Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda škrtá výdaje na dostupné bydlení, Ivan Bartoš s tím nesouhlasí, obce se bojí kolapsu výstavby bytů

05. září 2024
Čtení na 3 minuty
Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (FOTO: Úřad vlády ČR)
Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (FOTO: Úřad vlády ČR)
Výdaje ministerstva pro místní rozvoj (MMR) by v roce 2025 měly činit 13,3 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak měly klesnout o téměř 13 procent, tedy dvě miliardy Kč, což by byl největší pokles mezi všemi ministerstvy. Výdaje na program dostupného bydlení by příští rok měly činit podobně jako letos miliardu korun. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že pro koaliční Piráty není návrh rozpočtu přijatelný a žádá navýšení výdajů na výstavbu dostupného bydlení o sedm miliard Kč. Dodal, že nepředpokládá, že by vláda neuvolnila peníze na výstavbu obecního nájemního bydlení. Program podpory dostupného bydlení totiž už dříve oznámil i sám premiér Petr Fiala (ODS).

Fiala ČTK řekl, že nezpochybňuje, že je důležité, aby mladí lidé mohli získávat bydlení a měli perspektivu, že budou bydlet. Jako hlavní cestu označil výstavbu více bytů. “A aby se mohlo stavět, tak potřebujeme k tomu zkrátit stavební řízení,” uvedl premiér. Podle něj je třeba, aby dobře fungovala digitalizace a odstranily se problémy, které jsou s jejím náběhem.

“Já si myslím, že mnohem více bychom se měli soustředit na to. A že to by opravdu pomohlo tomu, aby naši občané měli k dispozici více bytů,” doplnil Fiala. Dodal, že úpravy rozpočtu mezi jednotlivými resorty jsou možné, ale pokud někde bude chtít vláda přidat, tak bude třeba jinde ubrat.

Nedostupnost bydlení je podle Bartoše nejvíce rezonující problém napříč generacemi. Výstavba by podle něj mohla být přínosná i pro rozpočet jako takový, jelikož program je investičně návratný.

“Zároveň vláda tyto prostředky už jednou schválila, když jsme nastavovali program pro postcovidovou obnovu s Evropskou komisí včetně parametrů programu a města a obce už pro své občany tyto projekty chystají. V rozpočtu by tedy měly být, asi se ‘zatoulaly’ jinam,” uvedl.

Sdružení místních samospráv: Vláda nám tím hází klacky pod nohy

Se seškrtáním finančních prostředků MMR nesouhlasí Sdružení místních samospráv (SMS). Podle sdružení hrozí zásadní omezení bytové výstavby a pro řadu obcí, které chtějí na svém území stavět dostupné byty, by to znamenalo těžkou ránu pro mnohdy již naplánované projekty.

“Obce se roky připravují na výstavbu bydlení, mají připravené projekty a řadu let šetří prostředky, aby zvládly část zaplatit z vlastního rozpočtu, ale počítají také se státní podporou. Nyní jim reálně hrozí, že žádnou nezískají. Pro obce, které se snaží zachovat svou atraktivitu pro život a udržet mladé rodiny či klíčové profese, to znamená velkou nejistotu. Obce v poslední době často slýchají, že by měly více investovat. Právě pro výstavbu bydlení řada obcí vyčlenila prostředky ze svých rozpočtů, ale podobnými kroky jim nyní hází vláda klacky pod nohy,“ řekla předsedkyně SMS Eliška Olšáková.

Podle SMS jsou momentálně připraveny projekty na podporu bydlení za sedm miliard korun, u kterých se počítalo pro obce se státní podporou ve výši 25 procent a v případě znevýhodněných území 30 procent. Další část měly vedle obecních úspor tvořit zvýhodněné úvěry. Výpadek nejméně 25 procent rozpočtu u těchto projektů může podle sdružení u řady z nich znamenat jejich konec. “Pro samotné obce je nyní bez alespoň částečné státní podpory velmi náročné bytovou výstavbu realizovat pouze vlastními prostředky nebo pomocí komerčních úvěrů, když s takovým výdajem nepočítaly,” sdělila Olšáková.

Dostupné bydlení má sloužit všem domácnostem, kromě 20 procent nejbohatších

Podpora dostupného bydlení ze SFPI má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o ni mohou územní samosprávní celky, státní příspěvkové organizace nebo církev.

Dotované dostupné bydlení má sloužit čtyřem cílovým skupinám. Do příjmové spadají všechny domácnosti kromě 20 procent nejbohatších. Zájemci v cílové skupině nesmějí být vlastníky žádných nemovitostí určených k bydlení. Další skupinou jsou mladí lidé do 35 let, kteří zároveň nejsou mezi deseti procenty nejbohatších. Třetí skupinou jsou veřejně prospěšné profese, jako například zdravotníci či sociální pracovníci. Poslední skupinou jsou oběti domácího násilí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon