VIDEO: "Romský holocaust politiky nezajímá. Trápí mě to, ale nic s tím neudělám," říká Jana Horváthová
Ani prezident Miloš Zeman, ani premiér Andrej Babiš. Nejvyšší političtí představitelé státu se i tentokrát veřejně nezúčastnili žádné vzpomínky na oběti romského holocaustu. Jiná byla situace na Slovensku. Tamní premiér Igor Matovič uctil oběti na pietní akci u Památníku obětí romského holokaustu v Muzeu SNP v Banské Bystrici a prezidentka Zuzana Čaputová zveřejnila virtuální vzpomínku na sociálních sítích. Památný den romského holocaustu si celý svět připomíná 2. srpna, kdy nacisté v roce 1944 v koncentračním táboře Osvětim – Březinka zavraždili tři tisíce Romů a Sintů.
Podle ředitelky Muzea romské kultury v Brně, které je správce památníků holokaustu Romů v Česku, téma romského holokaustu české politiky nezajímá. „Vědí, že jim to politické body nepřinese. Navíc o romském holokaustu skoro vůbec nic nevědí. Trápí mě to, ale nic s tím nedokážu udělat,“ přiznává v rozhovoru pro Romea TV Horváthová. Jejím muzeum nedávno vyzvalo i šéfa hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, aby se omluvil za protiromský vtip, který umístil na Facebook právě v Památný den romského holokaustu. „Pan Klaus dobře ví, co dělá, není hloupý. Ví, jaká slova volit, aby si získal voliče. Je to ale minimálně ostuda,“ dodala ředitelka Muzea romské kultury v Brně.
Proč už nechce reagovat na výroky ombudsmana Stanislava Křečka o Romech? Jak bude fungovat nově připravované Centrum Romů a Sintů, které má vzniknout v Praze do tří let? A potřebuje vůbec Česko další organizaci zaměřenou na historii Romů?