Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda přerušila jednání o budoucnosti Agentury pro sociální začleňování: Návrh financování projde změnami, rozhodnutí padne příští týden

23. srpna 2024
Čtení na 3 minuty
Vláda se po vládních prázdninách sešla v jednacím sále Strakovy akademie k další pravidelné schůzi, 21. srpna 2024 (FOTO: Úřad vlády ČR)
Vláda se po vládních prázdninách sešla v jednacím sále Strakovy akademie k další pravidelné schůzi, 21. srpna 2024 (FOTO: Úřad vlády ČR)
Vláda České republiky ve středu 21. srpna 2024 přerušila jednání o návrhu institucionálního ukotvení Agentury pro sociální začleňování a jejího postavení vůči ministerstvům, ústředním orgánům státní správy a územním samosprávným celkům. Očekává se, že vláda se k této problematice vrátí příští týden.

Podle tiskové mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Karolíny Nové se ministři shodli na potřebě pokračovat v meziresortní spolupráci, avšak detaily financování agentury zůstávají nevyřešeny. „Vláda jednání přerušila a vrátí se k němu s upraveným návrhem financování činnosti Agentury pravděpodobně příští týden. Obecně ale ministři na jednání vyjádřili podporu meziresortní spolupráci při řešení sociálního vyloučení v regionech,“ uvedla Nová pro zpravodajský server Romea.cz.

Informaci, že vláda se k návrhu vrátí hned příští týden, potvrdila serveru Romea.cz tisková mluvčí Vlády ČR Lucie Ješátková. “Podrobnosti k samotnému projednávání a výsledné podobě návrhu poskytneme bezprostředně po jeho schválení,” dodala mluvčí vlády.

Zpravodajský server Romea.cz se pokusil získat vyjádření od ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka, zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové, místopředsedy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Mariána Dancsa a ředitele organizace RomanoNet Michala Mika. Nikdo z nich však nechtěl současnou situaci komentovat. “Nemám k tomu žádné informace,” uvedl pro Romea.cz například Marián Dancso, podobně se vyjádřila i Lucie Fuková.

Agentura je financovaná prostřednictvím projektů, vláda řeší její financování ze státního rozpočtu

Rozhodnutí o budoucí podobě a financování agentury bude mít zásadní dopad na její fungování po roce 2025. O návrhu a jeho přípravě rozhodla loni v květnu. V tiskové zprávě poté uvedla, že z vyhodnocení agenturní činnosti vyplývá, že sociální vyloučení není možné řešit dočasnými projekty a je potřeba se zabývat právní formou agentury, jejími kompetencemi i postavením vůči ministerstvům a samosprávám.

Výsledný materiál předložili ministři pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jejich resorty ho ale nezveřejnily. Podle informací ČTK dokument obsahuje různé varianty řešení. Jednou z nich by mohlo být i utlumení činnosti.

Agentura je dlouhodobě financována prostřednictvím projektů ze strukturálních fondů, vláda se bude věnovat možnostem financování agentury ze státního rozpočtu. Materiál navrhuje také převedení 46,5 systemizovaných pracovních míst z končícího projektu do státního rozpočtu,” uvedla před středečním jednáním vlády tisková mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy měla agentura v roce 2021 na hospodaření z rozpočtu 380.000 korun, vyčerpala z toho 25.300 korun. Celkem 77,5 milionu korun získala z fondů EU a 10,1 milionu korun z norských fondů. Stát platil 11 z celkem 106 zaměstnanců a 145 dohodářů.

Agentura podle svého webu působí ve 109 městech a obcích. Využívá takzvaný koordinovaný přístup ve více oblastech. Pomáhá zpracovávat žádosti o evropské dotace, které rozdělují ministerstva práce, místního rozvoje či školství. Podle mluvčí se za poslední čtyři roky s její pomocí zavedlo přes 400 projektů za tři miliardy korun. Agentura sestavuje také index sociálního vyloučení. Obcí s vyloučenými místy, kde žije vysoký podíl lidí s dávkami, v exekucích, bez práce či vzdělání, bylo loni 241. Meziročně jich 50 přibylo. S vážnějšími potížemi se tak potýkala skoro čtyři procenta z celkem 6258 měst a vesnic.

K útlumu agentury se kloní třeba Svaz měst a obcí. Už dřív uváděl, že agentura spolupracuje jen se zlomkem obcí s problémy a řešení vyloučení není systémové a efektivní. Doporučoval peníze přesměrovat do sociální práce.

Romští lídři kritizují agenturu: Je zapojení Romů jen formální? Šimáček to odmítá!

V souvislosti s diskuzí o budoucnosti Agentury pro sociální začleňování zaslali nedávno romští lídři dopis premiérovi v němž kritizovali údajně nedostatečné zapojování Romů do činnosti Agentury. Dopis, který vyjadřuje stanovisko občanských členů vládní romské rady a organizace RomanoNet a pod nímž jsou podepsání Marián Dancso, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, a Michal Miko, ředitel zastřešující organizace RomanoNet, poukazuje na to, že účast Romů v rozhodovacích procesech Agentury je údajně pouze formální a nedostatečná.

Na tuto kritiku reagoval ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Ve svém vyjádření pro zpravodajský server Romea.cz označil kritiku za nepravdivou a zdůraznil, že agentura aktivně zapojuje Romy do svých projektů a pracuje ve prospěch romských komunit. Podle Šimáčka agentura dlouhodobě přispívá k řešení problémů sociálního vyloučení a má za sebou řadu úspěšných projektů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon