chcete zvýšit šance konkrétního kandidáta na zvolení, můžete využít preferenční hlasy. Jedná se o druhý způsob volby. Na vybraném hlasovacím lístku můžete nejvýše dvěma kandidátům udělit tzv. preferenční hlas. Uděláte to tak, že zakroužkujete jejich pořadové číslo. Pokud však zakroužkujete více než dva kandidáty, nebude se přihlížet k žádnému preferenčnímu hlasu. Váš hlas však bude platný a bude to stejné, jako byste nikoho nezakroužkovali.

Hlasovací lístek se dvěma zakroužkovanými kandidáty, pak opět vložíte do obálky s úředním razítkem a obálku vhodíte do volební urny.

Je potřeba však dát pozor na to, aby v obálce byl pouze jeden hlasovací lístek. Pokud byste omylem do obálky vložili více hlasovacích lístků, například z důvodu, že jsou slepené, tak by se jednalo o neplatný hlas.

Voličský průkaz

Pokud se v době voleb nebudete zdržovat v místě trvalého bydliště, můžete požádat o voličský průkaz umožňující volbu kdekoli v rámci ČR. V zahraničí ale ve volbách do Evropského parlamentu volit nelze. Výjimku tvoří čeští občané, kteří mají bydliště v jiném členském státu EU. Ti mohou hlasovat v hostitelské zemi pro tamní kandidáty.

Pro získání voličského průkazu se můžete obrátit na obecní úřad ve vašem místě trvalého pobytu. Žádost podáte osobně, písemně nebo elektronicky přes datovou schránku. Elektronické a písemné žádosti musí úřad dostat nejpozději sedm dní před prvním dnem voleb, osobní žádost můžete podat do dvou dnů před volbami. Při písemné žádosti je vyžadován notářsky ověřený podpis. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v libovolné volební místnosti na území České republiky, ale musíte jej při hlasování předložit a odevzdat volební komisi.

Voličský průkaz obdržíte od obecního či zastupitelského úřadu nejdříve patnáct dní před volbami. S průkazem zacházejte pečlivě, protože v případě jeho ztráty vám nebude vystaven nový; každému voliči může být vydán pouze jeden průkaz, aby se předešlo možnosti hlasovat vícekrát.

Sledujte volební kampaně a pečlivě vyberte kandidáty, kterým důvěřujete v prosazování zájmů České republiky v Evropském parlamentu. Váš hlas rozhodne o budoucím směřování evropské politiky!

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon