VIDEO: Romové musí být součástí rozhodovacích procesů, které se jich týkají! Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny se setkala s politiky i obyvateli Ústeckého kraje
Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, uskutečnila minulý týden výjezd do Ústeckého kraje, kde se setkala s místními politiky, úředníky, neziskovými organizacemi a obyvateli sociálně vyloučených lokalit. Cílem její návštěvy bylo seznámit se s problémy i úspěchy integrace Romů v regionu a podpořit jejich participaci na veřejném životě.
“Dnes jsem měla možnost se potkat s vedením kraje, současně i vedení obce Ústí nad Labem, ale také jsme zamířili do Litvínova, kde jsem se setkala s radní a s vedoucí sociálního odboru, a pak jsme společně zamířili do sociálně vyloučené lokality Janov, kde jsme navštívili komunitní centrum Libuše, abychom společně podebatovali o důležitosti komunitní práce, což je jedna z mých priorit, kterou budu podporovat jako součást práce s romskou menšinou, kde vidím jasnou cestu ve změně,” popsala program návštěvy pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV Lucie Fuková.
Fuková byla doprovázena Karlem Karikou, krajským ambasadorem, který spolupracuje s dalšími neformálními lídry v jednotlivých městech kraje. “Součástí výjezdu bylo představení krajského romského ambasadora, což je pozice, která má iniciovat v romských komunitách zakládání neformálních struktur a iniciovat komunitní organizování Romů,” uvedla Fuková, podle které je důležité, aby se Romové začali podílet na změně místě, kde bydlí, a aby měli možnost se vyjadřovat k věcem, které se jich týkají.
“To je vlastně naše cesta a náš prostředek prostřednictvím ambasadora, aby mohl zprostředkovávat kontakt s místními organizacemi a také s politiky,” vysvětlila Lucie Fuková.
Společně s Karikou se setkali s náměstkem hejtmana Jiřím Kulhánkem, kterému Fuková představila svou pozici a plány, například vytvořit akreditovaný program pro vzdělávání krajských romských koordinátorů. Fuková také zdůraznila potřebu zapojit Romy do rozhodování i realizace projektů, které se jich týkají.
“Pro mě je důležité, když vstupuju do sociálně vyloučené lokality, abych se potkala s místními lidmi a přivedla právě ty politiky, abych mohla vytvořit prostor k diskuzi a poznání, co trápí místní komunitu, a politici měli možnost vidět velice zblízka život Romů ve vyloučené lokalitě,” dodala Fuková.
Další schůzka proběhla v Ústí nad Labem, kde se Fuková sešla se zástupci města, které má vysoký počet sociálně vyloučených lokalit, a místními neziskovkami a poskytovateli sociálních služeb. Fuková diskutovala s nimi o možnostech spolupráce, prevenci sociálního vyloučení a podpoře vzdělávání a zaměstnanosti Romů.
Poslední část výjezdu se odehrála v Litvínově, kde Fuková navštívila sídliště Janov. Fuková se zde setkala s místostarostkou Květuší Hellmichovou a Veronikou Knoblochovou z odboru sociálních věcí a školství. Povídali si například o bourání čtyř velkých vybydlených panelových domů v Janově a možnostech „vyvlastnění“ zdemolovaných objektů, u kterých se neustále mění vlastník. Fuková také ocenila snahu města pracovat s komunitami po vzoru evropského projektu Romact a zaměřit se na rodiče dětí mateřských škol, aby děti do školek nastupovaly dřív než v povinném předškolním roce.
V litvínovském Janově navštívila sociální centrum Libuše, které vede Petr Globočník a snaží se společně s místními Romy zlepšovat zdejší sousedské vztahy. “Určitě bylo skvělé, že Lucka se chtěla bavit přímo s lidmi z lokality. Oni zase měli možnost se s ní vidět, potkat ji a říci jí své věci z toho jejich každodenního života,” uvedl Petr Globočník.