VIDEO: V Písku proběhla veřejná debata proti rasismu. Reagovala na výhrůžky a obavy z neonacistického pochodu
V Písku se minulý týden uskutečnila veřejná diskuze s názvem Písek bez rasismu, řekněme ne nenávisti, kterou uspořádala Městská knihovna společně s místními Romy. Akce reagovala na video zveřejněné na sociálních sítích, ve kterém neonacisté vyhrožovali Romům fyzickým násilím a ohlašovali pochod městem. K žádnému pochodu sice nedošlo, ale ve městě panovalo silné napětí a obavy.
Titulní fotografie: Z veřejné debaty Písek bez rasismu, řekněme ne nenávisti. Na snímku Michal Mižigár, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a starosta města Michal Čapek, 26. 3. 2025 (FOTO: Lukáš Cirok)
„Byli jsme v neustálé komunikaci s policií. Jsme samospráva a za dané situace jsme se museli striktně řídit jejím pokyny. Spolupracovala jak městská, tak státní policie, která byla připravená a koordinovali jsme možné scénáře vývoje. Naštěstí k ničemu nedošlo,“ uvedl pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV starosta Michal Čapek.
Vrchní komisař Policie ČR František Sýkora potvrdil, že bezpečnostní složky situaci sledovaly od samého počátku a byly připravené. „Začaly se organizovat síly a prostředky tak, aby bylo možné zasáhnout, kdyby skutečně došlo k demonstraci nebo pochodu. Nemyslím si ale, že by hrozil nějaký výrazný problém. Písek je podle mě v rámci Jihočeského kraje i celé České republiky velmi klidné město. K žádné eskalaci tu nedošlo,“ řekl Sýkora.
Podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové bylo jedním z problémů, že lidé nevěděli, na koho se obracet. „Důvěru je potřeba opravdu budovat – a ne vždy to jde ideálně. Tady se ukázalo, jak důležité je hodně spolu komunikovat a najít místní romské osobnosti, které by se mohly stát partnery města,“ uvedla pro ROMEA TV vládní zmocněnkyně.
Krátce po zveřejnění výhrůžek natočil své video i Michal Mižigár, písecký Rom a aktivní člen komunity. „Viděl jsem, že situace už začíná být nezvladatelná. V Písku panovalo obrovské napětí, lidé měli obavy a strach, a zároveň se to na sociálních sítích ještě víc stupňovalo. Bál jsem se, aby nedošlo k něčemu vážnému, aby se to celé ještě víc nevyhrotilo. Cítil jsem potřebu veřejně zareagovat a natočit to video,“ vysvětlil Michal Mižigár.
Podle krajského styčného důstojníka Policie ČR Dalibora Horského právě tyto reakce sehrály důležitou roli. „Situaci pomáhali zklidnit samotní Romové tím, že do virtuálního prostoru vysílali kontra zprávy, které účinně uklidňovaly napětí,” uvedl Horský.
Lucie Fuková v rozhovoru pro ROMEA TV upozornila, že veřejnost často vůbec netuší, jak policie v podobných případech postupuje. Podle ní bezpečnostní složky „dlouhodobě monitorují extremistickou scénu a snaží se předcházet různým krizovým situacím“.
Zmínila také, že na krajské úrovni působí tzv. styční důstojníci pro menšiny, kteří mohou hrát důležitou roli právě při prevenci napětí. „To, že existují krajští styční důstojníci pro národnostní menšiny, byla třeba pro některé místní Romy úplnou novinkou,“ dodala.
Stručné shrnutí článku
V Písku se konala veřejná debata Písek bez rasismu jako reakce na výhrůžky neonacistů Romům.
Policie situaci monitorovala, město bylo v pohotovosti, k pochodu ale nedošlo.
Místní romská komunita aktivně přispěla ke zklidnění napětí, včetně výzvy Michala Mižigára.
Zazněla důležitost komunikace, důvěry a zapojení místních romských osobností.
Veřejnost často neví o existenci styčných důstojníků pro menšiny, upozornila Lucie Fuková.