Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda vzala na vědomí zprávu o činnosti Agentury pro sociální začleňování za rok 2016

26. července 2017
Čtení na 2 minuty
Radek Jiránek (FOTO: Agentura pro sociální začleňování)

Rozšíření vládní Agentury o tři regionální pobočky, zahájení systémové podpory zřizovatelů škol v oblasti inkluzivního vzdělávání nebo návrh řešení obchodu s chudobou prostřednictvím vládního materiálu k bydlení v sociálně vyloučených lokalitách. To jsou klíčové okamžiky roku 2016 v problematice sociálního začleňování.

„Díky zahájení dvou evropských projektů, které nás z většinové části financují, jsme mohli navázat na předchozí aktivity a pokračovat vedle jiného v podpoře obcí a měst se sociálně vyloučenými lokalitami. Personálně jsme se stabilizovali, navázali další spolupráce se samosprávami a působili jsme tak ve 43 lokalitách. To je téměř o třetinu více než v roce předcházejícím,“ uvádí ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek a doplňuje, že se Agentura v loňském roce více zaměřila na podporu v oblasti bydlení, soužití a sousedských vztahů.

„Například v lokalitě Kadaň se úspěšně daří propojovat veřejnost s místní samosprávou prostřednictvím společných pravidelných setkání. Na základě těchto setkání, kde se diskutují potřeby a podněty veřejnosti, bylo v Kadani zřízeno nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Klub umožňuje dětem smysluplně a zábavně trávit jejich volný čas. Díky tomu došlo k omezení stížností místních obyvatel na hluk a nepořádek,“ uvádí konkrétní příklad z lokality metodička Agentury Pavla Radová.

Agentura minulý rok rozšířila své působení a založila regionální pobočky v Praze (Regionální centrum střed), v Ústí nad Labem (Regionální centrum západ) a v Ostravě (Regionální centrum východ). Agentura je tak blíže jednotlivým samosprávám a lidem, které se snaží prostřednictvím nastavení systémových změn podpořit. V roce 2016 tak lokální konzultanti Agentury poskytli projektové poradenství pro 109 projektů v hodnotě téměř 600 milionů Kč z Operačního programu Zaměstnanost a pro 39 projektů v hodnotě 500 milionů Kč z Integrovaného regionálního operačního programu.

Agentura pokračovala i ve svých centrálních úkolech, zpracovala několik klíčových dokumentů, které následně přijala vláda. Jedním z nich je i Akční plán Strategie boje proti sociálnímu vyloučení 2016 – 2020, který dává 92 konkrétních opatření, jak systémově reagovat na problémy v oblastech bydlení, vzdělávání a zaměstnanosti, ale i dluhů nebo zdraví, bezpečnosti, podpory rodin a sociálních služeb. Plán například v oblasti bydlení mimo jiné stanovil cíl zajistit do roku 2020 standardní bydlení pro 6000 domácností, které žijí v nevyhovujících podmínkách.

Agentura se na základě své expertní činnosti podílela na přípravě zákona o sociálním bydlení a zákona o sociálním podnikání. Připravila také nelegislativní materiál Problémy související s bydlením sociálně vyloučených obyvatel a návrh jejich řešení. Materiál představuje pět hlavních problémů, se kterými se chudí lidé, ale i družstva a společenství vlastníků v sociálně vyloučených lokalitách setkávají. Zejména se jedná o nadhodnocené nájemné, zanedbávání údržby bytů ze strany majitelů nebo o přelidnění a jiné nevhodné užívání bytů.

„Na základě tohoto materiálu vznikly nově metodiky, jak mají úřady práce postupovat při pomoci lidem, kteří mají problémy s bydlením. Také se otevřela diskuze nad požadavky na minimální standard bytu, na které stát přispívá dávkami. To by všem lidem zajistilo důstojné podmínky na bydlení,“ uvádí expert Agentury na bydlení Roman Matoušek.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon